ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Tasavvuf Eserleri > Mektubat-ı Şeyh Ahmet > Yüzyirmiyedinci Mektup
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yüzyirmiyedinci Mektup  (Okunma Sayısı 519 defa)
17 Ocak 2010, 23:23:28
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 17 Ocak 2010, 23:23:28 »YÜZYİRMİYEDİNCİ MEKTUP

Molla Ahmed El-Ömer’i ile, Deyrezor’lu Muhammed Said ve Hacı Hayreddin’e. Bu tarikatta sevgi ve taleb, iki büyük nimet oldukları, bu bozuk zamanda, yapılacak az taat diğer zamanda yapılan bir çok amelden daha iyi olduğu, mezkür kimselere şeriattan ayrılmamalarına dair emri, tarikatın esası, Muhabbet, teslim ve ihlas üzere olduğu, bu üç esas mertebelerin en azının beyanı, onları bid’atlardan korkutması, müridin, mürşidin taklid etmesine dair teşviki ve dünyanın kınması ile bununla ilgili konular hakkındadır.

Allah’IN ADIYLA BAŞLARIM

Salat ü selam, Allah’ın Resulüne (Aleyhisselam), ehlullah olan al ve sahabesine olsun.
Bundan sonra bu mektub Allah için kardeş ve doğru dostları Mollâ Ahmed El-Ömeri ile Muhammed Said ve Hacı Hayreddin’edir. Yüce Allah, onları dünya ve ahirette afetlerden korusun. Amin!

Arka arkaya tekrarla sevgili mektublarınız bize ulaştı. İçindekilerini anlayınca, çok sevindik. Çünkü onlar, sizin bu yüce tarikata (Allah bizi ve sizi Sadatının himmetleri ile kutlasın!) olan şiddetli muhabbetinizden, samimi azim ve arzunuzun çokluğundan haber vericidirler. Bu muhabbet ve irade ne kadar büyük nimetlerdir. Nasıl büyük olmasınlar ki? Bu tarikatın uluları, mürid Allah’tan manevi feyz istemesi kendisine verilen manevi nimetlerin yarısına, arzusunu da Allah’a kavuşmanın yarısı saymışlardır. Zira istek ve taleb ile Allah’a kavuşmak aziz ve yüce Allah’tandırlar. Kerem sahibi olan yüce Allah, kulun kalbine isteme ve arzuyu attığında kendisi o kula manevi bir mertebe vermesine ve kendine kavuşmasını irade eylediğine delalet eder. Nitekim bunu şerefli tarikat mürşidlerimizin ağızlarından işittik.

İşte kardeşlerim! Bu beyandan anlaşıldı ki, sizde hasıl olan taleb sizin için büyük bir ni’met olup dolayısiyle şükretmeniz gerekiyor. Tâ ki, içinizdeki taleb kuvvetten fiiliyete çıksın. Kur’an-ı kerim’in:

«And olsun, eğer şükrederseniz elbette size ni’metiıni arttırırım», ayeti de buna kesin bir delildir. Bununla beraber şu da ilave olumur ki, bu zamanda İslamiyet ve din kıtlığıdır. Bu zamanda az bir dindarlık, diğer zamanlardaki dindarlıktan çok hayırlıdır. Nitekim buna, «Kendisine selavatın en kamili ve selamların en tamamı olsun Peygamberin (Sallallahü aleyhi ve sellem)» buyurduğu hadisi delalet etmektedir.

Yine size şu tavsiye olunur ki, ey kardeşler! Bu parlak şeriata ve mübarek sünnete (peygamberin hadislerine) mütabeat etmeniz lazımdır. Zira tarikat şeriatın çekirdeğidir. Hatta bu tarikatın imamı yani Şah-ı Nakşibend (Allah yüce sırlarını kutlasın) buyurdular ki: «Şeriat’a aykırı olan herhangi bir tarikat, zındıklıktır». Bu tarikatın sadatı da şöyle buyurdular: «Bu tarikat üç esas üzeredir:

a) Muhabbet
b) İhlas
c) Mürşide teslim olmak.

Tarikatın sadatı (Kuddise sirruhüm) bunları şöyle tefsir etmişler:
Muhabbetin en aşağı derecesi, Allah’ı seven kimse, kendini nefsani arzu ve dileklerinden tamamiyle sıyırıp, sevgilisi olan Allah’ın irade eylediği şeylere teslim olmasıdır. İhlasın en aşağı derecesi de: Mürid dünya kutuplarla dolu olsa bile, yine hidayeti ancak mürşidinin kapısının eşiğinde olduğunu kesinlikle bilmeli ve buna kalben karar vermesidir.

Teslimin en aşağı derecesi: Mürid, kendini mürşidinin huzurunda, ölünün, yıkayıcının elinde istediği gibi çevrildiği şekilde olduğunu bilmesidir. Hulâsa: Mürid kendi nefsiniıı irâde ve arzusundan sıyrılıp mürşidinin iâdesine bağlanmasıdır. Öyle ise, şeriat ve tarikattaki bidatlardan sakın. Sakın. Sakın... Çünkü sermayemiz sırf taklitten başka bir şey değildir.
Çünkü bütün tarikatların reisi, hattâ bütün İslam ümmetinin reisi, yâni Ebu Bekir Sıddik (Radıyallahü teâla anh) ancak ve ancak Hezret-i Peygambere (Sallâllahü aleyhi ve sellem) yaptığı taklid ile manevi makama ulaşmıştır.

Özet olarak: Ehlullah nezdinde, dünyanın hiç bir değeri yoktur Zira dünya bir çok kere kulu yüce rabbinden uzaklaştırıyor. Dünyaya, kulu yüce rabbinin tâatinden alıkoyması ve onu uzak tutması olayı, kötü ve şer vasıfları yönünden dünyaya kâfidir. Yine: Dünyanın kıymeti ne derecede olduğunu anlamak isterseniz, kendilerinde dünya serveti bulunanlara bakınız ki; o servet insanların iyilerinden daha çok, Cenâb-ı Hak nezdinde, en şerir olanların nezdinde bulunmaktadır.

Size, evladınıza, ev halkınıza, yanınızda bulunan dostların cümlesine selam ederiz. Çocuklarımız, tabilerimiz, hepsi size selâm edip, duanızı diler. Size dua ederler. Selam sizin ve Mustafanın (aleyhisselam) şeriatına tabi olanların üzerine olsun! Şeyh Ömer, Şeyh Abdülvehhab, Ramazan oğlu Hüseyin, Şeyh Veysi, Cafer efendi ile başkalara da senalar hediye ederiz.

Allah efendimiz Muhammed’in, (Sallâllahü aleyhi ve sellem) al ve ashabının üzerine salât ü selam eylesin.
18 Şevval.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Yüzyirmiyedinci Mektup
« Posted on: 17 Ekim 2019, 00:35:17 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Yüzyirmiyedinci Mektup rüya tabiri,Yüzyirmiyedinci Mektup mekke canlı, Yüzyirmiyedinci Mektup kabe canlı yayın, Yüzyirmiyedinci Mektup Üç boyutlu kuran oku Yüzyirmiyedinci Mektup kuran ı kerim, Yüzyirmiyedinci Mektup peygamber kıssaları,Yüzyirmiyedinci Mektup ilitam ders soruları, Yüzyirmiyedinci Mektup önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &