> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Tasavvuf Eserleri > Mektubat-ı Şeyh Ahmet > Seksenyedinci Mektup
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Seksenyedinci Mektup  (Okunma Sayısı 495 defa)
15 Ocak 2010, 22:14:40
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 15 Ocak 2010, 22:14:40 »SEKSENYEDİNCİ MEKTUP

Ustad-ı azamın (Kuddise sirruh) torunu, faziletli, ilmi ile amil, kamil olan Muhammed Ma’şuk’a, letaifin ihtilacların (titremelerinin) sebebi ,bu tarikattan maksat, şevk ve lezzetten sonra, 0 titremeler olduğu, Allah’tan gafil olanlar arasında bulunurken, manevi huzur makbul Olduğu, Allah yolunu taleb eden kimse, kendinde bir kusur görünce, onu kendine isnad etmesi ve buna benzer meseleler hakkındadır.

ALLAH’IN ADIYLA BAŞLARIM

Kainatta hiç bir şey yok ki, onu hamd ile tesbih etmesin. Salât ü selam Allah’ın yarattıklarının en hayırlısı Muhammed’in (Sallallahü aleyhi ve sellem) bütün al ve ashabının üzerine olsun!

Sonra bu mektub, yüce kapı eşiğiniıı katibinden gözünün nüru, kalbinin kuvveti, Muhaımned Ma’şuk adır. Allah onu kendine aşık ettirip cenabına yakın olan bir zat eylesin!
Mektubunuz (Ahmed’e) ulaştı. İçindekilerini anlayıp, manasından zevk aldı. Dolayısıyla gayet sevinerek Allah’a hamd etti.

Virdleri çektiğinde veya onları hayalinize getirdiğinizde, letâifin ihtilacı, kendi makamlarına ulaşmaları arzusundan hasıl olan iştiyaklarındandır. İşte o iştiyakların tamamlanması için, çalışınız! Şeyhimiz Hazret, (Allah bizi ve sizi onun sırları ile kutlasın). Bu işin (tasavvufa çalışmanın) hülasası; işi te’hir etmemektir. Belki çalışmak lazımdır. Zira vakit kılıca benzer. Onu ibadetle kesmezsen, o seni keser (harcayacaktır), buyurdu.

Size hasıl olan manevi zevk ve lezzet haletleri, büyük bir ni’mettir. Ancak devamlı olan haletlere itibar edilir. Demek ki o haletlere önem verilmez, öteleri maksuddur. Çünkü sadât-ı kiram (Allah sırlarını kutlasın) Talibin nezdinde, amel (ibâdet) matlub olması lazımdır.» Başkasına önem vermek insanı manevi makamlara ulaşmaktan alıkoyar. Çünkü manevi zevk ve tecelliyatların zuhuru hâlinde, talibin zevkini durdurur. Bunlar belirmeden nefis onların zuhurunu bekler.

Hazret (Kuddise sirruh) «İçinde üstadın veya üstadın tabilerinden ev halkı veya ona mensup olan memleketinden birisinin rüyada görünmesinden başka, rüyanın itibarı yoktur. Zira bu şekilde görülen rüya muhabbete delalet eder. Sebebi de susamış adam, rüyasında su görür» buyurdu.

Gördüğün bu rüyada sana bir müjde vardır ki bu, sadatın himmeti ile, bu fakirden manevi bir fayda göreceğine ve kendi nefsini bir varlık olmadığını bildiğine delalet eder.

«Köylere gidip de, halk arasına girmekten bana gevşeklik gelir» demişsiniz. Bundan sana hiç bir zarar yoktur. Çünkü tarikatta en önemi şey, mürşidin ‘emrine imti’sal etmektir. Zira gafillerin arasında bulunurken, az da olsa, hasıl olan manevi huzur, Nakşibendilerce çok makbul olup, manevi huzur melekesinin hâsıl olmasını mucibidir. Sana gelecek her hangi bir gevşeklik veya sıkıntı (neşesizliği) sadatın (Kuddise sirruhum) himmetinden değil, nefsine isnad et! Beyit:

«Her ne noksanlık ve suç ki vardır. Bizim düzensiz ve yakışıksız olan kametimizdedir (boynumuzdadır). Yoksa senin hediyen kimsenin boyuna kısa değildir. Allahü teala’dan istiğfar edip, sadatın (Kuddise sirruhüm) himmetinden medet taleb et! Ta ki, bu iki halet, senden zail olsunlar!

Bu taraftaki manevi şevk ve muhabbet ise, hakiki hamd, kendisinden başkasına layık olmayan Allah’a olsun. Gayet yükselmekte, ziyadeleşmesinin son derecesindedir. Zira halk, Hazret ve en yuce şeyh ile üstad-ı azamın (Kuddise sirruhüm) himmetleri ile, kitle halinde ta uzaktan gelip tarikata giriyorlar.

Pederinizin ayaklarından öpüp, duasını rica eder ,kendisine dua ederim. Özel olarak gözlerinizden, umumi olarak da üstadın evladının ve üstadınızın ve bütün çocukların ellerinden öperim. Buradaki bütün tabiler ellerinizden öper, dua taleb ederler. On günden beri, size bir mektub postaladık. Onda hocanızın kerimesi hakkında ittifak ettiğiniz şeyh’e rızamızı bildirdik. Hocanızın kerimesi pederinin ayaklarından, kardeşlerinizin gözlerinden öper. Üstad-ı azamın bütün ev halkından, halası Ayşe’den, ninesinden, teyzesinden dua diler. Kendisi, hazret-i üstadın ve emellerin kabesi, (Hazret) himmetleriyle en güzel bir durum ve esenlik içindedir. Çünkü Allah kendisine tam bir sabır ve rıza vermiştir. Bu ni’rnete karşı, aziz ve yüce Allah sübhanehüya şükr ederiz.

Allah efendimiz Muhammed’in (Sallallahü aleyhi ve sellem), al ve ashabının üzerine salat ü selam eylesin.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Seksenyedinci Mektup
« Posted on: 27 Ekim 2020, 06:17:44 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Seksenyedinci Mektup rüya tabiri,Seksenyedinci Mektup mekke canlı, Seksenyedinci Mektup kabe canlı yayın, Seksenyedinci Mektup Üç boyutlu kuran oku Seksenyedinci Mektup kuran ı kerim, Seksenyedinci Mektup peygamber kıssaları,Seksenyedinci Mektup ilitam ders soruları, Seksenyedinci Mektupönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &