> Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Semerkand Aylık Aile Dergisi > Kapak Konusu > Kitaplar yüzümüzü hakikate döndürür
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kitaplar yüzümüzü hakikate döndürür  (Okunma Sayısı 572 defa)
12 Eylül 2011, 15:56:24
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 12 Eylül 2011, 15:56:24 »KİTAPLAR YÜZÜMÜZÜ HAKİKATE DÖNDÜRÜR

Mayıs 2010 56.SAYI

Yaradanın Kur’an-ı Kerim’deki ilk emrinin “oku” olması okumayı hayatımızın merkezine oturtmamız gerektiğinin en somut göstergesi. Kur’an’ı, hayatı, hakikati doğru okumak ve anlamak için en doğru yol göstericiler ise kitaplar.

Zaman zaman gazetelerde, dergilerde toplum olarak ne kadar az okuduğumuzla ilgili haberlere rastlarız. Ve hep aynı soruyu sorarız: “Neden az okuyoruz?” Cevaplar da bellidir çoğu zaman; derslerim çok yoğun, sınavlara hazırlanıyorum, iş, güçten fırsat bulamıyorum, ev işinin biri bitiyor, biri başlıyor, çocuklarla ilgilenmek gerekiyor vs. Ancak tüm bunları yaparken televizyon seyretmeye, internette bir şeylerle uğraşmaya, uzun uzun telefon konuşmaları yapmaya, yeni bir elbise için saatlerce çarşı pazar dolaşmaya fırsat bulabiliyoruz. Falancanın kızı ile filancanın oğlu neden nişanı atmış diye günlerce konuşabiliyoruz.

Öyleyse asıl mesele zaman bulamamak değil! Okumanın bizi ne kadar değiştireceği ve dönüştüreceğinin farkında olmayışımız. Halbuki bazıları için nefes almak kadar vazgeçilmez bir ihtiyaç okumak. “Okumanın tüm çeşitleri kitap okumaktan, kainat kitabını okumaya kadar insanın tefekkür yamaçlarına yaptığı iradi bir seferdir” diyen Zübeyir Koçulu için bu sefere iştiyak duymamak, o konuda ihtiyacını görememek az okumanın temel sebebi. Dolayısıyla kitap okumanın bizim için ne ifade ettiği, hayatımıza ne kattığını düşündüğümüzde zaten kendiliğinden vazgeçilmez hale gelir okumak.

Kim olduğumuz, geçmişimiz, bu dünyadaki varlık sebebimize dair ufkumuz açılır sayfalar arasında gezindikçe. Ekranlarda gördüklerimiz zihnimizde “iyi” adına ne varsa azaltırken asıl kitaba; Kur’an’a götüren kitapları okudukça dünyayı daha başka türlü görmeye başlarız. İnsan ilişkileri daha farklı bir anlam kazanır gözümüzde. Komşumuzla incir çekirdeğini doldurmayacak bir konu yüzünden kanlı bıçaklı olmayız mesela. Çocuğumuz büyürken ne yapacağımızı şaşırdığımız noktada çok önceden okuduğumuz bir cümle çare olur sıkıntımıza. Ama görüntünün iktidarı zihinlerimizi öylesine kuşatmış durumda ki okumak çok zahmetli bir iş gibi geliyor pek çoğumuza. Televizyona gözümüzü dikip hayal kurmaya zahmet etmeden bizim adımıza kurulan hayalleri izlemek, ekranın dört köşesi arasında sınırlandırılan dünyada gösterilenle yetinmek günün sıkıntılarını unutturduğu için daha cazip geliyor bize. Ancak televizyon ekranı karardığı anda kendimizi koskoca bir boşlukta buluveriyoruz. Oysa kitaplar bir yandan bizi hayal dünyamızın sınırlarını zorlayamaya iterken öte yandan neyi, nasıl görmemiz gerektiği konusunda da ufkumuzu genişletiyor.

EKRAN TUTSAĞI DEĞİL İYİ BİR OKUR OLMALI

Bu yüzden kitaplarla arası iyi olan birinin hayata bakışı da farklılaşıyor. İnsani ilişkileri daha sağlam bir zemine oturuyor. Çünkü okudukça olgunlaşırız, kişiliğimizde, karakterimizde varolan olumsuzlukları daha iyi görmeye başlarız. Yazar Recep Şükrü Güngör, “Kitap okuyanın hayatında ne değişir?” sorumuza “Hayat algısı değişir. Hayal etme ufku genişler. Düşünce dünyası değişir. Başkasını daha rahat anlar. Kıyas yapar. Empati yapar” diye cevap veriyor. Bu da sözgelimi aile hayatında karşılaşabileceğimiz pek çok sorunu en başından fark edip önlemini almamızı sağlar. Ekran tutsağı olmak yerine iyi bir okur olduğumuzda televizyondaki albenili hayatlara sahip olma isteğimiz de azalır. Ruhumuz doyduğu için gözümüz de doyar. Hele yolun başındaysak çok gençsek daha kitaplarla kuracağımız dostluk ömrümüz boyunca en hakikatli ve bereketli birliktelik olur bizim için. Siyasi ve ideolojik kamplaşmalar yerine “insani” ve “İslami” olanı önemsemeye başlarız. Heyecanımızın ve tecrübesizliğimizin bizi götüreceği yollardan yine kitaplar döndürür bizi kendi gerçeğimize. Bu yüzden pek çok ihtida hikayesinde “kitaplar” başroldedir.

Hasılı kelam, kapağını açtığınızda “sıkıcı”, “uzun”, “anlaşılmaz” gibi görünen bir kitabın sayfalarından belki de o güne dek görmediğiniz kadar güzel bir dünyanın kapıları açılır size… En zorundan değil en kolayından başlayın işe. Alın bir kırk hadis kitabı, bakın neler değecek kalbinize.

KEZBAN KARAGÖZ KARATAŞ (EDİTÖR): KADIN ÇALIŞSA DA ÇALIŞMASA DA OKUMALI

Yıllar evvel Radikal gazetesinde yayınlanan kitap okuma alışkanlığı ile alakalı bir araştırmada ev hanımları en az kitap okuyan kesim olarak arşivlerde yerini almıştı. Neden peki? “Neden kitap okumuyorsunuz?” denince “vakit olmuyor” diye verilen o klasik bahaneye bile lüzum yokken hem de. Vakit var pekala. Ama sabah televizyonun tuşuyla başlıyor mesai, temizlik düzen, ardından yemek ve daha bir sürü rutin ev hizmetleri. Saatler, günler, aylar, yıllar bu rutin içinde geçip gidiyorken geriye posasından başka bir şey kalmıyor zamanın. Halbuki her kadın, her insan hayatı anlamak, dünyaya penceresini açmak zorunda. Eşiyle daha iyi bir iletişim, çocuğuyla dertleşmek için bile bu gerekiyor. Ama okumayan insan tefekkür de etmeyi bırakıyor, etmeyince fark etmiyor. Fark etmeyince; görmüyor, duymuyor, bilmiyor da.

Kadın çalışsa da çalışmasa da okumalı oysa. Hatta çalışmayan kadın belki daha çok okumalı. Okumanın, bilmenin, dünyaya başka başka tepelerden bakmanın dört duvar arasında bir martı gibi süzülmenin tadını yaşamalı. O yaşayacak ki çocukları da okuyacak elinde kitap olan annesini gördükçe. Anneler kızlarını işçi ev hanımları olarak yetiştiriyor ama alim ev hanımı yetişmiyor kolay kolay. Ev hanımı olmak silip süpürmek, taşırıp pişirmekten ibaret çünkü zihin sözlüklerimizde. Nerden aldık bu mirası bilmiyorum. Peygamber eşleri de sultan eşleri de hanelerinin alimleriydi oysa. Bizim de yeniden bu bilince sahip olmamız gerekiyor.

ZÜBEYR KOÇULU (ÖĞRENCİ): OKUMAK İRADİ BİR AMELİYEDİR

Okumanın tüm çeşitleri kitap okumaktan, kainat kitabını okumaya kadar insanın tefekkür yamaçlarına yaptığı iradi bir seferdir. Bu sefere iştiyak duymamak, o konuda ihtiyacını görememek az okumanın temel sebebidir. Bir mevzuyu dert edinen, o konuda fikir sancısı çekerek yetersizliğini gören aç bir beyin, bu açlığı dindirmek için “kıraat” sofralarına koşacaktır. Fikir sancısı çeken kendisini okumaya başlamış demektir. Bu okuma, “oku” emrini verenle “görme” kabiliyeti verene doğru katmanlar halinde genişleyecek bir okuma silsilesine dönüştürülebildiği oranda doğru yorumlanmış olur. Bu anlamda medeniyetimizi oluşturan kaynak eserlerimizin insanın kendisini okuma hassasiyeti içinde mütalaa edilmesi, okunması, okutulması fikir erozyonuna uğramama adına çok önemlidir.

RECEP ŞÜKRÜ GÜNGÖR (ÖYKÜ YAZARI): VARLIĞI OKUMANIN GENEL YOLU KİTAPTAN GEÇİYOR

Kitap okumadan yaşayamam. Başkaları da yaşamamalı. Okuma saatleri olmalı. Evde aile ile okuma saati. Yalnız yaşıyorsa onun da özellikle okuma saati olmalı. Televizyon belli saatten sonra kapatılmalı. Okuma ne katar diyorsunuz. Ne katmaz ki? Hayat algısı değişir. Hayal etme ufku genişler. Düşünce dünyası değişir. Başkasını daha rahat anlar. Kıyas yapar. Empati yapar. Okumadan da yapılır mı? Belki. Ama irfani bir gelenekle yetişmemişse okusa ne okumasa ne! Varlığı okumak elbette çok önemli. Varlığı okumanın genel yolu da kitaptan geçiyor.

ELİF ÇAĞLA SOLAK (EVHANIMI): OKUMADIĞIMDA HAYATIMDA BİR EKSİKLİK OLUYOR

Semerkand’ın Aile Saadeti kitabını okuyorum. O benim ev huzurumu sanki sağlıyor. Beni yatıştırıyor. Bazen sinirlenince o kitap bayağı yol gösterici oluyor. Kitap okumadığımda hayatımda bir eksiklik oluyor. Kızımla kitap okumayı çok seviyorum. Akşamları ona ya masal anlatırım ya kitap okurum.

SEVGİ EMİR (EĞİTİMCİ): KENDİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN OKUMALI


İnsan kendini geliştirmek, daha fazla şey öğrenebilmek için okumalı. Çok aktif bir insan olmayabilir, evhanımı olabilir ama aldığı bir dergi ya da kitapla kendini çok güzel geliştirebilir. Annelerin kitap okumasının çocuğun gelişimine çok büyük katkısı var. Çocuğun eğitimi, psikolojisi hatta sağlıklı beslenmesi konusunda okuyarak geniş bilgi sahibi olabilir bir anne. Her şey bir yana okuduklarını çocuğuna aktardığı zaman o çocukla iletişimi çok daha güzel oluyor.

ŞABAN ABAK (ŞAİR): HİÇ OKUMAMAK BİR TÜR ÖLÜMDÜR

Kitap okuyanların dünyası okumayanlara kıyasla büyük farklılık arzeder. Çok daha zengindir iç dünyaları. Dil bilinci gelişmiştir. Kelimelerle düşünürler. Okuduğu kitap sayısı 100’ü geçen bir insanın dünyası değişir, ilişkileri değişir, beğenileri sınıf atlar, hatta arkadaş çevresi ve yaşantısı değişir. Aynı diplomaya sahip kişilere mesela bütün sınavlarda fark atar. Bu rakam 500’e yaklaşmışsa artık az çok bir “aydın” kişiden söz ediyoruz demektir. 1500’lerin üstüne çıkmışsa, bütün ülkede tanınan, bilinen saygın biridir o kişi. Bütün ömrümüz boyunca okuyabileceğimiz en yüksek kitap sayısı 3 bin – 5 bin arasındadır. Hayat çok kısa, okunmaya değer kitap çok fazla olduğu için en iyilerini, en seçkinlerini, en büyük yazarlara ait olanlarını seçerek okumalıyız. Şunu da unutmamalıyız ki bal üreten arıyla zehir üreten akrep, iki farklı kitap gibidir. Akrebin kütüphanesinden, akrebin dünya görüşünden oku...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Kitaplar yüzümüzü hakikate döndürür
« Posted on: 03 Ağustos 2021, 01:03:48 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kitaplar yüzümüzü hakikate döndürür rüya tabiri,Kitaplar yüzümüzü hakikate döndürür mekke canlı, Kitaplar yüzümüzü hakikate döndürür kabe canlı yayın, Kitaplar yüzümüzü hakikate döndürür Üç boyutlu kuran oku Kitaplar yüzümüzü hakikate döndürür kuran ı kerim, Kitaplar yüzümüzü hakikate döndürür peygamber kıssaları,Kitaplar yüzümüzü hakikate döndürür ilitam ders soruları, Kitaplar yüzümüzü hakikate döndürürönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &