> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Siret Ansiklopedisi > İslâm Toplumunun Belli Başlı Özellikleri
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İslâm Toplumunun Belli Başlı Özellikleri  (Okunma Sayısı 1134 defa)
28 Temmuz 2012, 10:07:24
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 28 Temmuz 2012, 10:07:24 »İslâm Toplumunun Belli Başlı Özellikleri

1- İnsanların Evrensel Kardeşliği
 
Varlığını ilahî vahye borçlu olan ve Allah'ın evrensel kanunları tarafından yönetilen bir İslâm toplumunun yapısı, mahiyet ve fonksiyon bakımından kapitalist, sosyalist ve laik diğer toplumlardan oldukça farklıdır. Bu top­lumun temel kavramı olan Tevhid Prensibi, insanları evrensel kardeşliğe sevketmekle kal­mayıp, aynı zamanda sözkonusu toplumun Allah'ın hükümranlığı altına girmesini sağlar.

Evrensel kardeşliğin üyeleri olan bütün insan­ların ve diğer bütün canlıların Hâlık'ı olan Al­lah birdir. Dolayısıyla bunun ırklara, uluslara ve kabilelere bölünmesi gayri tabiîdir ve insa­nın birliği prensibine aykırıdır.

2- Hayat Organik Bir Bütündür

 
İslâm'ın sosyal sisteminde hayat, her bölüm ve safhası arasında sıkı ve dengeli bir ilişki bulunan canlı bir bütün olarak kabul edilir. Bunların her biri tıpkı bir vücudun parçaları gibidir. Aynı his ve duygu tamamını kuşatır. Eğer bir uzuv acı çekerse, bütün diğer uzuvlar da bu acıyı hisseder. Rasûlullah, müslümanların bu durumunu şu şekilde açıklamış­tır:

1-  "Bütün mü'minleri, birbirlerine karşı mer­hamette, muhabbette, lütuf ve atıfet hususla­rında sanki bir vücut misali görürsün. O vü­cudun bir uzvu hastalanınca, vücûdun öbür azaları birbirlerini hasta âzânın elemine, uy­kusuzlukla, hararetle iştirake çağırırlar. Hasta uzvun elemini paylaşırlar." (Buharı ve Müs­lim).

2- "(İslâm camiasında) mü'minin mü'mine bağlılığı, taşlan birbirine kenetli (yalçın) du­var gibi (metin)dir." ( Buhari ve Müslim)

3-  İslâm Toplumunun Merkezi Fertlerdir
 
Diğer sosyal sistem ve fikirlerin aksine İslâm toplumu, aile fikrinden ve kan bağından kay-naklanmayıp, insanları doğru olmaya, günah ve kötülüklerden sakınmaya teşvik eden İlâhî Vahiy'den neş'et eder. Dolayısıyla, farklı top­lum ilişkileri fertler vasıtasıyla oluşturuldu­ğundan İslâm toplumlarında fert, odak nokta­sı ve temel birimdir. Ferdin hâli, özellikleri ve hareketleri diğer fertleri etkilediği gibi başkalarından da etkilenir. Toplumun refahına, büyümesine ve gelişmesine olumlu ve ya­pıcı katkıda bulunabilmesi için İslâm, ferdin şahsiyetini geliştirmek gayesiyle eğitim ve öğretime ağırlık verir.

4-  Eşitliğin Temeli Ortak Neseptir
 
Bütün insanlık aynı ana-babadan gelmektedir. Bunun sonucu olarak, her türlü ırkî, millî ve kavmî imtiyazlar geçersizdir. Kur'ân-ı Kerim bu noktayı şu ayet-i kerîmeyle vurguluyor: ."Ey insanlar! Sîzi bir erkek ve bir kadından yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi taife­lere ve kavimlere ayırdık. Allah yanında en üstün olanınız, (Allah'ın buyrukları dışına çıkmaktan) en çok korunanızdır..." (49: 13).

Rasûlullah, bu gerçeği Arafat'ta Veda Hutbesi'ni verirken şu şekilde anlattı: "Ey insan­lar! Rabb'iniz birdir. Babanız da birdir. Hepi­niz Âdem'in çocuklarısınız. Âdem ise toprak­tandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmaya­nın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kır­mızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üs­tünlük ancak takvadadır. Allah katında en kıymetli olarımız, O'ndan en çok korkanmız-dır." (Bkz.: Hz. Peygamber'in Veda Hut­besi). İslâm'da mevki ve üstünlük veren tek şey takvadır. Mü'minlerin bu yolda işbirliği yapmaları, günah ve kötülüklerde yardımlaş-mamalan emredilmiştir. (5: 3).

5-  Mesajının Evrenselliği
 
İslâm'ın mesajı, zaman ve mekân engellerini aştığı gibi ırk, renk, cinsiyet ve milliyet gibi dar fikirlerin de üstündedir. Bu mesaj, tüm in­sanlık için bütün zamanlarda geçerli olan ev­rensel bir niteliğe sahiptir. P.K. Hitti'nin dedi­ği gibi, "Musa, İbrahim, Nuh, İsa ve diğer peygamberlere vahyedilen ilâhî mesaj, belli bir zamana ve mekâna aitti. Muhammed'e vahyedilen ise, önceki hükümlerin yeri­ne geçtiği gibi aynı zamanda onları özetle­mektedir. O'nun tebliğ ettikleri sondur ve O ndan başka herhangi bir peygamber de gön­derilmeyecektir." (The Near East in History, sh. 197).[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İslâm Toplumunun Belli Başlı Özellikleri
« Posted on: 07 Şubat 2023, 17:27:02 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İslâm Toplumunun Belli Başlı Özellikleri rüya tabiri,İslâm Toplumunun Belli Başlı Özellikleri mekke canlı, İslâm Toplumunun Belli Başlı Özellikleri kabe canlı yayın, İslâm Toplumunun Belli Başlı Özellikleri Üç boyutlu kuran oku İslâm Toplumunun Belli Başlı Özellikleri kuran ı kerim, İslâm Toplumunun Belli Başlı Özellikleri peygamber kıssaları,İslâm Toplumunun Belli Başlı Özellikleri ilitam ders soruları, İslâm Toplumunun Belli Başlı Özellikleriönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &