> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Babasının Vefatından Önce Peygamber Efendimizin Doğumuna İlişkin Görüşler
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Babasının Vefatından Önce Peygamber Efendimizin Doğumuna İlişkin Görüşler  (Okunma Sayısı 1337 defa)
11 Aralık 2009, 23:33:00
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 11 Aralık 2009, 23:33:00 »Babasının Vefatından Önce Peygamber Efendimizin Doğumuna İlişkin Görüşler

Rivayetçilerin çoğuna göre Peygamber efendimiz, babası Ab dullah´ın vefatından sonra doğmuştur. Bununla birlikte Abdul lah´ın doğumdan sonra vefat ettiğini rivayet edenler de olmuştur. Babasının, Peygamberimizin doğumundan sonra vefat ettiğini söyleyenlere göre, doğumuyla babasının vefatı arasındaki süre kimine göre kısa, kimine göre uzundur. Hatta bazıları bu süreyi üç seneye kadar uzatmışlardır. Zahirilerden olan İbn Hazm, bu konuda şunları söylemiştir: "Muhammed (sav) Mekke´de doğmuş tur. Kendisi üç yaşını tamamlamadan babası vefat etmiştir. Yine kendisi yedi yaşını tamamlamadan da anası vefat etmiştir."

Bu söz, Peygamber efendimizin babasının, kendisinin doğu mundan 28 ay sonra vefat ettiğini söyleyenlerin ifadelerine yakın dır. Ancak İbn Hazm´ın söyledikleri, daha uzun bir süreye işaret etmektedir. Çünkü 28 ay, ikibuçuk yıl bile olmamaktadır.

Avane bin Hakem ve onun babasından rivayet edildiğine göre Abdullah, Resulullah (sav) 28 aylıkken vefat etmiştir. Resulul-lah´ın doğumundan yedi ay geçtikten sonra babasının vefat ettiği ni söyleyenler de olmuştur.

Babasının Peygamber efendimizin daha üç yaşındayken baba sının vefat ettiğini söyleyenlerin görüşlerini asla kabul etmiyo ruz. Nitekim onun, bundan sonra doğduğunu söyleyenlerin gö rüşlerini de kabul etmek mümkün değildir. Çünkü rivayetçilerin ittifaklarına göre Peygamber efendimiz, yetim bir çocuk olarak Sa´d oğulllarından Halime´nin yanında kalıp sütünü emmiştir. Halbuki babası hayatta olsaydı, O´na yetim adını vermek müm kün olmazdı. Süt emzirme süresinin en azı, süt emzirmeyi tam yapmak isteyen kimseler için, iki tam yıl olduğuna göre, Peygam ber efendimiz doğar doğmaz, ya da doğumundan çok kısa bir süre sonra süt annesi yanına gönderilmiştir. Babası hayatta olsaydı, süt anasına verildiği zaman ona yetim adını vermek mümkün ol mazdı. Oysa rivayetçilerin ittifakına göre Sa´d oğullarından olan Halime tarafından emzirilmek üzere teslim alındığı zaman, Pey gamber efendimiz yetim bir çocuktu.

Ravilerin büyük çoğunluğunun tercih ettikleri görüşe göre, Peygamber efendimiz daha ana karnındayken babası vefat etmiş tir. ´Tarih´inde İbn Kesir şöyle diyor: "Özet olarak, annesi Pey gamber efendimize hamile iken babası Abdullah vefat etmiştir. Meşhur olan görüş budur."

İbn Sa´d, Abdurrahman bin Ebi Sa´saa´dan rivayet ederek de miş ki: "Abdullah bin Abdülmuttaiib, Kureyş´e ait kervanlardan biriyle Şam´a doğru yola çıktı. Bu kervan, Şam´daki ticaretini ta mamladıktan sonra dönüp Medine´ye uğradı. Medine´ye uğradık larında Abduimuttalib´in oğlu Abdullah,´ hastalanmıştı. "Ben, da yılarım olan Neccar oğullarının yanında kalacağım" dedi. Bir ay kadar yanlarında hasta yattı. Bunu duyan Abdülmuttaiib, oğullanndan en büyüğü olan Hâris´i, kardeşi Abdullah´a gönderdi. Haris, Medine´ye geldiğinde onun ölmüş ve defnedilmiş olduğunu gördü. Babası Abdülmuttalib ile kardeşleri onu kaybettiklerinden dolayı çok üzüldüler. Resulüllah (sav) efendimiz, o zaman anası nın karnında idi. Abdullah, 25 yaşındayken vefat etmişti."

îbn Kesir´in ifadelerinin de işaret ettiği gibi bu sözlerden anla şıldığına göre Abdullah, evlenmesinden hemen sonra ya da az bir süre sonra ticaret kervanıyla birlikte sefere çıkmıştır. Vefat ettiği zaman 25 yaşındaymış. Evliliğinden çok kısa bir süre sonra ker­vanla ticari yolculuğa çıkmıştır. Bundan anlaşıldığına göre o, 25 yaşına yakın bir çağında evlenmiştir. Abdullah´ın vefatının şerefli oğlu Muhammed´in doğumundan Önce olduğu hususunda Vakıdi şöyle demiştir: "Bizce Abdullah´ın vefatının, şerefli oğlunun doğu mundan Önce vuku1 bulduğu, görüşlerin en sağlamıdır." Hafız İbn Kesir´in de aktardığı gibi bu, en meşhur olan rivayettir. [1]--------------------------------------------------------------------------------

[1] îbn Kesir, el-Bidaye Ve´n-Nihaye, c. 2, s. 262.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Babasının Vefatından Önce Peygamber Efendimizin Doğumuna İlişkin Görüşler
« Posted on: 26 Şubat 2021, 21:23:47 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Babasının Vefatından Önce Peygamber Efendimizin Doğumuna İlişkin Görüşler rüya tabiri,Babasının Vefatından Önce Peygamber Efendimizin Doğumuna İlişkin Görüşler mekke canlı, Babasının Vefatından Önce Peygamber Efendimizin Doğumuna İlişkin Görüşler kabe canlı yayın, Babasının Vefatından Önce Peygamber Efendimizin Doğumuna İlişkin Görüşler Üç boyutlu kuran oku Babasının Vefatından Önce Peygamber Efendimizin Doğumuna İlişkin Görüşler kuran ı kerim, Babasının Vefatından Önce Peygamber Efendimizin Doğumuna İlişkin Görüşler peygamber kıssaları,Babasının Vefatından Önce Peygamber Efendimizin Doğumuna İlişkin Görüşler ilitam ders soruları, Babasının Vefatından Önce Peygamber Efendimizin Doğumuna İlişkin Görüşlerönlisans arapça,
Logged
22 Şubat 2021, 11:36:34
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.572Site
« Yanıtla #1 : 22 Şubat 2021, 11:36:34 »

Esselamu aleyküm Rabbim bizleri Peygamberimiz in yolundan ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Dün 03:18:28
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.536« Yanıtla #2 : Dün 03:18:28 »

Aleyküm Selam. Bilgiler için Allah razı olsun. Rabbim bizleri Peygamberimizin yolundan ayırmasın inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &