> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Akaid Eserleri > Tahavi Şerhi > Şerî Kaza İle Kevnî Kaza
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Şerî Kaza İle Kevnî Kaza  (Okunma Sayısı 1175 defa)
07 Ocak 2012, 19:41:33
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 07 Ocak 2012, 19:41:33 »Şer’î Kaza İle Kevnî Kaza


"Herşey Allah’ın meşîeti, ilmi, kaza ve kaderi ile cereyan eder" sözleri ile Allah’ın kaza’sından şer’î olanı değil, kevnî kazayı kastetmektedir. Çünkü kaza hem kevnî, hem şer’î olabilir. İrade, emir, izin, Kitab, hüküm, haram kılmak, kelimeler ve buna benzer tabirler de böyledir.

Kevnî kaza Yüce Allah’ın: "Böylece onları yedi gök olmak üzere iki günde yarattı.(Kadâhunne)" (Fussilet, 41/12) buyruğunda dile getirilmektedir.

Dini ve şer’î kaza (hüküm) Yüce Allah’ın şu buyruğunda ifade edilmiştir: "Rabbin şunları hükmetti (Kadâ): Kendisinden başkasına ibadet etmeyin." (el-İsra, 17/23)

Kevnî ve dini iradeye gelince, buna dair açıklamalar daha önceden Tahâvî’nin: "Ve ancak O’nun dilediği olur" sözleri açıklanırken geçmişti.

Kevnî emir Yüce Allah’ın şu buyruğunda söz konusu edilmektedir: "O bir şeyi diledi mi, ona emri sadece ol, demesidir. O da oluverir." (Yasin, 36/82)

Şer’î emir, şu buyruklarda dile getirilmektedir: "Muhakkak Allah adaletle, iyilikle... emreder." (en-Nahl, 16/90); "Şüphesiz Allah size emanetleri ehline vermenizi emreder." (en-Nisa, 4/58)

Yüce Allah’ın şu buyruğu ile kevnî izine değinilmektedir: "Allah’ın izni olmadıkça, onunla hiçbir kimseye zarar verebilecek değillerdi." (el-Bakara, 2/102)

Yüce Allah’ın: "Herhangi bir hurma ağacını kesmeniz, yahut onu kökleri üzere dikili bırakmanız hep Allah’ın izni ile olmuştur." (el-Haşr, 59/5) buyruğunda da şer’î izin dile getirilmektedir.

Kevnî kitab’a (yazısına) gelince, bu da Yüce Allah’ın şu buyruklarında ifadesini bulur: "Uzun ömürlünün ömrünün uzatılması da, ömrünün eksiltilmesi de ancak bir kitabtadır. Şüphesiz ki bu Allah’a göre pek kolaydır." (Fatır, 35/11); "Andolsun ki Biz Tevrat’tan sonra Zebur’da: ‘Arza Benim salih kullarım mirasçı olur’ diye yazdık." (el-Enbiya, 21-105)

Şer’î, dini kitab’a (yazmaya) gelince, bu da Yüce Allah’ın şu buyruklarında ifade edilmektedir: "Biz onda (Tevrat’ta) onlara şunu (farz olarak) yazdık: Can’a can..." (el-Maide, 5/45); "Ey iman edenler! Oruç sizden öncekilere (farz olarak) yazıldığı gibi sizin üzerinize de yazıldı." (el-Bakara, 2/183)

Kevnî hüküm de Yüce Allah’ın Yakub -Aleyhisselam-ın oğlunun söylediğini naklettiği şu ifadelerde dile getirilmektedir: "Artık ya babam izin verinceye, yahut benim için Allah hükmedinceye kadar katiyyen bu yerden ayrılmam. O hükmedicilerin en hayırlısıdır." (Yusuf, 12/80); "Dedi ki: ‘Rabbim, hak ile hükmet. Bizim Rabbimiz Rahman’dır, sizin niteleyegeldiklerinize karşı yardımı istenen O’dur." (el-Enbiya, 21/112)

Şer’î hükümden de Yüce Allah’ın şu buyruklarında söz edilmektedir: "İhramda iken avlanmayı helal saymamak şartı ile ve size okunacak olanlar hariç olmak üzere, size dört ayaklı davarlar helal kılındı. Şüphesiz Allah dilediği hükmü koyar." (el-Maide, 5/1); "Bunlar Allah’ın hükümleridir, aranızda O hükmeder." (el-Mumtehine, 60/10)

Kevnî haram kılmak da Yüce Allah’ın şu buyruklarında söz konusu edilmiştir: "Buyurdu ki: ‘Artık orası onlara kırk yıl haram edildi. Onlar o yerde (Tîh’de) şaşkın şaşkın dolaşacaklardır.’" (el-Maide, 5/26); "Helak ettiğimiz bir ülke halkının (mahşere) dönmemeleri haramdır (imkansızdır.)" (el-Enbiya, 21/95)

Şer’î tahrim’de Yüce Allah’ın: "Leş, kan... size haram kılındı." (el-Maide, 5/3); "Size anneleriniz... haram kılındı," (en-Nisa, 4/23) buyruklarında dile getirilmiştir.

Kevnî kelimeleri de Yüce Allah’ın şu buyruğunda söz konusu edilmektedir: "Rabbinin İsrailoğullarına olan o pek güzel kelimesi sabretmelerinden ötürü bütünüyle yerini buldu." (el-A’raf, 7/137) Peygamber -Sallallahu aleyhi vesellem-in: "İyi ya da kötü hiçbir kimsenin kendilerini aşıp ileri geçemediği o tam ve eksiksiz olan Allah’ın kelimeleri ile (Allah’a) sığınırım"[170] hadisinde de bu kevnî kelimeler kastedilmektedir.

Şer’î, dini kelimeler de Yüce Allah’ın: "Hani Rabbi İbrahim’i bir takım kelimelerle imtihan etmişti. O da bunları eksiksiz yerine getirmişti" (el-Bakara, 2/124) buyruğunda dile getirilmektedir.


[170] el-Heysemî, Mecmau'z-Zevâid, X, 127.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Şerî Kaza İle Kevnî Kaza
« Posted on: 05 Temmuz 2022, 05:51:09 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Şerî Kaza İle Kevnî Kaza rüya tabiri,Şerî Kaza İle Kevnî Kaza mekke canlı, Şerî Kaza İle Kevnî Kaza kabe canlı yayın, Şerî Kaza İle Kevnî Kaza Üç boyutlu kuran oku Şerî Kaza İle Kevnî Kaza kuran ı kerim, Şerî Kaza İle Kevnî Kaza peygamber kıssaları,Şerî Kaza İle Kevnî Kaza ilitam ders soruları, Şerî Kaza İle Kevnî Kazaönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &