> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Siret Ansiklopedisi > Kanun Ve Nizam
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kanun Ve Nizam  (Okunma Sayısı 596 defa)
30 Mayıs 2012, 23:09:39
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 30 Mayıs 2012, 23:09:39 »KANUN VE NİZAM

Pers ya da Roma'nmki gibi bütün ülkede ka­nun ve düzeni koruyacak, kollayacak her­hangi bir merkezî yönetime veya disipline edilmiş ve ahenkli ulus görünüme tarihi bo­yunca hiçbir zaman sahip olmamıştı. Siyasî anlamda coğrafik sınırlar bile net ve belirli değildi. Genel olarak yarımada kendi kabi­lelerinin problemlerini yoluna koyan kabile liderlerinin hükmü altında bulunuyor, her kabile kendi özel meselelerini kendisi halle­diyordu. Ancak sıklıkla önemsiz konular üzerine aralarında savaş patlak vermekte ve yıllarca devam etmekteydi. Ülke bu kabile sa­vaşları yüzünden parça parça olmuştu. Ge­çimlerin asıl kaynağı diğer kabileleri ve tica­ret kervanlarını ele geçirip yağmalamak olan kabileler vardı. Ülkede kanun ve düzen yok­tu, hiçbir kimse gece kendi evinde bile ken­disini güvencede hissedemezdi. Beytullah'ın muhafızı pozisyonları nedeniyle Kureyş gü­venlik içerisindeydi ve ticaret kervanlarının da tüm iklimlerden dokunulmadan geçme­sine izin verilirdi. Muhammed bu insan­lar arasına onları Allah'ın dosdoğru yoluna çağırmak ve ülkede kanun ve nizamı kurmak için gönderildi, ki insanlar böylece barış ve güven içinde yaşayabilsin. Şüphesiz Allah in­dinde en kötü şey kan akıtma ve insanların inançlarım özgürce yaşayamadıkları, yaşan­tılarını korkusuzca devam ettiremedikleri zorbalık sistemidir. "Bu sebeple, İsrailoğul-'arina şöyle yazdık: Kim bir başka cana kiy-mamış ya da yeryüzündeki bozgunculuk yapmamış bir nefsi öldürürse sanki tüm in­sanları öldürmüş gibi olur:' (5: 32). Ve Sure-i Bakara'da şunu okuruz, "O, işbaşına geçmişti (ya da sana sırtını çevirip gitti mi) başlar yeryüzünde bozgunculak yapmaya, ekin ve nesli yok etmeye. Allah da fesadı (bozgun­culuğu ve kışkırtıcılığı) sevmez. (2: 205).

Ülkede barış ve düzeni oluşturmak için Rasulullah, cahilî yaşantı şekline alışmış bu tür fesatçı ve eşkiyaya karşı çok güçlü ted­birler almak zorunda kaldı. Medine'nin gü­venliğini sağladıktan sonra dikkatini bu önemli noktaya çevirdi. Komşu bölgelerde­ki kabile ileri gelenlerine kurulu bir yöneti­min varlığını ve cahiliye günlerinin gayri meşru aktivitelerinin bundan sonra tolere edilmeyeceğini göstermek son derece gerek­liydi. Bu amaçla çevre bölgede düzenli bir devriye sistemi sürdürdü. Çeşitli büyüklük­teki devriyeler Medine'ye komşu bölgelere ve İslâm Devleti'nin etkisi genişledikçe güney­de Yemen'e, kuzeyde Dumatu'l Cendel ve .ötesine doğuda Tayy ve Bahreyn'e kadar gön­derildiler. Esas amaçları: Gabbah, Ummu Karte, el-Kedid, Halid b. Velid, Husmâ ve Zeyd b. Haris Seriyyelerinde olduğu gibi hır­sızlar, yağmacılar ve diğer fesat çıkarıcıları cezalandırmak ve aktiviteleri kontrol altına almak; Lihyân, Beni Salebe ve Mute Seriy­yelerinde olduğu gibi katillerin gerekli ceza­larını vermek; Kutbe b. Âmir, Abdullah b. Huzafe ve Uyeyne b. Hisn Seriyyelerinde ol­duğu gibi isyanı bastırmak idi. Bu tür seriy-yeler genellikle ülkenin çeşitli bölümlerine kanun ve nizamı sürdürmek ve suçluları ce­zalandırmak için gönderildi. Disiplinli ilgili bu titiz ve ısrarlı tedbirlerde Rasulullah 10 yıl gibi kısa bir sürede Arabistan Yanma-dası'nın çalkantılı ve kaotik durumunu bir düzene sokmayı başardı.

Amaç güçlük çıkaranların, bozguncuların ül­kede barış ve düzeni bozmasını önlemek ol-duğundan,onları disiplinize edecek her türlü çaba gösterilmekte idi. öyle ki, onlar terör, isyan ve bozgun hareketlerinden sakınsınlar; onları öldürmek ya da topluca gözetmek için çalışılmamıştır. Dine muhalefet durumunda insanlara karşı silahlı isyan düzenlemediler-se onlara karışılmıyor veya dokunulmuyor­du, ülkedeki barışı ve düzeni rahatsız etme­diği müddetçe asude muhalefet tamamıyla hoş görülürdü. Açık bir isyan olduğunda am­me hukuku ve düzenini en az bozacak ve en az can kaybına yol açacafc şekilde askerî mü­dahale ile durdurulurdu. İsyancılar düşman­ca hareketlerini terkedip silahlarım barışçıl bir şekilde teslim ettikleri zaman genel affa uğrarlardı. Çünkü amaç onları öldürmek de­ğil, barış ve düzeni bozmalarını önlemekti. Geri çekilip veya ortadan kaybolup gayri meşru hareketlerini terk ettiklerinde Rasul ve sahabesinin onları asla takip etmemeleri­nin sebebi de budur.

 


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Kanun Ve Nizam
« Posted on: 04 Şubat 2023, 01:57:30 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kanun Ve Nizam rüya tabiri,Kanun Ve Nizam mekke canlı, Kanun Ve Nizam kabe canlı yayın, Kanun Ve Nizam Üç boyutlu kuran oku Kanun Ve Nizam kuran ı kerim, Kanun Ve Nizam peygamber kıssaları,Kanun Ve Nizam ilitam ders soruları, Kanun Ve Nizamönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &