> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Tarihül-İslam > Ümmetin en hayırlı dönemi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ümmetin en hayırlı dönemi  (Okunma Sayısı 908 defa)
24 Nisan 2011, 14:43:15
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 24 Nisan 2011, 14:43:15 »Ümmetin En Hayırlı Dönemi


Şuvbe der ki: Bana Ebû Hamza, Zehdem, İmran b Husayn dan (r.a.) işittiğime göre, Nebî (s.a.v) şöyle buyurmuş:

«En hayırlı döneminiz benim çağımdır. Sonra ise benim çağımı takiben gelen (Tabiinin çağı) hayırlıdır. Sonra onları takiben gelenlerin çağ hayırlıdır. Sonra da onlardan sonraki­ler hayırlıdır. Onlardan sonraki çağda ise, ihanet edip asla güvenilmeyen, şahitlik yapması istenilmeyen (fakat) kendili­ğinden gelip şahitlik yapan, adak yapıp, bu adağını yerine ge­tirmeyen ve kendilerinde şişmanlık yaygınlaşan bir kavim ortaya çıkacaktır.»

Hadisi Müslim rivayet etmiştir.[174]

Efendimiz (s.a.v) in kendisinden sonra meydana çıkacak şeylere dair olan sahih ve zayıf hadisler sayılamayacak kadar çoktur. Biz bunlardan bu kadarı ile yetinmiş bulunuyoruz.

«Ve Allah kime nur yaratı-vermemişse artık onun nurdan nasibi yoktur.»

Allah   (c.c.)   den  kalblerimize  imanı  yerleştirmesini  ve kendi katından bir ruh ile bizi teyid etmesini niyaz ederiz.[175]


«DELÂILÜ'N NÜBÜVVE» -PEYGAMBERLİK DELİLLERİ-

 

Sabit el Bünânî aracılığıyla Süleyman b. el Muğîre, Enes (r.a.) dan naklediyor:

-Benî Neccâr kabilesinden aramızda bir adam vardı. Ken­disi Bakara ve Âl-i İmran surelerini ezberlemiş bulunuyordu. Bu adam Peygamberdin katipliğini de yapıyordu. Bir gün İslam toplumundan kaçarak ehli Kitab'a sığınmıştı. Bu duru­mu ehli Kitab'ın çok hoşuna gitmiş, onu yüksek bir yere çıka­rıp (yahut onu yüceltip) "İşte bu adam Muhammed'in katibi idi" dediler. Çok geçmeden, Allah onun canını onların arasın­dayken aldı. Onlar da buna bir çukur kazıp cesedini oraya gömdüler. Ama toprak adamı kabul etmeyip dışarı attı. Sonra gelip tekrar gömdüler. Ama toprak yine onu yüzüne attı. Te­krar gelip bir daha gömdülerse de, toprak yine bu adamı dış arı attı. Onlar da adamın cesedini öylece gömmeden bırakıverdiler.

Bu haberi Müslim rivayet etmiştir.[176]

Abdü'l Aziz aracılığıyla Abdül Varis, Enes'in (r.a.) şöyle dediğini anlatır:

-Hıristiyan bir adam vardı. Bir gün bu adam Müslüman oldu. Bakara ve Ali İmran surelerini okudu. Peygamber (s.a.v) in katipliğini de yapmıştı. Bir süre sonra Hırıstiyanlık'ma ge­ri döndü. Bu herif: "Benim kendisine yazıverdiğim şeyler dış mda, Muhammed'in iyi bir şey ortaya koyduğunu görmedim." diyordu. Allah bir gün onun canını aldı. Kavmi ona mezar kazdılar. Sabah olunca baktılar ki, toprak onu dışarı atmış. Bunun üzerine arkadaşları: "Bu olsa olsa Muhammed ve ar­kadaşlarının işidir." deyip yine ona bir kabir kazıp onu iyice derin yaptılar. Ertesi sahab olunca toprak onu yine atmıştı.

Böylece bunun Allah tarafından olduğunu kavradılar.

Hadisi Buharı rivayet etmiştir.[177]

[174] Buharı 3/224, 8/113, 176; Müslim Fazailu's Sahabe 2535; Ebû Dâvûd 4657; Müsned 1/438, 2/84, 199, 209, 410; Beyhakî Delâil 6/552; Nesâî Mücteba 7/17, 18; Beyhakî Kübrâ 10/74, 123; Taberânî 118/225; Tahavî Müşkil 3/177; Tahavî Meânî 4/151; Buharı Tarih 1/188.

[175] Müellif kısaltma için almadığı bir kıssayı konu ile yakın alakası ve ehem­miyetine binaen naklediyoruz:

İbni Mâce Sünenİnde hasen bir isnad ile İmran b. Husayn (r.a.) dan şöyle nakleder:

-Nafî b.  El  Ezrak ve  adamları  gelip  bana  "Ya  İmrân! mahvoldun"  dediler. Ben, "hayır, mahvolmadım" deyince, "tabi mahvoldun" diye itiraz ettiler. Bende, "peki beni mahveden neymiş?" deyince onlar: "Allah (c.c) Kur'an'da:

«Onlarla, fitne kalmayıp dinin tamamı Allah İçin olana kadar çarpış» buyu­ruyor ya (sen bu tarafgir kavgasına girmedin)" dediler. Bunun üzerine İmran (r.a.) onlara şöyle dedi:

-Biz o kafirlerle savaştık. Hatta onları diyarımızdan sürüp çıkardık ve din (ibadet etme) sadece Allah'a ait oldu. Dilerseniz size Allah Rasûlün'den duyduğum bir hadisi anlatayım. Onlar: "Sen bunu Rasûlü Ekrem'den mi duy­dun?" diye sorunca "evet" diyerek şöyle devam etti:

-Ben, Efendimizin (aa.v) bir gurup müslümam, müşrik bir kavme gönderdi­ğini görmüştüm. Müslümanlar onlarla karşılaşınca çok müthiş bir savaşa tu­tuşurlar ve bu işe tam omuz verirler. Benim akrabalarımdan biri Müşrikler­den birine mızrakla saldırır. Kafiri tam sıkıştırınca, o: "Eşhedü ella ilahe il­lallah! Ben müslüman oldum" dediyse de onun bu sözünü dinlemez ve mız­rağı saplayıp öldürür. Daha sonra Efendimiz'e (s.a.v) gelip "Yâ Rasûlallah! mahvoldum" dedi. Efendimiz "ne yaptın?" diye iki üç kere üsteleyince yaptığını anlattı. Bunun üzerine Rasûlüllah (s.a.v):

"Karnını yarıpta kalbinde iman varmı yokmu bakaydın, olmaz mıydı?" diye azarladı. O da, "Ya Rasûlallah! Karnını yarıp, kalbine baksaydım kalbinde ne olduğnu bilirdim" deyince Allah Rasû­lü; «Sen onun kalbinde ne ol­duğunu bilmeden onun söylediğini kabul etmedin ha» buyurdu ve bu adam­dan yüzünü çevirdi. (Adam yaralıydı) çok geçmeden vefat etti. Biz adamı gömdük, ama toprak onu dışarı attı. "Belki de düşman gece gelip mezardan çıkarmış olsa gerek" deyip yeniden gömdük ve kölelere onun kabrinde nöbet tutmalarını söyledik. Ertesi gün yine cesedi toprak atmıştı. Biz "belki de kö­leler uyukladılar" diyerek bir daha gömdük. Bu kere kendimiz beklemeye başladık ama toprak onu yine attı. Biz de götürüp bir dağın vadisine bırak­tık.

Rasûlü Ekrem bunu duyunca: «Şüphesiz toprak bu adamdan çok daha kötülerini kabul etmiştir, (bunu daha iyi kabul eder) Lakin, Allah (ac.) bununla size «La ilahe illallah» demenin ne muazzam bir hürmet İfade ettiğini size göstermek istedi» buyurdu. İbni Mâce 3930; Beyhakî Delâil 7/127; Tahavî Müşkil 4/250.

Bu hadis Müslim'deki 96 nolu Üsame hadisidir. Aynı olayı 97 noda da Cündüb (r.a.) nakleder. Üsame derki: «Rasûlüllah (s.a.v) bu sözünü o kadar tek-rarladıki, "keşke bugün müslüman olsam da, Efendimiz'den şu azan işitmesem" diye temenni ettim. Ebû Dâvûd 2643; İbni Ebî Şeybe 10/122.

İmam Zehebi, Tarihü’l-İslam, Cantaş Yayınları: 2/119-122

[176] Müslim Sıfatü'l Münâfıkıyn 2781; Müsned 3/222.

[177] Buharî Menâkıb 37/25; Beyhakî Delâil

İmam Zehebi, Tarihü’l-İslam, Cantaş Yayınları: 2/123-124

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Ümmetin en hayırlı dönemi
« Posted on: 27 Eylül 2020, 06:31:40 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ümmetin en hayırlı dönemi rüya tabiri,Ümmetin en hayırlı dönemi mekke canlı, Ümmetin en hayırlı dönemi kabe canlı yayın, Ümmetin en hayırlı dönemi Üç boyutlu kuran oku Ümmetin en hayırlı dönemi kuran ı kerim, Ümmetin en hayırlı dönemi peygamber kıssaları,Ümmetin en hayırlı dönemi ilitam ders soruları, Ümmetin en hayırlı dönemiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &