> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > İsa Peygamberden Sonra Başlayan Fetret Dönemi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İsa Peygamberden Sonra Başlayan Fetret Dönemi  (Okunma Sayısı 980 defa)
11 Aralık 2009, 16:14:47
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 11 Aralık 2009, 16:14:47 »İsa Peygamberden Sonra Başlayan Fetret Dönemi

Batısından doğusuna kadar dünyaya şöyle bir bakıldığında, bu fetret dönemi içinde insanlığın sapıklıktan kurtarılması için, dünyanın bir hidayetçiye muhtaç olduğu görülür. Felsefe, insan lara düzen verememişti. Çünkü felsefe her ne kadar uğraşsa ve havas tabakasını ikna etse de, halk tabakasının gönlünü doldura-maz ve kalbini tatmin edemez. Onları doğru yola iletemez. Felse fenin kendisi doğru yolda gitse bile hiç kimseye düzen veremez.

Bu fetret döneminde inançlar da tahrif edilmişti. Yahudiler, Tevrat´ı asli manasının dışına saptırmışlardı. Allah´ın kendileri ne emrettiği hükümlerin çoğunu unutmuşlardı. Bütün insanları kendilerinden aşağı derecede görüyorlardı. Kendilerinin Allah´ın benzersiz kulları olduklarım sanıyorlardı. Oysa Cenab-ı Allah, onları da diğer insanlar gibi yaratmıştı. Fakat bunlar daha da ile riye giderek, kendilerinin seçkin bir millet olduklarına, diğer in-sanlarınsa kendilerinden aşağı derecede olduklarına inanmışlar dı. Bu nedenle yeryüzünde fesat ve bozgunculuk çıkarmışlardı. Allah´ın seçkin ve mümtaz kavmi olduklarına inandıkları halde, zillete düştüklerinde diğer yaratıklara karşı kin gütmeye başla mışlardı. Başka milletleri tuzağa düşürmek için bütün çarelere başvurmuşlardı. Bunun kötülük olduğunu kabul etmiyorlardı. İnsanlar arasına düşmanlık tohumları saçmaya çalışıyorlardı. Hiç bir kayda bağlı kalmaksızın ve bulundukları yerin neresi ol duğuna aldırış etmeksizin, etrafa bozgunculuk yayıyorlardı. Gu rurlarım frenleyecek, aşırılıklarını giderecek güçlü bir dine sahip peygamberin gelmesine ihtiyaç vardı.

Öte yandan Hıristiyanlık da sapmış, İsa peygamberin ilkeleri dışına çıkmış ve aşırılığa saplanmıştı. İsa peygamberin edebini, müsamahasını bırakıp büyüklük taslamaya, bozgunculuk çıkar maya , fesat tohumlarını yaymaya başlamışlardı. Bütün bu bo­zuklukları yok edip aleme düzen verecek, müjdeci, aynı zamanda uyarıcı bir peygambere ihtiyaç vardı ki, insanları hakka ve dos doğru yola iletsin.

"Ey kitap ehli! Elçilerin arasının kesildiği, bir boşluk meydana geldiği sırada, size elçimiz geldi. (Yarın kıyamette); "bize bir müj-deleyici ve uyarıcı gelmedi" dememeniz için size gerçekleri açıklı yor, işte müjdeleyici ve uyarıcı geldi. Allah, her şeyi yapabilendir ." (Maide: 19)

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: İsa Peygamberden Sonra Başlayan Fetret Dönemi
« Posted on: 25 Şubat 2021, 10:48:44 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İsa Peygamberden Sonra Başlayan Fetret Dönemi rüya tabiri,İsa Peygamberden Sonra Başlayan Fetret Dönemi mekke canlı, İsa Peygamberden Sonra Başlayan Fetret Dönemi kabe canlı yayın, İsa Peygamberden Sonra Başlayan Fetret Dönemi Üç boyutlu kuran oku İsa Peygamberden Sonra Başlayan Fetret Dönemi kuran ı kerim, İsa Peygamberden Sonra Başlayan Fetret Dönemi peygamber kıssaları,İsa Peygamberden Sonra Başlayan Fetret Dönemi ilitam ders soruları, İsa Peygamberden Sonra Başlayan Fetret Dönemiönlisans arapça,
Logged
27 Ocak 2021, 10:56:49
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.567Site
« Yanıtla #1 : 27 Ocak 2021, 10:56:49 »

Esselamü aleyküm Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
27 Ocak 2021, 22:46:54
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.364


« Yanıtla #2 : 27 Ocak 2021, 22:46:54 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun paylaşım dan kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
28 Ocak 2021, 07:44:41
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.536« Yanıtla #3 : 28 Ocak 2021, 07:44:41 »

Aleyküm Selâm. Bilgiler için Allah sizlerden razı olsun kardeşim. Vesileniz ile birçok bilgiler ediniyoruz elhamdülillâh
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &