ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Zadul Mead > İnsanların bir araya geldikleri gün
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İnsanların bir araya geldikleri gün  (Okunma Sayısı 627 defa)
06 Ağustos 2011, 13:50:05
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 06 Ağustos 2011, 13:50:05 »33. insanların Bir Araya Geldiği Gün:

 

O gün insanların bir araya geldiği ve kendilerine, varlık sahasına çıkış ve yeniden dirilişin hatırlatıldığı bir gündür. Allah (c.c), her ümmet için ibadetle uğraşacakları, varlık sahasına çıkışı ve yemden dirilişi anmak için toplanacakları ve âlemlerin Rabbi Allah önünde ayakta durup en büyük toplantıyı yapacakları günü hatırlayacakları, hafta içinde bir gün tayin et­miştir. Bu gözetilen maksada en uygun gün de Allah'ın yaratıkları bir ara­da toplayacağı gün olan cuma günüdür. Allah o günü şeref ve üstünlüğe sahip bu ümmet için saklamıştır. Kendisine itaat için bugünde toplanmayı meşru kılmış ve lütfuna ulaşmak için bu ümmetin diğer ümmetlerle o gün­de buluşmalarını takdir buyurmuştur. Öyleyse o gün dünyada şer'an, ahi-rette ise takdiren toplantı günüdür.

Gün yarılanınca, hutbe ve namaz vakti boyunca cennet ve cehennem halkı yerlerinde bulunurlar. Nitekim birçok yönden gelen rivayete göre Ibn Mes'ûd: "Kıyamet günü, gün yarılanınca cennet halkı konaklarına cehen­nem halkı yerlerine çekilir, öğle uykusuna yatarlar." demiş: "O gün, cen­netliklerin kalacakları yer çok iyi, öğle uykusuna yatıp dinlenecekleri yer çok güzeldir."[1022] ve "Sonra gerçekten öğleyin dinlenecekleri yer cehen­nemdir. "[1023] âyetlerini okumuştur. Onun kıraatinde âyet aynen bu şekil­dedir.

Bu yüzden günlerin yedi olduğunu, sadece kendilerine kitap gönderi­len milletler bilebilir. Kitapları bulunmayan milletler bunu bilemezler; ama bunlar arasından, peygamberlerin ümmetlerinden bilgi alan kimseler bile­bilirler. Çünkü burada günlerin yedi olduğunu gösteren ve duyularla algı­lanabilen bir alâmet yoktur; ay, sene ve mevsimleri gösteren alâmetler var­dır. Allah gökleri, yeri ve bunlar arasındaki varlıkları altı günde yaratıp peygamberleri ve elçileri aracılığıyla kullarına bunu tanıtınca kullar için hafta içerisinde bunları, yaratılma hikmetini ve niçin yaratıldıklarını, kâi­natın müddetini, gökler ve yerin katlanmasını, işin tıpkı Allah'ın yarattığı ilk zamana geri döneceğini ve bütün bunların gerçek bir vaad ve doğru bir söz olduğunu hatırlatıcı bir gün tayin edip meşrulaştırdı. Bundan dola­yı Hz. Peygamber (s.a.) cuma günü sabah namazında Secde ve Dehr sûre­lerini okurdu. Çünkü bu iki sûre yaratılış, diriliş, yaratıkların haşri, kabir­lerinden çıkartılıp cennet yahut cehenneme gönderilmeleri gibi olmuş ve olacak hâdiseleri ihtiva etmektedir. İlmi ve bilgisi kıt bazı kimselerin zan­nettikleri gibi Hz. Peygamber (s.a.), bu sûreyi içinde secde âyeti geçtiği için okumamıştır. Bu kimseler bu yanlış düşüncelerinden dolayı başka bir sûreden secde âyeti okuyor, cuma sabah namazının secde âyeti okumakla üstün tutulduğuna inanıyor ve bunu yapmayana da hoşgörüyle bakmıyor­lar.

Hz. Peygamber (s.a.) bayramlar ve diğer günlerdeki büyük toplantı­larda aynen böyle tevhidden, yaratılış ve yeniden dirilişten, peygamberlerin ümmetleriyle geçirdikleri hâdiselerden, peygamberleri yalanlayan ve onlara küfredenleri Allah'ın nasıl helak edip bedbaht eylediğinden, inanan ve on­ları tasdik edenleri ise nasıl kurtarıp sağlık ve selâmete ulaştırdığından bah­seden bir sûre okurdu.

Nitekim bayram namazlarında Kâf ve Kamer sûrelerini[1024]; bazan da A'lâ ile Gâşiye sûrelerini okurdu.[1025] Cuma namazında bazan Cuma sû­resini okurdu.[1026] Çünkü bu sûre cuma namazını kılma, ona koşma ve namaza engel her türlü işi terketme emri ile iki cihanda kurtuluşa ermek için Allah'ı çokça anma emrini ihtiva etmektedir. Zira Allah'ı (c.c.) anma­yı unutmak iki cihanda da perişanlığa ve helâka sebep olur. ikinci rekâtta Münâfikûn sûresini okurdu. Böylece ümmeti koyu münafıklıktan sakındır­dığı gibi mallarının ve çocuklarının onları cuma namazından ve Allah'ı anmaktan alıkoymasından da sakındırmış ve böyle yaparlarsa kesinlikle perişan olacaklarım bildirmiş, kurtuluşlarının en büyük sebeplerinden biri olan sadaka verme fiiline teşvik etmiş; ölüm zamanı gelip çattığında ecelin ertelenmesini ister, yeniden dünyaya dönüşü temenni eder, fakat istek ve temennilerine kulak asılmaz bir duruma düşmemeleri için uyarıda bulun­muş olurdu. Hz. Peygamber (s.a.) huzuruna bir heyet çıktığında onlara Kur'an dinletmek isterse işte böyle yapardı. Bu yüzden açıktan okunan namazlarda kıraati uzatırdı. Nitekim akşam namazını hem A'râf (iki rekâ­ta paylaştırmak suretiyle) hem de Tûr ve Kâf süreleriyle kıldırmıştır. Sabah namazını yüz kadar âyet okuyarak kıldırırdı. [1027]


[1022] Furkân, 25/24.

[1023] Saffât, 37/68. İkinci âyetteki "makîl = öğleyin dinlenecekleri yer" kısmı mütevâtir kıraatlerde "merci* = dönecekleri yer" şeklindedir. Bu kıraat müellifin de belirttiği üzere İbn Mes'ûd'un kendi kıraati olup onun tefsiri mahiyetindedir.

[1024] Ahmed, Müsned, 5/217, 218; Müslim, 891; Tirmizî, 534; Ebu Davud, 1154; Nesâî, 3/İ83,  184.

[1025] Müslim, 878; Tirmizî, 533; Nesâî, 3/183; İbn Mâce,  1281.

[1026] Müslim, 877; Ebu Davud, 1124.

[1027] İbn Kayyim el-Cevziyye, Za’du’l-Mead, İklim Yayınları: 1/393-395

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İnsanların bir araya geldikleri gün
« Posted on: 22 Ocak 2020, 07:27:47 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İnsanların bir araya geldikleri gün rüya tabiri,İnsanların bir araya geldikleri gün mekke canlı, İnsanların bir araya geldikleri gün kabe canlı yayın, İnsanların bir araya geldikleri gün Üç boyutlu kuran oku İnsanların bir araya geldikleri gün kuran ı kerim, İnsanların bir araya geldikleri gün peygamber kıssaları,İnsanların bir araya geldikleri gün ilitam ders soruları, İnsanların bir araya geldikleri günönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &