> Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Semerkand Aylık Tasavvuf Dergileri > Tavan Arası > Bir Dergi: Rıhle
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bir Dergi: Rıhle  (Okunma Sayısı 585 defa)
23 Ağustos 2011, 13:32:24
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 23 Ağustos 2011, 13:32:24 »Tavan Arası


Ocak 2009 121.SAYI


Akif GÜLER kaleme aldı, TAVAN ARASI bölümünde yayınlandı.

32 ve 54

Bize göre bilginin, ilmin asıl hedefi yaratıcıyı bilmek, yaratılana faydalı olmaktır. Böyleyken dünyanın şatafatı gözlerimizi hatta gönüllerinizi kamaştırıyor, yanıltıyor. İlmin gayesi şöhret, makam, mevki, refah içinde yaşamaktan ibaret oluyor. En masum görüneni ise bir meslek sahibi olmak için öğrendiklerimiz.

Dinimizi anlatan bunca eser olsa bile, günümüz dünyasının fikriyatı medeniyet ve geleneğimizi demode göstermekte. Öyle ki temel dinî bilgilerimizi öğrenmek ve öğretmek bile modern dünyanın pedagojik icazetine bağlı. İlim öğrenmenin farziyeti ise dünyevî bilgileri öğrenme mecburiyetine dönüştürülmüş durumda. Tamam, o olmadan olmaz, din de böyle söylüyor. Ama önce müslüman kimliğimizi kuşanmamız lazım. O da tevhitle başlar, ibadet ve ahlâkla olgunlaşır, güzel sonla nihayete erer. Önce bunun ilmi gerektir ve hadis-i şerife göre farz ilim budur.

Aslında üzerimize farz ilmi edinmek hiç de zor değil. İş sadece geleneğimizi hatırlamak, takip etmek. Çocuklarımıza tevhit ve ibadetin temeli olan “32 Farz”ı, ahlâk ve edebinin temeli olan “54 Farz”ı öğretmekle başlayabiliriz. Bunların tamamı iki dosya sayfasına sığan, ama iki dünya saadetine ulaştıracak bilgiler. Bilinen yaşandıkça da Allah’ın bereketlendireceği bilgiler.

Bir bakın neler var bu iki sayının içinde. Yani 32 ve 54’de. Allah’a inanmakla başlar, kullukla devam eder. 54 farzın içinde Peygamberimizin ahlâkı toplanmıştır. Allah’ı daima zikretmek, ana-babaya iyilik, yetimin malını yememek, kibirlilik göstermemek, daima doğru olmak, haram yememek ve giymemek, Allah’ın rahmetinden ümit kesmemek, riyadan sakınmak, her şeye ibretle bakmak, zulümle halkın malını yememek ve diğerleri... Birçoğu bugünkü dünya görmezlikten gelse de insana ve topluma şifa ilkeler. Tabii ki biliyoruzdur ama yeniden hatırlayalım 32 ve 54 farzımızı.

Bir Dergi: Rıhle


Dikkatli okuyucularımızın hatırlayacağı üzere bir süre önce Rıhle Dergisi’nin yayın hayatına başladığını duyurmuştuk. Rıhle, bizim de gündemimizde bulunan önemli sorunların üzerine gidiyor. Meselelere Ehl-i Sünnet hassasiyeti zaviyesinden bakan dergi ekibi, “Modernizm”i konu edindikleri 3. sayılarını da yayınladılar. Ne yaptıklarını kendilerinden okuyalım:

“İslâm’ın kaynaklarına, tarihte ortaya konulmuş pratiklerine, inşa ettiği ferde ve topluma ve bugüne ne söylediğine ilişkin olarak kafa karıştıran soru işaretlerinin nereden kaynaklandığını sormayı çoğumuz akıl edemiyoruz. Din adına ortaya atılan yeni keşiflerin bizi çarpması, toplum olarak ‘Meğer bugüne kadar bize öğretilenler yanlışmış; işin aslı öyle değilmiş’ tarzı cümleler kurmaya hazır bir algı durumuna, böyle bir kıvama getirilmiş müslümanların karşısında Rıhle; ‘Bilincimize Musallat Olan Çağdaş Virüs: Modernizm’ sayısı ile modern dünyada ‘İslâmî Duruş’un kapılarını
aralamaya çalışıyor.”

Dinde reform ve tecdid söylemleri ile ülkemizde ve İslâm dünyasında 19. asırdan bu yana cereyan eden fikrî akım ve temsilcilerinin dinde reform kavramıyla elde edemedikleri netice, maalesef dini modernize etme çabalarıyla gerçekleşmiştir. Bu tehlikeli serüvenin seyrini ve hedeflerini Rıhle Dergisi’nden okuyabilirsiniz.

Aşure Günü

Baktım İlâhi metinlere
Bugün on muharrem aşure.
Adem’le Havva indi yere
Bugün on muharrem aşure.

Bugün doğdu Musa ve İsa
Balıktan doğuş var Yunus’a
Nice olaylar var okunsa
Bugün on muharrem aşure.

Gezdi hep yeryüzü su diye
Nuh ve gemi indi Cudi’ye
Fakirler bekler bir hediye
Bugün on muharrem aşure.

İbrahim doğdu mağarada
Süleyman sultandır karada
Musa kavmiyle bir arada
Bugün on muharrem aşure.

Hüseyin şehit Kerbela’da
Dua makbul olur Mevlâ’da
Bir şefi’ var Arş-ı Âlâ’da
Bugün on muharrem aşure.

Aşure önemli sonuçta
Müminler iki gün oruçta
Azalma yaşanır her suçta
Bugün on muharrem aşure.

Ekrem Şama (Şairin kendi adını taşıyan websitesinden alınmıştır.)

Yedi Duygusal Tuzak


Psikologlar, en yakınımız bile olsa, insanların bizleri kullanmak için duygusal tuzak kurduklarını söylüyorlar. Bunlar gündelik iletişimin akışı içinde çoğunlukla masum tuzaklar. Bir de bizden bir şeyler koparmak isteyenlerin kurdukları duygusal tuzaklar var ki, işte bunlara dikkat etmek lazım. Biz size bunların ipuçlarını verelim, gerisi size kalmış. Önce tuzağın cinsi, sonra kamuflaj cümlesi. Buyurun:

Suçluluk: “Bunları senden duyduğuma inanamıyorum. Bunu nasıl söyleyebilirsin?”

Gözdağı: “Bu senin için son şans. Benden daha fazla destek bekleme.”

Pohpohlama: “Senin gibi zeki ve akıllı biri bu işin üstesinden kesin gelir. Sen olmadan işler yürümüyor.”

Korku: “Böyle giderse tüm kazandıklarını kaybedebilirsin. İşleri yoluna koymak için bu son şansın, neden riske
atıyorsun?”

Merak: “Bak, dünyaya bir kere geliyorsun. Dene. Her zaman geriye dönebilirsin.” “Denemeden bilemezsin. Belki de sonucu görmediğin için hep pişmanlık duyacaksın.”

Sevilme isteği: “Herkes senden bunu bekliyor. Eğer bu işi başaramazsan, herkes için büyük bir hayal kırıklığı olacak.”

Sevgi sömürüsü: “Beni sevseydin...” diye başlayan tüm cümleler…

Bir not: Siz yine de sevdiklerinizin kahrını çekmeyi ihmal etmeyin. Bazen görmemek, duymamak hatta aldanmak daha güzel sonuçlar verir.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Bir Dergi: Rıhle
« Posted on: 27 Kasım 2020, 17:00:26 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Bir Dergi: Rıhle rüya tabiri,Bir Dergi: Rıhle mekke canlı, Bir Dergi: Rıhle kabe canlı yayın, Bir Dergi: Rıhle Üç boyutlu kuran oku Bir Dergi: Rıhle kuran ı kerim, Bir Dergi: Rıhle peygamber kıssaları,Bir Dergi: Rıhle ilitam ders soruları, Bir Dergi: Rıhleönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &