> Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Semerkand Aylık Tasavvuf Dergileri > Tavan Arası >  Aşk Derdi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Aşk Derdi  (Okunma Sayısı 858 defa)
24 Ağustos 2011, 12:56:06
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 24 Ağustos 2011, 12:56:06 »Tavan Arası


Şubat 2008 110.SAYI


Akif GÜLER kaleme aldı, TAVAN ARASI bölümünde yayınlandı.


Aşk Derdi


Molla Cami k.s., meşhur eseri Baharistan’ın beşinci bahçesini aşka ayırır. Şu hadisle söze başlar: “Aşkını gizleyip, iffetini muhafaza ederek ölen şehittir.” Yani her kim aşk cazibesine tutulur, düştüğü bu sarhoşluk haliyle edebini hayâsını döküp saçmadan ve derdini içine atarak ölürse şehit gider.

“Aşkta namus ve sır saklamanın şart olması, tabiatın istekleri ve nefsin hevasıyla bulaşmaması içindir.” der Hazret. Sonra öyle bir hikâye anlatır ki, aşk derdine tutulanlar için adeta bir yudum iksir:

“Hz. Ebubekir r.a. halifelik zamanında Medine sokaklarında dolaşıyordu.
Evleri kapı kapı gezerken ansızın bir evin kapısında durdu.
İçeriden bir ağlama sesi işitti. Bir kadın şu beyti okuyor ve ağlıyordu:
Ey yüzü güzellikte aydan parlak sevgili! / Senin ay yüzünün önünde güneş sönük.
Sütninem dudaklarıma memesini vermeden önce / Senin mercan dudaklarının hatırasıyla kan içtim.

Şiirin nağmesi Hz. Ebubekir r.a.’ın gönlüne pek dokundu. Kapıyı çaldı ve sordu: “Cariye misin, yoksa hür müsün?” Kadın; “Cariyeyim.” dedi. Halife, “Bu beyti kimin sevgisiyle okuyorsun?” diye sordu. Kadıncağız: “Ey Peygamberin halifesi!

Hz. Muhammed s.a.v.’in mübarek ravzası hürmetine beni kendi halime bırak.” diye yakardı. Hz. Ebubekir ise “Senin gönlündeki derdi anlamadıkça buradan bir adım atmam..” dedi. Cariye derin bir ah çekti ve Haşimoğulları’ndan bir delikanlının adını söyledi. Halife mescide döndü, cariyenin sahibini çağırttı. Değer pahasını vererek kızcağızı aldı ve doğruca sevdiğinin yanına gönderdi.”

Ölüm Düşü

Yatarkene, ürüyamda
Vadem yetmiş ölüyorum.
Rahat döşeğimde yatıp
Öldüğümü biliyorum.

Komşular eyvah dediler
Gelip teneşire kodular
Koyup suyumu yudular
Abdesimi alıyorum.

Komşu cenazem kaldırdı
Hoca namazım kıldırdı
Varıp kabrime doldurdu
Topraklara dalıyorum.

Biri gelip sual aldı
O gidip ikisi geldi
Biri tuttu, biri çaldı
Ettiğimi buluyorum.

Dediler ki halin n’ola
Azıksız gelmişin yola
Git mahşere, suçun dile
O mahşere geliyorum.

Gördüm mahşer işini
Heybetini, teftişini
Ağlayıp gözüm yaşını
Ateş ile siliyorum.

Kimi günah sevap tartar
Mahşerin heybeti artar
Habibim, bizi sen kurtar
Kusurumu biliyorum.

Bulamamışım rızayı
Bana verdiler cezayı
Namazda kalan cezayı
Kaynar sacda kılıyorum.

Feryadi’yim, böyle yandım
Gözüm ile gördüm kendim
Hemen uykudan uyandım
Hızlı hızlı soluyorum.

Feryadi Çığıran


Mutluluğa 9 Adım


Yazının başlığına bakmayın siz, mutluluğun ne 9 ne de 19 kuralı var! O lafın gelişi… İnsanlık, tarihin her döneminde mutluğun anahtarını veya altın kurallarını aradı durdu.

Aşağıda bu arayışlara ilginç bir örnek bulacaksınız. Bunun farkı, bilim adamları tarafından yapılmış, aklı ve tecrübeyi esas alan bir çalışma olması. Her ne kadar mutluluk metafizik bir kavramsa da, daha mutlu bir hayat sürebilmenin yollarını arayanlar arasına üniversite hocalarının da katılması ayrıca mutluluk verici.

İşte bilimsel çalışmalar ışığında keşfedilen ve mutluluğa götüren 9 adım:

1 Her biri alanında uzman olan araştırmacıların çalışmaları, mutluluğa giden yoldaki en büyük engelin kişinin kendi dış görünüşünden memnun olmaması olduğunu ortaya koydu. Yani eğer mutlu olmak istiyorsanız, dış görünüşünüzle hemen barışın.

2 Mutluluğa giden yoldaki ikinci önemli adım, paraya gereğinden fazla değer vermemek… Paranın sadece ihtiyaçların sağlanması için var olduğunu, bunun ötesinde insanın mutlu olmasında bir etkisi olmadığını belirten bilim adamları, maddiyata fazla değer vermemeyi mutluluk yolunun ikinci önemli adımı olarak gösterdi.

3 Bu yolun 3’üncü adımı ise kişinin kendine ulaşamayacağı hedefler belirlemekten vaz geçmesi olarak gösterildi. Araştırmacı Dr. Alex Michalos; “Kendine daha ulaşılabilir hedefler belirleyen insanlar daha mutlu oluyor.” dedi.

4 Zekânın da mutluluk üzerinde etkili olmadığını belirten uzmanlar, “Mutlu olmak için kendi zihinsel kapasitenizi başkalarınınkiyle kıyaslamayı bırakın.” diyor.

5 Ne yazık ki mutluluk yolunda 5’inci adım için bireysel olarak yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Çünkü bu madde genlerinizle ilgili. Genetik olarak daha güçlü yapıya sahip kişiler, hayatlarında daha mutlu oluyor.

6 İncelemeyi gerçekleştiren uzmanlar, çiftlerin yalnızlardan daha mutlu olduğunu da belirledi. Amerika’daki Illinois Üniversitesi psikoloji profesörlerinden Ed Diener, 15 yıl boyunca 30 bin Alman üzerinde yaptığı araştırmada, evlilerin bekâr yaşayanlardan daha mutlu olduğunu belirledi.

7 Mutluluğa giden yedinci adım ise Allah’a inanmak. Amerika’nın Duke Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren Harold Koening; “Özellikle yoğun stres altındayken, insanların mutlak güçlü olan Allah’a inanması, onların kendilerini daha iyi hissetmelerini ve daha mutlu olmalarını sağlıyor.” dedi.

8 Sekizinci adım, başkalarını düşünmek… Araştırmalar, başkalarını düşünen, onlar için çabalayan insanların hayattan daha büyük zevk aldığını ortaya koydu. Vanderbilt Üniversitesi’nde 3 binden fazla kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, yardım kuruluşlarında çalışan insanlar çalışmayanlara göre çok daha mutlu.

9 Mutluluk yolundaki son adım ise yılların getirdiği bir şey, yani yaşlılık… Stanford Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, insanların yaşları arttıkça zor durumlarla daha iyi savaşabildiğini ve dolayısıyla daha mutlu olduğunu gösterdi.

Kaynak: KİGEM

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Aşk Derdi
« Posted on: 01 Aralık 2020, 02:14:56 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Aşk Derdi rüya tabiri, Aşk Derdi mekke canlı, Aşk Derdi kabe canlı yayın, Aşk Derdi Üç boyutlu kuran oku Aşk Derdi kuran ı kerim, Aşk Derdi peygamber kıssaları, Aşk Derdi ilitam ders soruları, Aşk Derdi önlisans arapça,
Logged
16 Eylül 2011, 08:15:01
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« Yanıtla #1 : 16 Eylül 2011, 08:15:01 »   
           9 Mutluluk yolundaki son adım ise yılların getirdiği bir şey, yani yaşlılık� Stanford Üniversitesi�nde yapılan araştırmalar, insanların yaşları arttıkça zor durumlarla daha iyi savaşabildiğini ve dolayısıyla daha mutlu olduğunu gösterdi.


            Elhamdülillah..Bunu okumak hoşuma gitti..İnşaallah,biz de iki cihanda da mutluluğu yakalayanlardan oluruz..

             Molla Cami k.s., meşhur eseri Baharistan�ın beşinci bahçesini aşka ayırır. Şu hadisle söze başlar: �Aşkını gizleyip, iffetini muhafaza ederek ölen şehittir.� Yani her kim aşk cazibesine tutulur, düştüğü bu sarhoşluk haliyle edebini hayâsını döküp saçmadan ve derdini içine atarak ölürse şehit gider.

            Bunun kıymeti anlaşılsaydı,şu anda toplumdaki ''ÇIKMAK''denilen vehamet,bu kadar yüksek oranda olmazdı herhalde..Rabbim edepten ayırmasın..


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
18 Eylül 2011, 14:22:16
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« Yanıtla #2 : 18 Eylül 2011, 14:22:16 »

Esselamu aleykum , duaniza amin amin ecmain olsun inşaallah..Rabbim hakiki aşkı nasip eylesin.Dua ile.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &