ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Tasavvuf Eserleri > Mektubat-ı Şeyh Ahmet > Yüzyirmibeşinci Mektup
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yüzyirmibeşinci Mektup  (Okunma Sayısı 436 defa)
17 Ocak 2010, 22:18:10
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 17 Ocak 2010, 22:18:10 »YÜZYİRMİBEŞİNCİ MEKTUP

Derezorlu Hacı Hayır ile Muhammed Said’e: İnsanların yaradılışından maksad, gizli ve aşikar olarak mevla olan Allah’a itaat edip, Mustafa’nın (Sallallahü aleyhi ve sellem) şeriatına sıkıca sarılmak, ruhsat ve bid’atlardan kaçınmak. Sadatın (Kuddise sırrıhüm) muhabbetinden bir hisseye nail olan, yollarında salik olan kimse, eşsiz bir nimetle rızıklandırılmış olup, sadatın himmetleri muridin cehdine göre olduğu ve daha başka meseleler hakkındadır.

Allah’IN ADIYLA BAŞLARIM

Hamd, alemin rabbine mahsustur. Salat ü selam Allah’ın yarattıklarının en hayırlısı olan Muhammed’in, (Sallallahü aleyhi ve sellem) bütün al ve ashabının üzerine olsun.

Sonra bu mektub, şerefli, aziz dostlar, yani muhterem İbrahim Latif oğulları Hacı Hayır ile Muhammed Said’edir. Allahü teala Taha El-Emin Muhammed’in (Sallallahü aleyhi ve sellem) yüzü suyu hürmetine yaşamalarını idame ettirerek, ikisini de dinde dostlarının yolunda gitmelerini muvaffak eylesin, amin!

Evvela, sena kafilelerini, selamların en çoğunu size hediye eder, sıhhat ve selamet cihetinden ahvalinizi sorar, Cenab-ı Allah’tan devamlarını, hastalık ve sıkıntılarının olmamasını dileriz. Keza ehil ve evladınızın hatırlarını sorarız. Bütün dostlara selam eder size ve onların cümlesine dua ederiz. Faziletinizden dolayı ahvalimizden soracak olursanız, Allah’a hamd ve minnet olsun! Bu tarihe kadar bizler selamette olup, mektub ve haberinizin kesilmesinden başka hiç bir üzüntü ve kederimiz yoktur. Çünkü bu maktubdan başka iki mektub daha size gönderdiğimiz halde, sizden ne bir satır yazı, ne de bir haber gelmedi, sebebinin hayır olması temenni olıınur.
Biz çölden köyümüz olan Hıznaya döndük.

İkincisi: Malumunuz olduğu üzere, insanların yaradılışından maksad, gizli ve aşikar olarak Mevlaya (Allah) itaat etmek, kavil ve fiillerde peygamberin (Sallallahü aleyhi ve sellem) şeriatiyle temessük etmek, dindeki ruhsatlardan, eski ve yeni bid’atlardan, bu zamanda kullar, kendilerinden dinde yaptıkları bütün şeylerden korunmakla, alçak, fani, onunla aldanılan bu dünya ile mağrur olmamaktır. O dünya ki gerçekten güneşi batmaya, halkına hile edip, onları helak etmeye ve Allahü tealanın gazabına atmaya yakındır.

Öyle ise, bağışlayıcı olan Allah’ın taati ve şerefli sadat-ı kiramı (Kuddise sirruhüm) sevmekten ayrılmamanız gerekir. Zira sadatın mu habbetinden bir hisse alan ve tarikatlarında hareket etmesini nefsin üzerine alıp emirlerine itaat ederek, nehy ettikleri şeylerden kaçan kimse, büyük bir devlet ve ebedi bir saadete ulaşır. Çünkü bu nimetlere tekabül edecek hiç bir şey yoktur. Salatın, müride olan himmetleri müridin çalışmasına göredir. Ne kadar taat ve ibadette çalışması cehdi arttıkça, şerefli sadat, ona göre Allahü tealanın huzuruna müridin yükselmesi için yardım ederler. Müride gaflet uykusundan bir uyanma hasıl olup, büsbütün kendisinden gaflet zail olur. Kalbinde Allah yüce manevi huzuruna ilerlemesi icin tam bir ıneyl olur. Nefsinin esaret ve arzusundan, şeytandan, dünya ve dünyada bulunan şeylerin hevesinden kurtularak, ebedi saadete ve rabbani zaferlere ulaşır.

Tapucu Said efendiye selamımızı iletip, durumundan sorar, kendisine ve ailesine dua ederiz. Bu. mektubdan önce, kendisine bir mektup gönderip, size gönderdiğimiz iki mektub gibi kendisinden cevab istediğimiz halde ne sizden ne ondan haber alamadık. Sıhhat ve bütün ahvalinizi bildirir, haberinizi bizden kesmeyin! Allah, sizi bunlara muvaffak eylesin! Amin! Son duamız Şüphesiz bütün haındler Alemin rabbine mahsustur.
9 Rebiülevvel.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Yüzyirmibeşinci Mektup
« Posted on: 19 Eylül 2019, 16:10:39 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Yüzyirmibeşinci Mektup rüya tabiri,Yüzyirmibeşinci Mektup mekke canlı, Yüzyirmibeşinci Mektup kabe canlı yayın, Yüzyirmibeşinci Mektup Üç boyutlu kuran oku Yüzyirmibeşinci Mektup kuran ı kerim, Yüzyirmibeşinci Mektup peygamber kıssaları,Yüzyirmibeşinci Mektup ilitam ders soruları, Yüzyirmibeşinci Mektupönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &