> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Kendilerini Mescidin Sütunlarına Bağlayan Yedi Kişi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kendilerini Mescidin Sütunlarına Bağlayan Yedi Kişi  (Okunma Sayısı 987 defa)
20 Aralık 2009, 17:06:23
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 20 Aralık 2009, 17:06:23 »Kendilerini Mescidin Sütunlarına Bağlayan Yedi Kişi


Tebük gazvesinden geri kalan on kişi vardı. Bunların üçü peygamber efendimizin yanına giderek savaştan geri kalış ma zeretlerini beyan ettiler. Peygamber efendimiz de onların zahiri mazeretlerini kabul etti, ama kalplerindeki niyetlerini Allah´a havale etti. Merhametli ve temiz bir insan olan Peygamber efendi´miz, dilleriyle ifade ettikleri kelimeleri ve mazeretleri kabul etti, ama kalplerindeki niyetlerini Allah´a havale etti. Çünkü o, kalpleri teftiş edecek durumda değildi. Mazeret beya nında bulunmak için Peygamber efendimize giden üç kişi "Ya Resülallah savaştan geri kalma hususunda bizim herhangi bir mazeretimiz yoktu. Sana karşı yalan söyleyecek durumumuz da yoktur?´ dediler. Peygamber efendimiz de onların sözlerini tas dik etti. Kalplerini temizledi, nefislerini terbiye etti. Böylece zahiren basit, ama tesir bakımından güçlü olan bu ceza ile gü nahları üzerlerinden kaldırılmış oldu. Ancak geri kalan yedi ki şi mazeret beyan etmek için Peygamber efendimizin yanına git mediler. Çünkü beyan edecekleri herhangi bir mazeretleri yok tu. Aksine kendi kendilerini cezalandırarak kendilerini mescidi Nebinin sütunlarına bağladılar. Resulullah (s.a.v.) efendimiz onları görünce: "Kendilerini sütunlara bağlayan şu kimseler necidirler? "diye sorunca dediler ki: "Ya Resulallah, bunlar Ebu Lübabe ile arkadaşlarıdırlar. Savaştan geri kaldıkları ve senin yanında bulunmadıkları için kendilerini cezalandırıp sü tunlara bağladılar. Senin gelip kendilerini çözmen ve hataları nı affetmen için beklemektedirler."

Resulullah (s.a.v.) dedi ki: "Allah´a andolsun ki, Yüce Allah kendilerini çözmedikçe ben onları çözecek ve suçlarını affedecek değilim! Çünkü bunlar benden yüz çevirdiler müslümanlarla birlikte gazaya gelmekten geri kaldılar?

Ebu Lübabe ile arkadaşları Resulullah (s.a.v.) efendimizin bu kesin sözünü işitince: "Allah bizi çözünceye kadar biz kendi mizi bu sütunlara bağlı tutacağız, biz kendimizi buradan çöze cek değiliz? dediler. Nihayet Cenab-ı Allah Peygamberine emir vererek onları çözdürdü. Denilir ki, haklarında şu ayeti kerime nazil oldu:

"Başka bir kısmı da (Seninle Tebük seferine gelmemek husu sunda ki) günahlarını itiraf ettiler. îyi işle kötü işi birbirine ka rıştırdılar. Belki Allah, bunların tevbesini kabul eder. Çünkü Allah bağışlayan, esirgeyendir." (Tevbe:102)

Bu ayeti kerime nazil olunca Peygamber efendimiz adam gönderip onları sütunlardan çözüp serbest bıraktı ve hatalarını affetti.

Bu hatalılar, kendi bedenlerini mescidin sütunlarına bağla manın, savaştan geri kalma suçunun keffareti olamıyacağım düşünerek sadaka vermek istediler. Çünkü suyun ateşi söndür düğü gibi sadakanın da günahları söndüreceğine inanmışlardı. Bu sebeble bütün mallarını sadaka olarak verdiler ve "Ya Re-sulallah! Bunlar bizim mallarımızdır. Sen bunları bizim namı mıza sadaka olarak ver ve bizim için de Allah´tan mağfiret di le" dediler. Resulullah (s.a.v.) ´"Ben malınızı almakla emrolun-madım" dedi. Denilir ki onun böyle deyişinden sonra şu ayeti kerime nazil oldu:

"Onların mallarından bir miktar sadaka al ki onunla onları temizleyesin, yüceltesin ve onlara dua et; çünkü senin duan, on-ları(n ıztırablarını) yatıştırır. Allah işitendir, bilendir." (Tevbe:103)

Bunlar kendi nefislerini temizlemeye çalışan bir kısımdı. İn sanlardan uzak tutarak peygamber efendimiz ve Resülüllah´ın yanında gazaya gitmekten geri kalma suçunu işlediklerinden dolayı mazeretleri olmadığını anlamış ve bu sebeble de Resulul-lah´ın yanına gidip mazeret beyanında bulunmaya teşebbüs et memişlerdi. Bu sebeble de bunlar günah sayılabilecek büyük bir hataya düşmüşlerdi.

îbni Kesir, Tebük gazvesinden geri kalan kimseleri grublara ayırırken dört gruptan bahseder ki, bunlar da bizim anlattığı mız manaya yakındırlar. O şöyle der: "Tebük gazvesine katıl maktan geri kalanlar dört kısımdırlar:

1- Hz. Ali ile Muhammed bin Seleme ve îbn Ümmü Mektum gibi Peygamber efendimizin emri üzerine savaşa katılmayan ve yine de sevap kazananlar.

2- Mazeretleri olduğu halde savaşa katılmaktan geri kalan lar: Bunlar zayıflar, hastalar ve nafakasını temin edemiyen yoksullardı. Binek bulamadıkları için Resulullah´m yanında ağ lamışlardı.

3- Ebu Lübabe ve diğer arkadaşlarıyla birlikte üç kişi ki bunlar savaşa katılmadıklarından dolayı asi ve günahkar ol muşlardı.

4- Savaşa katılmadıklarından dolayı kınanıp yerilen müna fıklar.

? Biz bu kısımları Kur´an-ı Kerim´den aktardık. Bu taksimat hususunda Hafız îbni Kesirdin görüşüne muvafakat ediyoruz. Ancak Ebu Lübabe ile arkadaşlarını günahkar kimseler olarak kabul etmiyoruz. Ancak sonuncu gaza olan Tebuk gazvesinde Peygamber efendimizle birlikte olan kimselerin nefisleri imti han edilmişti. Bu savaşta Peygamber efendimizin emrinin dışı na çıkmayan kimselerle onu yalnız bırakmak isteyen münafık lar birbirlerinden ayrılmışlardı. Ona suikast yapan hainler de ortaya çıkmışlardı. Şiddet ve zorluk anında gayretsizlik göste rerek peygamber efendimizin emrine icabet etmeyen kimseler de tanınmışlardı. Bunlar her ne kadar zayıf imanlı değilseler de peygamber efendimiz Rabbinin emriyle onları tedavi etmiş, ruhlarını iyileştirmiş ve kalplerini temizlemişti. Diğerlerini ise peygamber efendimiz kendi hallerine bırakmış ve Cenab-ı Al lah´ın muhasebesine havale etmişti.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Kendilerini Mescidin Sütunlarına Bağlayan Yedi Kişi
« Posted on: 16 Haziran 2021, 14:35:45 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kendilerini Mescidin Sütunlarına Bağlayan Yedi Kişi rüya tabiri,Kendilerini Mescidin Sütunlarına Bağlayan Yedi Kişi mekke canlı, Kendilerini Mescidin Sütunlarına Bağlayan Yedi Kişi kabe canlı yayın, Kendilerini Mescidin Sütunlarına Bağlayan Yedi Kişi Üç boyutlu kuran oku Kendilerini Mescidin Sütunlarına Bağlayan Yedi Kişi kuran ı kerim, Kendilerini Mescidin Sütunlarına Bağlayan Yedi Kişi peygamber kıssaları,Kendilerini Mescidin Sütunlarına Bağlayan Yedi Kişi ilitam ders soruları, Kendilerini Mescidin Sütunlarına Bağlayan Yedi Kişiönlisans arapça,
Logged
24 Ocak 2021, 11:32:23
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.811« Yanıtla #1 : 24 Ocak 2021, 11:32:23 »

Esselâmü Aleyküm. Paylaşım için Allah sizlerden razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
25 Ocak 2021, 15:01:46
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.762Site
« Yanıtla #2 : 25 Ocak 2021, 15:01:46 »

Ve aleykümüsselam Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &