> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Tasavvuf Nedir ?  > Sizden Gelenler (Tasavvuf)  > 4 Kalbi Hastalık ve Tedavisi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 4 Kalbi Hastalık ve Tedavisi  (Okunma Sayısı 709 defa)
14 Kasım 2010, 18:37:20
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 14 Kasım 2010, 18:37:20 »4 Kalbi Hastalık ve TedavisiEy aziz! Bilinmelidir ki Allah dostları şöyle demişlerdir: Kulun kalbine musallat olan ve onu Allah’a ibadetten alıkoyan hastalıkları ondan uzaklaştırmak, mutlaka yapılması gereken pek mühim bir iştir. Ta ki kalp, onlar sebebiyle Mukallib’inden (kalpleri evirip çeviren Allah tealâ) uzaklaşmasın ve O’na dost olmanın manevî neşesiyle dolup mesrûr olsun.

Bahsedilen hastalıklar dört çeşittir:

Birincisi; rızık konusudur ve onu elde etmek için gösterilen aşırı endişeler ve gayretlerdir. Halbuki bunun tedavisi tam tevekküldür.

İkincisi; hatıra gelen şeyler ve korkulardır ve bunları elde etme etme isteğiyle hukuka aykırı girişimlerdir. Bunun tedavisi, ancak işleri Allah’a ısmarlamaktır (tefviz.)

Üçüncüsü; başa gelen şiddet ve musibetlerdir. Bunun ilacı ancak sabırla hasıl olur.

Dördüncüsü; kaza ve kaderdir ve bunların çeşitli şekillerde tezahüründen başa gelen kederlerdir. Bunun tedavisi olanlara rızâ göstermekledir.

Rızık hususunda tevekkül edip korku ve endişe zamanlarında işi Allah’a ısmarlayan ve zorluklara sabredip kazaya razı olan kulun kalbi sâfî olup huzûr ve sükûna erer. Ârif ve kâmil olup her murâdını alır.

Bu dört hastalığın tedavisi ve ilacı şu dört asıldır ki; bunlar tevekkül, tefviz, sabır ve rızâdır. Bunların her biri Marifetnâme’nin ilgili bölümününde bütün teferruatıyla anlatılmıştır.

Gerçi yukarıda zikredilen hastalıkların her biri kalbe şimdiki zamana ve geleceğe ait nice meşguliyetler verir ve onu Hakk’ın huzurundan an-bean engelleyip uzaklaştırır. Fakat bunların hepsinin en büyüğü ve en zorlusunun, rızık endişesi olduğu kabul edilmiştir. Çünkü rızık konusu insanların çoğunluğu için büyük bir imtihan vesilesidir ve bundan dolayı bedenleri zahmette, canları meşakkatte kalmıştır. “Rızkımı nasıl ve nereden temin ederim” endişesiyle gönülleri mahzun, akılları meşgul olmuştur. Rızkın tedârik ve temini hususunda zahmetleri gayet zor ve üzüntüleri çok olmuştur. Düşünceleri târumâr, ömürleri bereketsiz olup dünyaları başlarına dar olmuştur.

Niceleri çaresiz kalıp rızık elde etmek uğruna Allah’a kulluğu terk ederek dünya ehlinin kapılarına gitmişler ve onlara hizmetçi olmuşlardır. Hür iken kendisi gibi âciz kullara köle olup her türlü aşağılanma ve hakaretlere maruz kalarak sıkıntı ve meşakkate düşmüşlerdir.

Dünyanın tabiat zindanında inlemişler, gaflet karanlığında şaşırıp kalmışlar ve binlerce sıkıntı ile ömürleri perişan olmuştur. Nihayet Allah’a yönelerek pişmanlık duymuşlar, ancak günahlarının çokluğu sebebiyle cehennem ateşine müstehak olmuşlardır.

Bununla birlikte kalp gözü açık olan himmet ehli, dünyevî sebeplere iltifat etmeyip yüce âlemlerin yoluna itibar etmişlerdir. Âlemlerin Rabb’ine sarılıp tam tevekküle ermişlerdir. Onlar, insanlarla lüzumundan fazla irtibat kurmayıp yalnızlığı ve uzleti tercih etmişlerdir. İş ve rızık endişesini bırakıp gönül kapısından içeri girmişlerdir. İnsanlardan ve nefisten geçip muhabbet iksirini içerek huzûr makamına ermişlerdir.”

Zihninde bu mukayeseyi canlı tutarak yaşayana ne mutlu.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2017, 22:48:04 Gönderen: Ceren »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: 4 Kalbi Hastalık ve Tedavisi
« Posted on: 25 Ocak 2021, 09:28:03 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: 4 Kalbi Hastalık ve Tedavisi rüya tabiri,4 Kalbi Hastalık ve Tedavisi mekke canlı, 4 Kalbi Hastalık ve Tedavisi kabe canlı yayın, 4 Kalbi Hastalık ve Tedavisi Üç boyutlu kuran oku 4 Kalbi Hastalık ve Tedavisi kuran ı kerim, 4 Kalbi Hastalık ve Tedavisi peygamber kıssaları,4 Kalbi Hastalık ve Tedavisi ilitam ders soruları, 4 Kalbi Hastalık ve Tedavisiönlisans arapça,
Logged
06 Ağustos 2017, 22:49:57
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.262


« Yanıtla #1 : 06 Ağustos 2017, 22:49:57 »

Esselamu aleykum. Rabbim bizleri bu nefis hastalıklarından ve seytandan gelen tüm nefis hastalıklarından korusun inşallah. Rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim. ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &