> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Peygamberin Evinden Fışkıran Nur
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Peygamberin Evinden Fışkıran Nur  (Okunma Sayısı 1191 defa)
14 Aralık 2009, 22:59:04
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 14 Aralık 2009, 22:59:04 »Peygamberin Evinden Fışkıran Nur

Muhammed (sav)´in evinden nur fışkırdı. Evin dışına büyük bir aydınlık saçıldı. Bu nur, Peygamber efendimizden uzaklaş madı. Onun dostlarının kalplerini aydınlattı. Kendisiyle kalbi bağlantısı olan kimseleri hakka yaklaştırdı. Gerçi bunlar Pey gamber efendimizin akrabaları değildi. Fakat onun kavminden ve kabilesinden idiler. Sonra Peygamber efendimizin Ebu Le-heb gibi yakın akrabaları, kendisini himaye edip besleyen sev gili amcası Ebu Talib, Abbas ve diğerleri de, Allah´ın büyük mucizesine, İslam´a karşı cephe aldılar. Bu da İslam´ın nezahe-tini ispatlayan büyük bir alamettir. İslamiyet´i yeryüzüne ha kim kılan, asebiyet değildir. Asebiyete tabi olan kimseler, bu dine destek olmamışlardır. İslamiyet, cahiliyet taassubunu ve ırkçılığı yok etmek için gelen ilahi bir dindir. İslam davetinin genelinde ırkçılığa yer yoktur. Kabilecilik bağlarına da İslam davetinde yer verilmemiştir. Nitekim bu hususlar Peygamber efendimizin siretinde de açıkça anlatılmaktadır. Saltanata ta mahı olan herhangi bir ailenin, saltanatına dayanarak peygamberliğe meylettiği de söylenemez. Özellikle Haşimoğulları İs lam´dan önce Mekke toplumu içinde liderliği ellerinde bulun­durmaktaydılar. Kabe-i Muazzama´mn bakıcılığı onların elin deydi. Bu liderliği, atadan dededen devralarak o güne kadar ge tirmişlerdi. En sonuncuları Peygamber efendimizin muasırı olan Ebu Talib olmuştu. İslam´a ilk girenler Haşimoğulları ol­madıkları halde, İslam´a ilk destek verenler şüphesiz onlar ol muşlardı. Bunlar müslüman olduklarından dolayı değil, asebi-yet bağlarının gereği olarak Peygamber efendimize yardımcı ol muşlardı. Çünkü o zamanlar Araplar arasında asebiyet bağla rına değer verilirdi. Her şahıs, kendi akrabalarının himayesi altında yaşardı. Akrabaları onu korur ve düşmana teslim et mezlerdi. Düşmana teslim etmek, onlar için aşağılanma nede niydi, akrabalarının yardımda gevşeklik göstermeleri de zillet ve horlanma nedeniydi. Özellikle Muhammed (sav) mütecaviz değil, aksine tecavüze uğrayan bir insandı. Muhtelif kimseler tarafından zulüm ve işkenceye maruz bırakılmaktaydı.

Peygamber efendimize sıkıntılı zamanlarında akrabalarının asebiyet nedeniyle yardım etmiş olduklarını ispatlamak için şu hususu söylemek yeterli olacaktır: Peygamber efendimiz güç lendikten sonra akrabaları artık kendisine yardım etmez ol muşlardı. Hatta Ebu Talib´den sonra Haşim oğullarının büyüğü sayılan amcası Abbas, Bedir savaşında Peygamber efendimizin askerlerine karşı savaşmıştı. Nihayet müşriklerden alınan esir ler arasında kendisi de esir olarak müslümanlarm eline düş müştü. Peygamber efendimiz onu fidyesini almadan serbest bı rakmamıştı.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Peygamberin Evinden Fışkıran Nur
« Posted on: 09 Mart 2021, 07:11:42 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Peygamberin Evinden Fışkıran Nur rüya tabiri,Peygamberin Evinden Fışkıran Nur mekke canlı, Peygamberin Evinden Fışkıran Nur kabe canlı yayın, Peygamberin Evinden Fışkıran Nur Üç boyutlu kuran oku Peygamberin Evinden Fışkıran Nur kuran ı kerim, Peygamberin Evinden Fışkıran Nur peygamber kıssaları,Peygamberin Evinden Fışkıran Nur ilitam ders soruları, Peygamberin Evinden Fışkıran Nurönlisans arapça,
Logged
15 Aralık 2009, 02:03:31
zahdem

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 2.060


Site
« Yanıtla #1 : 15 Aralık 2009, 02:03:31 »

her işinde bir hikmet olan RABBİMİZİN elbet bunda da bir hikmeti var.bütün kureyş iman etmiş olsaydı  islam düşmanları;kabile dini,asalet vurgusu gibi iftiralardabulunurlardı.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

21 Şubat 2021, 02:51:13
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.414


« Yanıtla #2 : 21 Şubat 2021, 02:51:13 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun paylaşım dan kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &