> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Haram Ayda Savaşmak
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Haram Ayda Savaşmak  (Okunma Sayısı 1194 defa)
17 Aralık 2009, 17:46:04
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 17 Aralık 2009, 17:46:04 »Haram Ayda Savaşmak


Seriyye, kervanın malları ve iki esiri ile birlikte Resulul-lah´ın yanına geldi. Fakat bununla birlikte onlar haram ayda savaşmışlardı. Resulullah ise haram aylara ve yasaklara riayet edilmesine itina gösterirdi. Bu yaptıklarının günah olduğunu söylemiş ve şöyle buyurmuştu: "Haram ayda savaşmanızı size emretmedim." Sonra da, kervandan alman malların mücahitle re dağıtılması faaliyetini durdur,du. Esirleri hapsetti. Onlar, müslüman kavmin eline düşmüşlerdi. Helak olacaklarını zan­netmişlerdi. Öte yandan bu savaşa katılmamış olan müminler, müşrikleri haram ayda öldürdükleri için seriyyedeki adamları kınamışlardı.

îki esire gelince, Peygamber efendimiz, Sad bin Ebi Vakkas ile arkadaşı geri dönünceye kadar onları hapiste tuttu. Onlar geri dönünce, esirleri serbest bıraktı.

Kureyşli müşrikler Peygamber efendimizin bu uygulamasını kınadılar. Bunun sebebi, seriyyedeki adamların haram ayı hiçe saymaları değildi. Aksine kendilerinin muhacirlerden almış ol dukları mallar mukabilinde seriyyedeki adamların kervandaki malları ele geçirmeleri sebebiyle bu kınamada bulunmuşlardı. Muhammed (sav)in kendilerine misillemede bulunacak ve ken dilerini hizaya getirecek güce sahip olmasından dolayı Öfkelen miş ve onu kınamışlardı. Artık yeni bir dönem başlıyordu. Müş rikler buna dayanamadıklarmdan dolayı, haram ayları ve ya sakları savunan kimseler rolünde ortaya çıkmışlardı. Güya Muhammed (sav) haram ayların saygınlığını çiğneyip hiçe sayı yor, müşriklerse haram ayları koruyorlardı! Müşrikler bu rolü oynamaktayken müslümanları dinlerinden dolayı fitneye dü şürdüklerini ve Beyt-i Haram´ın saygınlığını çiğnediklerini, Al lah´ın kendilerine yasak kıldığı şeyleri unuttuklarını hatırları na getirmiyorlardı. Kendilerinin de helal ve haram a;r demeden müslümanlara eziyet ettiklerinin farkında değillerdi.

Yahudiler de öfkelerini dindirebilmek için parlak bir fırsat ele geçirmişlerdi. Kalplerinde tutuşan kin ateşini ağızlarıyla dı şa vurup yayıyorlar. İslama karşı gizledikleri düşmanlığı izhar ediyorlardı. Onların kalplerinde gizledikleri günah ve düşman lık ise daha büyüktü.

Evet böyle bir olay meydana gelmişti. Temiz yürekli müca hitler ise haram ayda savaşmış olduklarından dolayı kendileri ni yiyip tüketmekte ve Cenab-ı ALLAH´ın şu emri nazil oluncaya kadar pişmanlık çekmekteydiler:

"Sana haram ayından, onda savaştan soruyorlar. De ki: "Onda savaş, büyük bir günahtır. Fakat (insanları) ALLAH yo lundan çevirmek, ALLAH´a ve Mescid-i Haram´a karşı nankörlük etmek, halkını ondan (Mekke´den) sürüp çıkarmak, ALLAH yo lunda daha büyük bir günahtır. Fitne çıkarmak, (adam) öldür mekten daha büyük (bir günah)tır." Onlar yapabilseler sizi di ninizden döndürünceye kadar sizinle savaşmaya devam eder ler." (Bakara: 217)

Bu ayet-i kerimeler mü´minlerin gönüllerini ferahlatıp serin letti. Kafirlere karşı da kesin bir hüküm ifade etti. ALLAH´ı inkar edip Mescid-i Haram´ın saygınlığım hiçe sayan, insanları yüce ALLAH´ın yolundan geri çeviren, Beyt-i Haram´ın yanında mü­minleri öldüren kafirlerin, haram ayların saygınlığının hiçe sa yılması konusunda konuşmaya asla hakları yoktur!

Şunun da bilinmesi gerekir ki, o aylarda savaşı ilk başlatan lar müşriklerin kendileri olmuştu, ilk önce onlar Medine-i Mü-nevvere´nin dış mahallerine saldırmışlardı. Her ne kadar bir amaca ulaşamamış ve firar etmişlerse de, ilk saldıranlar kendi leriydi. Bu durumda müminlerin, yeniden saldırmaları için kendilerini rahat bırakmaları ve kendilerim cezalandırmama ları mümkün müydü? Yeniden gelip kendi şehirlerinin içinde, evlerinin yambaşlarmda kendileriyle savaşmalarına imkan mı vereceklerdi? Bu asla mümkün değildi. Her ne ise bu gazve, bü yük Bedir savaşının bir ön işaretiydi. Müminler böylece kerva nı ele geçirmişlerdi.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Haram Ayda Savaşmak
« Posted on: 28 Ocak 2021, 11:41:04 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Haram Ayda Savaşmak rüya tabiri,Haram Ayda Savaşmak mekke canlı, Haram Ayda Savaşmak kabe canlı yayın, Haram Ayda Savaşmak Üç boyutlu kuran oku Haram Ayda Savaşmak kuran ı kerim, Haram Ayda Savaşmak peygamber kıssaları,Haram Ayda Savaşmak ilitam ders soruları, Haram Ayda Savaşmakönlisans arapça,
Logged
31 Aralık 2020, 03:10:03
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.272


« Yanıtla #1 : 31 Aralık 2020, 03:10:03 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun bizlere sunulan bu bilgilerden kardeşim....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
01 Ocak 2021, 07:33:51
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.446« Yanıtla #2 : 01 Ocak 2021, 07:33:51 »

Aleyküm Selâm. Bu faydalı bilgileri bizlerle paylaştığınız için Allah sizlerden razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
02 Ocak 2021, 22:21:15
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.502Site
« Yanıtla #3 : 02 Ocak 2021, 22:21:15 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bizleri Peygamberimizin yolundan ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &