> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Kazf (İftira Haddi)
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kazf (İftira Haddi)  (Okunma Sayısı 1999 defa)
19 Aralık 2009, 16:02:03
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 19 Aralık 2009, 16:02:03 »Kazf (İftira Haddi)


Kazf haddinin, Hz. Aişe´ye iftira edilerek kötü sözlerin top lum içerisinde yayılması sebebiyle meşru kılındığı düşüncesin deyim. Çünkü bu konuyla ilgili ayet-i kerimeler peşpeşe gelmiş tir. Bunlarda anlatıldığına göre, zina şehadetinde dört erkeğin şahitlik yapma şartı aranmaktadır. Zina isnadında bulunan şa hitlerin dörtten az olması halinde, isnadı yapan kişi yalancı sa yılmaktadır.

îşte bu had, yalanın cezasıdır. Bunu Cenab-ı Allah şu ayet-i kerimede ifade buyurmuştur: "Namuslu kadınlara (zina suçu) atıp da, sonra (bu suçlamalarını ispat için) dört şahit getirme yenlere seksen değnek vurun. Ve artık onların şahitliğini asla kabul etmeyin. Onlar yoldan çıkmış kimselerdir. Ancak bun dan sonra tevbe edip inananlar hariç. Çünkü Allah çok bağış layan, çok esirgeyendir." (Nur. 4-5)

Bu ayet-i kerimelerin asli ve maddi bir cezaya işaret ettikle rini görmekteyiz. Bu ceza, suçlulara seksen değnek vurulması dır. Bu maddi cezadan hemen sonra iki manevi cezadan da bahsedilmektedir: Bunlardan biri, onların şahitliklerinin artık ebediyyen kabul edilmeyeceğidir. Çünkü onlar kaçılması gere ken bir hususta yalan söylemişlerdir. Ayrıca Cenab-ı Allah, on ları yalancılar olarak nitelemiş ve yalancılık vasfını sırf onlara tahsis ederek şöyle buyurmuştur: "Ona dört şahit getirmeleri gerekmez miydi? Madem ki şahitleri getirmediler, o halde onlar Allah yolunda yalancıların ta kendileridir." (Nur: 13) Allah´ın hükmü ile yalancılık vasfı sırf kendilerine tahsis edilen kimse lerin şahitlikleri nasıl kabul edilecektir? Bu sebeple bu gibi suç luların şahitlikleri ebediyyen kabul edilmeyecektir. Çünkü Ce nab-ı Allah: "Artık onların şahitliklerini asla kabul etmeyin." buyurmuştur.

Bu gibi suçlular hakkında verilecek manevi cezaların ikinci si de, bunların fasıklık (yoldan çıkmış olmak)la nitelenmeleri dir. Tevbe edinceye kadar bu nitelikleri devam eder. Ayet-i ke rimede, tevbe ettikleri takdirde fasıklık vasıflarının kaldırılaca ğı ifade edilmektedir. Şu halde bu suçlarından sonra Nasuh tevbesi ile tevbe edenler fasık, hatta günahkar dahi olmayacak tır. Çünkü tevbe, önceden işlenen günahları yok eder. Nitekim bununla ilgili olarak Cenab-ı Allah şöyle buyurmaktadır: "Ve ben, Tevbe eden, inanan ve yararlı iş yapan, sonra da yola ge len kimseye karşı elbette çok bağışlayı-cıyımdır." (Taha 82)

Resulullah (sav) kazf haddini Mistah´a, Hassan bin Sa-bit´e ve Cahş kızı Hamne´ye tatbik etti. Hanine, mü´minlerin anası Zeyneb binti Cahş´ın kızkardeşidir. Zeyneb binti Cahş, dindarlığından dolayı bu iftira hadisesinde ileri geri ko-nuşmamıştı. Halbuki Hz. Aişe´nin kuması olup Resulullah´m yanında hemen hemen ona eşit bir yere sahipti. Buna rağmen mütedeyyin bir kadın olmasından dolayı, Hz. Aişe´nin aleyhin de konuşmamıştı. Kazf haddi, bundan önce nazil olmuştu. Şim di burada şu soru ortaya çıkmaktadır: îftira olayında, Hz. Ai şe´nin aleyhinde konuşanlar üç kişiden daha fazlaydı. Hatta müminlerin anası Hz. Aişe, bu yalanın büyüğünü yayanın Ab dullah bin Übeyy bin Selül olduğunu söylemiştir. Şu halde kazf haddi ne diye sadece üç kişiye tatbik edildi de, diğerlerine tatbik edilmedi?

Bu soruya cevaben deriz ki: Hz. Peygamber, bu üç kişinin açıkça ve sarih ifadelerle Hz. Aişe´ye iftirada bulunduklarını söylemiştir. Diğerlerinin açıkça iftirada bulunduklarına dair bir delil elde edilememiştir.

Müminlerin anası Hz. Aişe: "Yalanın büyüğününidare eden, münafıkların reisi Abdullah bin Übeyy idi" dediği halde, ona niçin had^ tatbik edilmedi? Halbuki en büyük günahkar Abdul lah bin Übeyy idi.

Buna cevaben de şöyle deriz: Kuşkusuz yalanın büyüğü Ab dullah bin Übeyy´in gayretiyle ortaya atılmıştı. Ancak o, baş kalarının iftira etmesini kolaylaştıracak uyarılarda bulunuyor du, ama kendisi açıkça söylemiyordu. Bu haberi halk arasında ima ile yayıyordu. Halkı bu konuda konuşmaya sevk ediyordu. Ama kendisi sadece çok yakını olan kimseler arasında bu mese leyi konuşuyordu. Onlar da ima yolu ile halka bu meseleyi tel kin ediyor, ama açıkça konuşmuyorlardı. Bu hareket de müna­fıkların özelliklerindendi. Onlar, kendileri gizlenirler ve konuş mazlar, ama başkalarını konuştururlar. Böylece haddi tatbik etme şartı, bu münafıkların üzerinde değil de, diğerleri üzerin de tahakkuk etti. Doğrusunu Allah bilir.

Kazf kelimesi, erkek veya kadına, zina isnadında bulunmf manasını iade eder.[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Kazf (İftira Haddi)
« Posted on: 28 Ocak 2021, 12:24:07 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kazf (İftira Haddi) rüya tabiri,Kazf (İftira Haddi) mekke canlı, Kazf (İftira Haddi) kabe canlı yayın, Kazf (İftira Haddi) Üç boyutlu kuran oku Kazf (İftira Haddi) kuran ı kerim, Kazf (İftira Haddi) peygamber kıssaları,Kazf (İftira Haddi) ilitam ders soruları, Kazf (İftira Haddi) önlisans arapça,
Logged
21 Nisan 2016, 16:48:09
Ruhane
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 9.473


« Yanıtla #1 : 21 Nisan 2016, 16:48:09 »

Selamun aleykum .. Iftira zaten ağır bir kul hakkına girmeye sebebiyet verirken birde üstüne birinin namusuna iftira atmak  Allahtan korkanlar için asla yapılmayacak birşeydir.. Iftirayi atan eger bunu ispat edemez ise fasik oluyor yani yoldan cikmis oluyor.. Rabbim dinimizin mubarek yolundan ayırma bizleri..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
21 Nisan 2016, 17:22:12
Damla
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 3.120


« Yanıtla #2 : 21 Nisan 2016, 17:22:12 »

#Esselamu aleykum..Hiçbir Müslüman kardeşine iftira atmaz..Zaten bu bir kul hakkıdır..Allah a.c."Bana asla kul hakkı ile gelmeyin"buyurmuştur..Rabbim bizi kul hakkından ve iftiradan sakındırsın inşAllah..Rabbim razı olsun..#
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
24 Aralık 2020, 06:14:30
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.446« Yanıtla #3 : 24 Aralık 2020, 06:14:30 »

Esselâmü Aleyküm. Rabb'im bizleri razı olmadığı her türlü kötü hallerden uzak duran kullarından eylesin inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
25 Aralık 2020, 01:29:36
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.272


« Yanıtla #4 : 25 Aralık 2020, 01:29:36 »

Esselamu aleyküm.Rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &