> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Faydanın Temini ve Zararın Giderilmesi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Faydanın Temini ve Zararın Giderilmesi  (Okunma Sayısı 684 defa)
16 Aralık 2009, 23:55:14
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 16 Aralık 2009, 23:55:14 »Faydanın Temini ve Zararın Giderilmesi


Adı Kur´an-ı Kerim´de açıklanan, ilkeleri peygamber (s.a.v.) taraından tatbik edilen ve temelleri yine onun tarafından atı lan İslam devleti, İnsanların dünya ve ahiretteki maslahatları nın, Kur´an-ı Kerim´de belirlenen esaslar çerçevesinde gözetil mesi görevini üstlenmişti. "Allah´ın sana verdiği şeylerde ahi-ret yurdunu gözet. Dünyadaki payını da unutma. Allah´ın sana yaptığı iyilik gibi, sen de iyilik yap. Yeryüzünde bozgunculuk isteme; doğrusu Allah bozguncuları sevmez." (Kasas: 77) ´ Bu ayette de görüldüğü gibi, toplumsal çıkarların gözetilme si, telamın amaçlarından biridir. Ancak burada iki hususu göz önünde bulundurmak gerekiyor:

1. Çıkarlarda esas olan, toplumun çıkarlarıdır. En büyük çı kar payı öncelikle toplumundur. Bununla bireylerin çıkarlarını reddetmiyoruz, ancak onların çıkarları, toplumun çıkarları çer çevesinde ele alınır. Çoğunluğun zararına yol açmadığı takdir de, bireylerin çıkarları da münferid olarak ele alınabilir. Ama zarar doğarsa, giderilir. Aralarında uzlaşma imkanı görülmez se, toplumun çıkarı, bireyinkine tercih edilir. Cihat bu sebeple farz kılınmış ve gaza sonucunda mücahitlere bazı zararlar do-kunsa bile peygamber (s.a.v.) efendimiz, müminleri cihada teş vik etmiştir. Çünkü cihad terkedildiği takdirde, toplum tehlike ye düşebilir, kötülük iyiliğe üstün gelebilir.

2. Görevi, vecibeleri yerine getirmek, hukuka riayet etmek, nefsi terbiye etmek gibi manevi maslahatlar ve çıkarlarda, tıp kı maddi olanlar gibi -hatta daha fazlasıyla- istenirler. İslam nazarında bunlar daha çok rağbet görür. Asli maslahatlar, dün yevi maslahatlardan önce gelir. Bu sebepledir ki ibadetler, ge çimden önce düşünülüp ele alınırlar. Doğrusu dünya, ahirette iyi bir yere sahip olmayı temin eden bir vasıtadır. Ahireti düşünmek, akıbet ve sonuç bakımından iyi olur. "Asıl hayat, ahi-ret yurdundaki hayattır. Keşke bilseler!" (Ankebut: 64)

İslamiyet, insanı hayattan el çekmeye çağırmaz. Ama hayatı helalinden kazanmaya ve yasaklarından sakınmaya davet eder. Haramlardan sakınılmadığ takdirde, îslamm maslahat saydığı gerçek maslahatlar kaybolur. Bir maslahatın heder ol ması durumunda da, Allah´ın yasakladığı bir haram işlenmiş olur. Haram işleyen kimse, başkasının hukukuna tecavüz et mektedir.

Peygamber (s.a.v) efendimiz işleri inceden inceye araştırır. Allah´ın bu dünyada helal kıldığı hoş ve temiz şeyleri haram saymayı yasaklamıştır. Helal, hoş ve temiz şeyleri haram sa yanlara karşı Cenab-ı Allah şöyle buyurmuştur:

"Ey Muhammed de ki: "Allah´ın kulları için yarattığı zinet ve temiz rızıkları haram kılan kimdir?" "Bunlar dünya haya tında inananlarındır. Kıyamet gününde de yalnız onlar için dir" de. Bilen kimseler için ayetlerimizi böylece uzun uzun açık lıyoruz. De ki: "Rabbim sadece, açık ve gizli fenalıkları, günahı haksız yere tecavüzü, hakkında hiç bir delil indirmediği şeyi Allah´a ortak koşmanızı, Allah´a karşı bilmediğiniz şeyleri söy­lemenizi haram kılmıştır." (A´raf: 32-33) "Ey inananlar! Allah´ın si ze verdiği temiz rızıktan temiz ve helal olarak yeyin. înandığı-, nız Allah´tan sakının." (Maide: 87-88)

Görüyoruz ki erdem ve fazilet devleti, insanı temiz ve helal şeylerden yoksun bırakmıyor. Bunlardan mahrumiyet, bu dev letin benimsediği ilkelere ters düşmektedir. Allah´ın emrine da yanarak peygamber (s.a.v.) efendimiz, mü´minin, Allah tarafın dan helal kılman şeyleri haram saymasını yasaklamıştır, tmam Ahmed bin Hanbel, Hz. Peygamberin şöyle buyurduğunu riva yet etmiştir: "İsrafa ve böbürlenmeye kaçmaksızın yeyiniz, içi-rniz ve giyiniz." Rivayete göre îmam Ahmed bin HanbePe ve-ra´ın ne o,lduğu sorulduğunda şu cevabı vermiştir: "Vera, helali istemektir" erdeme dayalı islam devletinde, salt mahrumiyet maksadıyla zahidlik yoktur. Gerçek zahidlik, insanın, şehvete karşı nefsini frenlemeye alıştırıp güç kazanmasıdır. îslam dev letinde maslahat; nefsi, dini, nesli, aklı ve malı koruma esasına dayanır.

Bu nedenledir ki Cenab-ı Allah, bu maslahatlara tecavüzde bulunan kimseyi, tecavüzü oranında cezalandırmayı vacip kılmıştır.Yapilan tecavüz, eğer yaşamanın ancak kendisiyle ta hakkuk edebileceği bir şeye karşı işlenmişse, verilen ceza da o nispette ağır olur. Eğer tecavüz bazı zorunluluklar karşısında yapılmışsa verilen ceza, öncekine nisbetle biraz hafif olur. Yapı lan tecavüz, eğer yaşamayı tamamlayıcı veya konforu sağlayıcı bir şeye karşı işlenmişse, verilen ceza, öncekilerine nispetle da ha da hafif olur.

Görüldüğü üzere had ve kısas gibi cezalar, kulların masla hatı için veriliyorlar» Önce de anlattığımız gibi bu cezalar, as lında kullar için bir rahmettir. Aynı şekilde islam devleti de kullar için maslahat ve rahmet vasıtası olmaktadır. Bu devlette Cenab-ı Allah´ın şu kavl-i şerifi gerçekleşir: "Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik" (Enbiya ıo7)

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Faydanın Temini ve Zararın Giderilmesi
« Posted on: 26 Şubat 2021, 22:04:40 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Faydanın Temini ve Zararın Giderilmesi rüya tabiri,Faydanın Temini ve Zararın Giderilmesi mekke canlı, Faydanın Temini ve Zararın Giderilmesi kabe canlı yayın, Faydanın Temini ve Zararın Giderilmesi Üç boyutlu kuran oku Faydanın Temini ve Zararın Giderilmesi kuran ı kerim, Faydanın Temini ve Zararın Giderilmesi peygamber kıssaları,Faydanın Temini ve Zararın Giderilmesi ilitam ders soruları, Faydanın Temini ve Zararın Giderilmesiönlisans arapça,
Logged
13 Şubat 2021, 01:50:32
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.372


« Yanıtla #1 : 13 Şubat 2021, 01:50:32 »

Esselamu aleyküm.islam yolunda hakkıyla yaşayan dünyasını ahiretini kazanan kullardan olalım inşallah.rabbim razı olsun paylaşım dan kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &