> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Tarihül-İslam > Benî Sad delegesi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Benî Sad delegesi  (Okunma Sayısı 719 defa)
17 Nisan 2011, 13:35:28
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 17 Nisan 2011, 13:35:28 »Benî Sa'd Delegesi


İbni İshak, Muhammed b. Velîd, Kûrayb-isnadıyla İbni Abbâs (r.a)'tan naklediyor:

-Sa'd b. Bekr oğulları Dımâm bin Sa'lebe'yi delege olarak Nebi (s.a.v)'e yolladılar. Dımam, sağlam yapılı, gür saçlı saçlarım iki belik yapan biri idi: Gelip devesini mescidin kapısında ıhtırdı ve bağladı. Sonra arkadaşlarıyla mescitte oturmakta olan Peygamberin huzuruna girdi ve "Hanginiz Abdülmuttalib'in oğludur?" dedi. Nebi (s.a.v) "Ben" buyurdu. "Sen Muhammed misin?" deyince Efendimiz "evet" buyurdu. O da, "Ben sana bir soru soracağım ama soruda biraz kaba olacağım, sakın kendinde bir şeyler bulmayasın" dedi.

Nebi (s.a.v) "ne istersen onu sor!" deyince, Dımam: "Ben sana Al­lah adına senin, senden Öncekilerin ve senden sonra dünyaya gelecek­lerin ilahı adına ant veriyorum. Senin bize emrettiğin; hiçbir şeyi şirk koşmadan, sadece Allah'a ibadet etmeyi, şu diğer putlardan kurtulma­mızı, sana Allah mı emretti?" dedi. Nebi (s.a.v): "Allah için evet!" dedi. "Senin, senden önceki ve senden sonrakilerin ilahı olan Allah a-dına, sana ant veririm, bu beş vakit namaz kılmayı sana Allah mı em­retti?" dedi. Nebi (s.a.v), "evet" dedi. Sonra Dımam İslâm'ın diğer farzlarını tek tek sayıp her birinde ant vererek sözünü sürdürüp so­nunda da:

"Eşhedü el-Lâ ilahe illâ'Hah ve enne Muhammeden Resûlullah" diye şahadet getirip, bu farzların hepsini yapacak ve ya­sakladıklarından da sakınacağım. Sonra bu farzlara ne birşey ekleye­ceğim ne de eksilteceğim" dedi.

Sonra yurduna dönmek üzere devesinin yanına doğru yürüdü. Resûlullah (s.a.v):

"Eğer iki belikli doğru söylediyse cennete girdi." buyurdu. Kavminin yanma gelince başına toplandılar. Onun kavmine ilk söyle­diği söz "Lât ve Uzza ne kötüdür!" demek oldu. Onlar, "dur yahu, ala­ca hastalığına tutulmaktan, çarpılıp deli olmaktan kork!" dediler. O i-se: "Yazıklar olsun size, Vallahi onlar asla zararda yararda veremezler. Allah bir Peygamber gönderdi. O Peygamber'e, içinde bulunduğunuz sapıklıktan sizi kurtarabilecek olan kitabı indirdi."

"-Ben Allah'tan başka ilah olmadığına ve Muhammed'in O'nun kulu ve Peygamberi olduğuna şehâdet ediyorum. Ben şimdi onun yanından size yapmanızı emrettiği ve sakınmanızı ikaz ettiği bilgileri getirdim" dedi. İbni Abbas (r.a) der ki:

-  Vallahi o gece O'nun, o büyük kabilesinden yanma gelen kadın erkek,  hepsi  Müslüman  oldu.  İbni  Abbas  (r.a)  "biz  Dmıam b. Sa'lebe'den daha hayırlı hiçbir delege duymadık" derdi.[683]

îshak b. Ebî İsrâîl el-Mervezî derki: Bana Hamza b. El-Hâris, Umeyr'den "bana babam, Ubeydullah b. Ömer'den o da Sâid yoluyla Ebû Hüreyre'den şöyle nakletti!" diye haber verdi.

-  Çöl halkından biri Nebî (s.a.v)'e geldi ve, "senden öncekilerin Rabbi ve senden sonrakilerin de Rabbi olan zat adına yemin veriyo­rum, seni gerçekten Resul olarak Allah'ını gönderdi?" dedi. Ravi ha­disi üst rivayetteki gibi anlattı. İşte bu rivayette şu ilaveler vardır: "îmdi ben iman edip, seni tasdik ettim. Ben Dımâm b. Sa'lebe'yim" dedi. Adam giderken Nebî (s.a.v):

"Adam dini anladı" buyurdu. Ömer (r.a) onun hak­kında, "Ben Dımam b. Sa'lebe'den daha güzel sormasını, sorarken de gayet vecîz soran birini görmedim" derdi.[684]

Lakin ravî El-Hâris b. Umeyr zayıftır. Buharî ve Müslim de sahih­lerinde Dımam'ın kıssasını Enes b. Malik (r.a)'tan (bazı yerler daha kı­sa bazı yerleri daha uzun olarak) nakleder.[685]

 

Carud B. Amr'ın Gelişi
 


İbni İshak anlatıyor: Abdü'l Kays oğulları'nın kardeşi Cârûd b. Amr'da delege olarak Peygamber'e geldi.

-Abdü'l Melik b. Hişam derki: O Hıristiyandı. Resûlullah (s.a.v) Onu İslâm'a da'vet etti. O da, "Yâ Muhammedi Benim dinime garanti verecekmisin?" diye sorunca Nebi (s.a.v) de: "Evet, Allah sana on­dan daha hayırlı bir din bulma hidayetini verdi" buyurdu. O da ar­kadaşları da Müslüman oldular.[686]
[683] İbni Ebî Şeybe 11/8, 9; Darakutnî 1/230; İbni Hişâm 4/209; Beyhakî Delâil 5/374; Tab. Kebîr 8/365; İbni Sa'd 1/299.

[684] İsnadın zayıflığını Zehebi söyler. Ama şahidi ile iç bilgisi sahihtir,

[685] Buhârî İlim cilt l/s. 23. Îman/Bab Ez-Zekâtü fı'i İslâm.... Müslim îmân 23/17.

İmam Zehebi, Tarihü’l İslam Meğazi 4/400-402

[686] İbni Hişâm 4/110; Taberî 3/36.

İmam Zehebi, Tarihü’l İslam Meğazi 4/402

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Benî Sad delegesi
« Posted on: 27 Ekim 2020, 15:20:49 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Benî Sad delegesi rüya tabiri,Benî Sad delegesi mekke canlı, Benî Sad delegesi kabe canlı yayın, Benî Sad delegesi Üç boyutlu kuran oku Benî Sad delegesi kuran ı kerim, Benî Sad delegesi peygamber kıssaları,Benî Sad delegesi ilitam ders soruları, Benî Sad delegesiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &