> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Peygamberimiz (S.A.V) > Sizden Gelenler (Peygamber Efendimiz ) >  Peygamberimiz Ebu Cehilin oğlunu savundu
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Peygamberimiz Ebu Cehilin oğlunu savundu  (Okunma Sayısı 1171 defa)
08 Eylül 2010, 17:07:03
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 08 Eylül 2010, 17:07:03 »
Peygamberimiz Ebu Cehil'in oğlunu savundu
Hz. İkrime, Ebu Cehil’in oğluydu. Gerçekten de babası tam bir ALLAH düşmanıydı

Ali İhsan Er'in yazısı:
 
Hz. İkrime, İslam’ın baş düşmanlarından Ebu Cehil’in oğluydu. Mekke’nin fethinden sonra hicrete gerek kalmadığı ve Efendimizin (sallallâhu aleyhi ve sellem) bunu açıktan ilân ettiği halde Hz. İkrime Medine’ye gelmiş, ALLAH Resûlü’ne daha yakın durmaya çalışıyordu. Ancak canını sıkan bazı davranışlarla da karşılaşmıyor değildi. Bazı insanlar, babası hakkında söz söyleyip Ebû Cehil’in oğlu olduğu için kendisine de:

- ALLAH düşmanı Ebû Cehil’in oğlu, diyerek laf dokundurmaya çalışıyorlardı. Canı çok sıkılmıştı; durup dururken babasının aleyhinde söz sayılıp hakaret ediliyor, böyle bir babanın oğlu olduğu için kendisine de yan gözle bakılıyordu.

İNSANLAR MADENLER GİBİDİR


Evet, söylenilenler doğruydu; gerçekten de babası tam bir ALLAH düşmanıydı. Ancak konuşulanların yanlış olmadığını biliyor olsa da bunlar karşısında duyduğu hüznü gizleyemiyor, geçmişini kurcalayıp ailesine karşı bu kadar kırıcı olmalarını da hazmedemiyordu. Ne de olsa o babanın oğluydu; kendi iradesinin dışında bir takdirdi bu ve dayanamaz hale gelince, büyük bir mahcubiyet ve eziklik içinde gelip önce Ümmü Seleme validemize açtı konuyu:

- Bu gidişle burada dayanamayacak, Mekke’ye döneceğim, diyordu. Hz. İkrime’nin hüznünü paylaşan mü’minlerin annesi Ümmü Seleme (radıyallahu anhâ), mü’minlerine sahip çıkacaktı; doğruca ALLAH Resûlü’nün yanına geldi ve durumu kendisine arz etti.

Bunun üzerine Efendiler Efendisi, namaz sonrasında insanlara dönecek ve bir daha benzeri tavır ve davranışlara girmeme konusunda Hz. İkrime’yi incitenleri şöyle uyaracaktı: - İnsanlar madenler gibidir; cahiliyye günlerinde hayırlı olanlar, anlayışlarını geliştirip kullandıkları sürece İslâm’da da hayırlıdır! Öyleyse, sakın ola ki bir Müslüman, herhangi bir kâfirden dolayı eziyete maruz kalmasın! Sakın ola, ölüp gitmiş birisinden dolayı yaşayanlara eziyet vermeyin! (İbn Asâkir, Târîhu Dimaşk, 5/316)

EFENDİMİZ TEBESSÜM EDİYORDU


Efendiler Efendisi (sallallâhu aleyhi ve sellem) meseleyi burada da bırakacak değildi; bundan böyle Hz. İkrime’ye, “Ebû Cehil’in oğlu İkrime” manasında “İkrime İbn Ebî Cehil” denilmesini yasaklayacak ve böylelikle meseleyi kökünden çözmüş olacaktı. Konu sadece burada da kalmayacaktı; bir gün ALLAH Resûlü, ashabı arasında durmuş, onlara İslâm’ın güzelliklerinden bahsediyordu. Sözün bir yerinde konuyu yine Hz. İkrime’ye getirdi; onu anlatırken vakt-i zamanında bir Ensâr’ı öldürdüğünden bahsediyordu.

Ancak ortada dikkat çekici bir durum vardı; bu kadar acı bir tabloyu anlatırken ALLAH Resûlü tebessüm ediyordu. Dikkat çekici bir durumdu ve O’nun bu tebessümü başka bir Ensâr’ın gözünden kaçmayacaktı; ALLAH Resûlü’ne döndü ve Efendimizin tavrındaki bu farklılıktan duyduğu şaşkınlığını şu şekilde dile getirdi:

- Yâ Resûlallah! Senin kavminden bir adam bizden birisini öldürüyor ve Sen tebessüm ediyorsun! Belki Efendimiz de böyle bir tepki bekliyordu.

Ona döndü ve herkesin duyacağı şekilde şunları paylaştı:

- Hayır! Ben esasen, her ikisinin de cennette aynı dereceye sahip olmalarına tebessüm ediyorum! (İbn Hacer, İsâbe, 3/419; Ümit Kesmez, “Fethin mü’minleri” kitabından, s. 178)

Evet insanların kendi anne-babalarını seçme hürriyeti yoktur. Anne-bananın yaptığı yanlışlar elbette evladı bağlamaz, bağlamamalı. Dolayısıyla Efendimizin ifadesiyle ölüp gitmiş birisinden dolayı yaşayanlara eziyet vermek doğru değildir.

Bugün


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Peygamberimiz Ebu Cehilin oğlunu savundu
« Posted on: 31 Ekim 2020, 10:30:01 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Peygamberimiz Ebu Cehilin oğlunu savundu rüya tabiri, Peygamberimiz Ebu Cehilin oğlunu savundu mekke canlı, Peygamberimiz Ebu Cehilin oğlunu savundu kabe canlı yayın, Peygamberimiz Ebu Cehilin oğlunu savundu Üç boyutlu kuran oku Peygamberimiz Ebu Cehilin oğlunu savundu kuran ı kerim, Peygamberimiz Ebu Cehilin oğlunu savundu peygamber kıssaları, Peygamberimiz Ebu Cehilin oğlunu savundu ilitam ders soruları, Peygamberimiz Ebu Cehilin oğlunu savunduönlisans arapça,
Logged
18 Ocak 2015, 19:01:25
Gülbahar Aktay
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 581« Yanıtla #1 : 18 Ocak 2015, 19:01:25 »

Hz Muhammed iyiliğiyle suçu olanı suçunu kabul edip tövbe edrse onu bile savunuyordu . her zaman bizimleydi.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Kainatta en yüksek hakikat imandır, imandan sonra namazdır.
18 Ocak 2015, 19:11:59
Derya 7/B

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 285


« Yanıtla #2 : 18 Ocak 2015, 19:11:59 »

Peygamber efendimiz hep haklının yanında olur ve onu savunurdu,suçlu olana ise kızmaz doğru yolu göstermeye çalışırdı,bu davranışı da bize örnek olması gereken davranışlardan biridir.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
18 Ocak 2015, 19:26:52
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« Yanıtla #3 : 18 Ocak 2015, 19:26:52 »

Günümüzde bu şekilde etiketlenen milyonlarca insan var. Bu olay tam da bunu özetler mahiyette. Rabbim razı olsun paylaşım için.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &