> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Tasavvuf Eserleri > Mektubat-ı Şeyh Ahmet > Yetmişdördüncü Mektup
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yetmişdördüncü Mektup  (Okunma Sayısı 424 defa)
15 Ocak 2010, 17:37:42
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 15 Ocak 2010, 17:37:42 »YETMİŞDÖRDÜNCÜ MEKTUP

Üstad-ı a’zam El-Şeyh Abdurrahman El-Tahi (Kuddise sirruh)’un torunu molla Muhammed Ma’şuk’adır. Şerefli pederi, Hicaza gittiğinde ahvalinin beyanı, Muhammed Ma’şuk’un tasavvufa çalışması için yanına gelmesine dair emri, genel olarak ramazan ayında öğleden sonra, hususi olarak da başka zamanlarda da rabıta yapılması ve buna benzer konular hakkındadır.

ALLAH’IN ADIYLA BAŞLARIM

Kainatda hiç bir şey yok ki; onu hamd ile tesbih etmesin. Salat ü selam, Allah’ın yarattıklarının en hayırlısı olan efendimiz Muhammed’in (Sallallahü aleyhi ve sellem) bütün al ve ashâbının üzerine olsun!

Bundan sonra, bu mektüb, yüce ve mübarek kapı eşiğinin hizmetçisinden dergahı ile iftihar olunan ve kapı eşiğine itiınad edilen, Arifler sultanının (Allah sırlarını kutlasm) torununadır. Kendisinden muhabbet kokusu etrafa yayılan mektubumuz bu hakire ulaşınca sevindi. Selametinize ve yüce kapı eşiğindekilerin selamette olduklarına dair yüce Allah’a hamd ve şükretti.

Evvela ellerinizden, üstad-ı azamın (Kuddise sirruh) bütün evladının ayaklarındaıı öperiz. Ev halkının, emellerin kabesi gibi olan Hazret’in (Rahmetullahi aleyh) kerimesinin ayakkabılarını öper, sizden ve onlardan dua dileyip, size ve onlara dua ederiz. Bütün mensublardan hususi olarak buraya gelen sadık misafirlerinizin dualarını dileriz. Ah.... bin kere ah... Mezkür hakir kimse, yüzünü Şeyh-i Ekber (Kuddise sirruh) oğlu (Şeyh Aladdin) in yüce ayakkabısının altındaki tozuna sürer. Ona dua edip, duasını diler.

İkincisi, sizi ve onu (Şeyh Alauddin) i validiniz arkadaşlarıyla birlikte sıhhat ve selametle bu fakire gelip, bu miskiniıı nezdinde kaldıktan sonra, acele olarak resmi muamelelerini tamam ederek, Zilkade ayının on birinci günü, buradan ayrılmalarıyla müjdeliyoruz. Gidip gelinceye kadar onlara hizmet etmek üzere kardeşim oğlu Muhammed Said’i onlarla gönderdim. Şeyh-i Ekber (Kuddise sirruh) un oğlu ve torunu ise, bizde onbeş gün kaldılar. Hallerinin tafsilatı, Zübeyir’dedir. Selamet ve ganimetle eve dönmelerini Aziz ve yüce Allah’tan niyaz ederiz. Kendilerine karşı vefasız ve az terbiyeli olan bu hakirden razı olduklarını zan ederim.

Malümunuz olsun ki, pederiniz, bu kışta fakirin nezdine gelmeniz için size etmek üzere Zübeyr’i gönderdim. Mübarek emri mucibince, kurban tisal etmek üzere Zübeyr’i gönderdim. Mübarek emri mucibince, kurban bayramından önce, burada hazır bulunmanız münasiptir. Mısra:

«Allah’ın yolunu taleb eden kimseye fırsat gelince, mühlet vermesi haramdır» denilmiştir.
Öğle namazından sonra rabıta yapılması ise, Hazret, (Allahu teala bizi ve sizi onun sırlarıyla kutlasın) ramazan ayından başka vakitte Nurşin camisinin mihrabında yapılmasını bilhassa bana emir etti. «Üstad-azam da (Kuddise sirruh) Şeyh-i Ekber (Şeyh Fethullah) (Kuddise sirruh) öğle namazından sonra ikindi namazı vaktine kadar râbıta yapmasıyla emre’tmiş ve Şeyh de (Rahmetullahi aleyh) mihrâbda ikindi namazına kadar gözünü açmadan yaz mevsimi camide çok pire olduğu halde, uzun müddet oturup kımıldamadan râbıta etmiştir» diye buyurdu.

Bundan anlaşıldı ki, mürşidin bildiği bir hikmete binaen genel olarak ramazan ayında hususi olarak da, başka aylarda öğle namazından sonra rabıta yapılır.

Bu tarafta bulunan evlât, kardeş, tabi ve dostları, âlimlerin, talebelerin hepsi ellerinizden öper, duânızı dilerler. Allah, efendimiz Muhammed’in (Sallâllahü salat ü selâm eylesin!)

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Yetmişdördüncü Mektup
« Posted on: 25 Ekim 2020, 14:42:57 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Yetmişdördüncü Mektup rüya tabiri,Yetmişdördüncü Mektup mekke canlı, Yetmişdördüncü Mektup kabe canlı yayın, Yetmişdördüncü Mektup Üç boyutlu kuran oku Yetmişdördüncü Mektup kuran ı kerim, Yetmişdördüncü Mektup peygamber kıssaları,Yetmişdördüncü Mektup ilitam ders soruları, Yetmişdördüncü Mektupönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &