> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Akaid Eserleri > Tahavi Şerhi > Hayrıyla Şerriyle Kader’e İman Etmek
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hayrıyla Şerriyle Kader’e İman Etmek  (Okunma Sayısı 693 defa)
08 Ocak 2012, 11:41:28
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 08 Ocak 2012, 11:41:28 »Hayrıyla Şerriyle Kader’e İman EtmekTahâvî’nin-ALLAH ona rahmet etsin-: "Hayrıyla şerriyle, acısıyla tatlısıyla kader’e -ALLAH’tan geldiğine- iman etmek..." sözlerine gelince; daha önce Peygamber -Sallallahu aleyhi vesellem-in Cibril -Aleyhisselam- hadisinde: "Hayrıyla şerriyle kader’e iman etmendir." hadisi geçmiş bulunmaktadır. Yüce ALLAH da şöyle buyurmaktadır: "De ki: ‘ALLAH’ın bizim için yazdığından başkası asla bize isabet etmez.’" (et-Tevbe, 9/51); "Şâyet onlara bir kötülük dokunursa: ‘Bu sendendir’ derler. De ki: ‘Hepsi ALLAH’tandır.’ Böyle iken bunlara ne oluyor ki hiçbir sözü anlamaya yanaşmıyorlar? Sana gelen her iyilik ALLAH’tandır, sana gelen her fenalık da kendindendir." (en-Nisa, 4/78-79)

Şâyet: "De ki: Hepsi ALLAH’tandır" buyruğu ile "sana gelen her fenalık da kendindendir" buyruğu ile birlikte nasıl doğru bir şekilde anlaşılabilir, denilirse şöyle cevap verilir: Yüce ALLAH’ın: "De ki: Hepsi ALLAH’tandır" buyruğu şu demektir: Bolluk, kuraklık, zafer ve yenilgi... hepsi ALLAH’tandır. "Her fenalık da kendindendir" buyruğu da sana isabet eden ALLAH’tan gelen herbir kötülük senin işlediğin günah sebebiyle sana verilen bir cezadır. Nitekim Yüce ALLAH bir başka yerde şöyle buyurmaktadır: "Size isabet eden her musibet ellerinizle kazandıklarınız sebebi iledir." (eş-Şura, 42/30) Yine bu kanaate İbn Abbas -Radıyallahu anh-ın bu buyruğu "sana isabet eden kötülük de kendindendir" ve onu senin hakkında ben yazdım, şeklinde okuması da buna delil teşkil etmektedir.[90]

Burada geçen "iyilik (el-hasene)" -en sahih görüşe göre- ni’met, "kötülük (es-seyyie)" ise belâ ve musibettir. İyiliğin itaat, kötülüğün masiyet olduğu da söylenmiştir. İkinci anlam ise birincisi kastedilmiyorsa kesinlikle kastedilmiş olamaz. Bununla birlikte herşey ALLAH tarafından takdir edilmiş olmakla beraber, amelin kötülüğünün de, cezanın kötülüğünün de kişinin kendinden olması arasında bir çelişki yoktur. Çünkü ikinci bir masiyet, birincisinin cezası olabilir. Buna göre yapılan bu iş kötü amelden olmakla birlikte cezanın sebeb olduğu kötülüklerden olabilir. İkinci iyilik de birincisinin sevabının bir parçası olabilir. Nitekim Kitab ve sünnet te buna delâlet etmektedir.

Kaderiye’nin Yüce ALLAH’ın: "Sendendir" buyruğunu (görüşlerine) delil diye ileri sürmelerine imkan yoktur. Çünkü onlar şöyle derler: Kulun fiili -ister iyilik, ister kötülük olsun- kendindendir, ALLAH’tan değildir. Kur’ân bunlar arasında ayırım gözetmiştir. Kendileri ise bu hususta ayırım gözetmezler. Diğer taraftan Yüce ALLAH: "Hepsi ALLAH’tandır" diye buyurmakta ve böylelikle kötülükleri ALLAH’tan olmakla tayin ettiği gibi, hasenatı da ALLAH’tan olmakla tayin etmektedir. Kaderiye ise ameller hususunda bu görüşü benimsemezler. Onlar ceza (amelin karşılığı) hakkında bu kanaati taşırlar. Bundan sonra Yüce ALLAH’ın: "Sana isabet eden bir iyilik" ile "bir kötülük" buyrukları "onlara isabet eden bir iyilik" ile "onlara bir kötülük isabet ederse..." buyrukları gibidir.

Yüce ALLAH ni’metler demek olan iyilikler ile musibetler demek olan kötülükler arasında bir fark gözetmiştir. İyilikleri ALLAH’tan, ötekilerini insanın kendi nefsinden diye tesbit etmiştir. Çünkü iyilik Yüce ALLAH’a izafe edilir. Zira her bakımdan bu iyiliği ihsan eden O’dur. Hangi açıdan bakılırsa bakılsın iyiliğin mutlaka Ona izafe edilmesi gerekir. Kötülüğe gelince, O kötülüğü ancak bir hikmet dolayısıyla yaratır. Kötülük bu hikmet göz önünde bulundurulacak olursa, yine O’nun ihsanı arasındadır. Çünkü Yüce ALLAH asla hiçbir kötülük yapmaz, aksine O’nun bütün fiilleri hayırdır ve güzeldir.


[90] Suyûtî, ed-Durru'l-Mensûr, II, 185.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Hayrıyla Şerriyle Kader’e İman Etmek
« Posted on: 16 Nisan 2021, 20:32:03 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hayrıyla Şerriyle Kader’e İman Etmek rüya tabiri,Hayrıyla Şerriyle Kader’e İman Etmek mekke canlı, Hayrıyla Şerriyle Kader’e İman Etmek kabe canlı yayın, Hayrıyla Şerriyle Kader’e İman Etmek Üç boyutlu kuran oku Hayrıyla Şerriyle Kader’e İman Etmek kuran ı kerim, Hayrıyla Şerriyle Kader’e İman Etmek peygamber kıssaları,Hayrıyla Şerriyle Kader’e İman Etmek ilitam ders soruları, Hayrıyla Şerriyle Kader’e İman Etmekönlisans arapça,
Logged
03 Nisan 2021, 13:54:41
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.663Site
« Yanıtla #1 : 03 Nisan 2021, 13:54:41 »

Esselamü aleyküm Rabbim bizleri tahkiki anlamda iman sahibi kullarından eylesin Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
05 Nisan 2021, 07:13:58
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.658« Yanıtla #2 : 05 Nisan 2021, 07:13:58 »

Aleyküm selam. Rabb'im imanımızı kuvvetli eylesin inşaAllah
Bilgiler için Allah razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &