ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Semerkand Aylık Tasavvuf Dergileri > Tavan Arası > Tavan Arası
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tavan Arası  (Okunma Sayısı 632 defa)
05 Ekim 2011, 22:40:09
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 05 Ekim 2011, 22:40:09 »Tavan ArasıMart 2006 87.SAYI


Akif GÜLER kaleme aldı, TAVAN ARASI bölümünde yayınlandı.


İbn Munkız Haçlılara Karşı

Tarih okumak niye zordur? Bana öyle geliyor ki bunun sebebi, tarih yazılarının çoğunlukla bir devre ait siyasi olaylarla, o olayların yine siyasi etkileri ile sınırlı olması. Bu da, tarihi meslek edinmiş olanların dışında, tarihe olan ilgiyi azaltmakta.

Tarihin her kesiti kendi izini taşır. Bu izler ise vakanüvislerin kayıtlarından ziyade, o devirde yazılmış hatırat, seyahatnameler, biyografi eserlerinde var. Bu sebeple popüler tarih yazarları daha çok özel tarihi kesitleri anlatarak ilgi uyandırmayı hedefliyorlar.

Gerçekte de merak etmez miyiz, eskiler ne yerdi, ne içerdi, ne giyerdi? Neye değer  verir, nasıl yaşarlar, biribirlerine nasıl bakarlardı? Aile hayatı, ticaret, hukuk, adalet nasıl işlerdi? Bu tür ayrıntıları merak edenler hatırat ve seyahatnamelere bakmalılar.

Üsame ibn Munkız’a ait “Kitabü’l-İ’tibar” bu bakımdan son derece önemli ve enteresan bir kitap. Birinci Haçlı Seferi sonrasında Müslüman dünyasını, Avrupa’dan kalkıp Anadolu’ya, Filistin’e gelmiş Frenkleri, özellikle de müslümanlarla haçlılar arasındaki ilişkileri anlatan bir hatırat Kitabu’l-İ’tibar. Üstelik tarihçilere kaynak olacak kadar itibarlı.

Bu hatıratın sahibi İbn Munkız, 1095-1188 tarihleri arasında günümüz Lübnan ve Suriye coğrafyasında yaşamış ve haçlılarla savaşmış bir komutan ve devlet adamı. Uzun bir dönem Selahaddin Eyyübi’nin danışmanlığını yapmış. Aynı zamanda bir edip, şair ve siyaset bilimci. Batı dillerine defalarca çevrilen bu eser, tam metin olarak Türkçe’ye Bordo-Siyah Yayınları tarafından kazandırılmış.

Durup duruken neden böyle bir kitaptan söz ettiğimizi merak ediyorsanız, aşağıda kitaptan alınmış kısacık bir bölüm var, okuyun hak vereceksiniz.

“Gurur ve namus hissinin zerresi Frenkler’de  bulunmaz. Onlardan biri, karısıyla beraber yürürken başka bir adam onun karısını alıp bir kenara çekilerek konuşur. Koca da konuşması bitene kadar kenarda karısını bekler! Eğer konuşması uzayıp sohbete dalarsa, kadını adamla öylece bırakır  ve gider...

Emir Mu’inüddin, Kubbetü’s-Sahra’da bulunduğu sırada onun yanına gelen Freklerden biri, “Tanrı’nın çocuk halini görmek ister misin?” diye sordu. Mu’inüddin, “Evet.” dedi. Frenk önümüz sıra yürüdü ve İsa Aleyhisselam’ı kucağında tutan bir Meryem resmi gösterdi. Sonra: “İşte Tanrı’nın çocukluğu!” dedi. Allah, şu akılsız kâfirlerin kendisi hakkında söylediklerinden münezzeh ve yücedir...

Babam bana şöyle derdi: Her iyinin kıymeti, kendi cinsinin kötüleriyle kıyas edilerek bilinebilir. Mesela, iyi bir at yüz dinar değerindeyse, buna kıyasla ancak beş-altı kötü at yüz dinar eder. Develer için de aynı şey söz konusudur. Elbise türleri içinde bu böyledir. Bunun tek istisnası insanoğludur! Çünkü bin kötü adam, bir iyi adam etmez...”

Bir Peygamber Duası

Son zamanlarda ünlü Rus yazarı Tolstoy’un, Peygamber Efendimiz ile ilgili yazdığı bir risale, “Gizlenen Kitap” başlığı altında rafları süslüyor. Aslında bu risale, Tolstoy’un İslâm’a olan hayranlığı ile Sühreverdî’nin hadis kitabından derlediği hadisleri içeriyor.

Kitap, 1908 yılının ekim ayında “Muhammed’in Kuran’a Girmemiş Hadisleri” diye aslında yanlış bir başlıkla basılmış. Tolstoy’un tüm eserleri Sovyet Cumhuriyeti kurulduktan sonra tekrar tekrar basıldığı halde bu risalesi sansürlenmiş. Ancak 70 yıl sonra 1978 yılında Azerbaycan’da yayınlanabilmiş.

Kısaca macerasını anlattığım bu risaleyi okurken, ikinci sırada yer alan dua mahiyetindeki hadis çok etkiledi ve sizlerle paylaşmak istedim. Hadis kitaplarından İmam Tirmizî’den rivayetiyle yer alan aynı hadis-i şerifi buldum. Hz. Peygamber s.a.v. Efendimiz şöyle buyuruyor:

“Davud’un duasındandır. O şöyle derdi: ‘Allahım! Senin sevgini, seni sevenlerin sevgisini, beni sevgine ulaştıracak ameli senden diliyorum. Allahım! Sevgini kendi nefsimden daha sevimli kıl! Malımdan, çoluk çocuğumdan ve soğuk sudan bile daha sevimli kıl.”

Gelin, bu nebevî duaya hep birlikte diyelim âmin. 

Hoca'nın Cevabı

Hoca’nın çoktur hüneri…

Bir gün abdallardan biri
Hoca’yı sokakta bulmuş,
Koşmuş, burnuna sokulmuş;
Büyük bir ehemmiyetle
Demiş: -Hocam himmet eyle!
Çok büyük bir müşkülüm var.
Hep aciz kaldı hocalar.
Sen büyüğüsün hepsinin;
Bilsen bilsen sen bilirsin!

Hoca bu halden şaşırmış;
Ak sakalını kaşımış;
Demiş:-Fena yakalandık,
Kaçmak kabil değil artık!..
Lakin asla renk vermemiş
-Haydi oğlum, anlat demiş.
Ne bilsin ki herif abdal!
Beklermiş ciddi bir sual.

Adamcağız gölde yaz, kış
Yıkanır, abdest alırmış.
Lakin böyle erken erken
Gölde abdest alıyorken
Aceb ne tarafa dönmek
Lazım?.. Ona, bunu bilmek
Bir türlü nasip olmamış;
Demek çilesi dolmamış”

Gitmiş ta kürsü şeyhine
Cevap alamamış yine.
Bütün şeyhler, müderrisler
Bu suale karşı güler,
Geçerlermiş… O şaşırmış,
Bu büyük derdi taşırmış
Seneler var ki içinde.
Hatta bu dert ile, geçende,
Gölde, yalnız düşünürken
Esvapları uçmuş yerden!
Çıkmış gitmiş öyle çıplak!

Hoca baktı: Herif ahmak!
Ahmağın da en seçmesi…
Hiç gülümsemedi, sesi
O en ciddi ahengiyle
Aks etti: - Bak oğlum, dinle,
Sualin hakikaten güç,
Bunu öyle her iki üç
Kitap okuyan sarıklı
Halledememekte haklı!
İyi oldu, geldin bana,
Sor her işi erbabına.
Her ne zaman suda olsan
Gözünü esvaplarından
Bir dakikacık ayırma,
Sakın dönme başka yana…
Sorma benden uzun hesap,
Bu sana kestirme cevap!

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Tavan Arası
« Posted on: 06 Haziran 2020, 23:08:38 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Tavan Arası rüya tabiri,Tavan Arası mekke canlı, Tavan Arası kabe canlı yayın, Tavan Arası Üç boyutlu kuran oku Tavan Arası kuran ı kerim, Tavan Arası peygamber kıssaları,Tavan Arası ilitam ders soruları, Tavan Arasıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &