ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > İtikat > Sizden Gelenler(İtiKat) > Allah´ı bulmak
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Allah´ı bulmak  (Okunma Sayısı 673 defa)
09 Eylül 2012, 15:47:23
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 09 Eylül 2012, 15:47:23 »Allah´ı bulmak

Şanlıurfa'dan Semîre Uluç: "İnsan, aklıyla Allah'ı bulabilir mi? Bulamazsa sorumlu olur mu?"

Kur'ân'da Hazret-i İbrâhim'in (as) aklî muhâkeme yoluyla Allah'ın varlığını nasıl bulduğu hikâye edilir. Yıldızlara, ay'a ve güneşe tapan bir toplumda Hazret-i İbrâhîm'in (as) yıldızları, ay'ı ve güneşi sorgulayarak ve muhâkeme ederek, yakînî bir bilgiye ve imâna ulaşması insanlık tarihi açısından önemli bir ibret levhasıdır. Kur'ân, Hazret-i İbrâhim'e (as) yakînî bilgiye kavuşması için böyle bir sorgulama usûlü ile göklerin ve yerin hükümrânlığının gösterildiğini kaydeder.(1)

Hazret-i İbrâhim (as) bir gün, "Gece basınca bir yıldız gördü. "İşte benim Rabb'im" dedi. Yıldız batınca, "Batanları sevmem" dedi. Ay'ı doğarken görünce, "İşte bu benim Rabb'im!" dedi. Ay batınca, "Rabb'im beni doğruya eriştirmeseydi, and olsun ki sapıklardan olurdum!" dedi. Güneşi doğarken görünce, "İşte bu benim Rabb'im! Bu daha büyük!" dedi. Güneş batınca, "Ey milletim! Doğrusu ben ortak koştuklarınızdan uzağım!" dedi." (2)

Genç bir muhâkeme ve zekâ fırtınasına sahip olan Hazret-i İbrahim (as) bir yandan etrafındaki hâdiseleri sorguluyor, diğer yandan da kavmine "doğru muhâkemeyi" öğretiyordu. Muhakemesinde her kademede bir adım daha Allah'a yaklaştı.

Birinci kademede batanların ve ufûle gidenlerin Rab olamayacağına intikal eden Hazret-i İbrâhim (as), diğer kademelerde bu kanaatini artırdı ve yakînini güçlendirdi. Ay'ı daha parlak gördüğünde "belki bu olabilir mi?" demişti. Fakat Ay da batınca biraz daha düşündü ve Allah'ın kendisini doğruya eriştireceğine dâir bilgi ve kanaatini güçlendirdi, Ay'dan vazgeçti.

Üçüncü kademede güneş daha parlaktır, daha câziptir, daha göz alıcıdır. "Belki bu olabilir mi?" derken, güneşin de batışı Hazret-i İbrâhim'in (asm) dimağında bomba gibi fırtınaların esmesine neden oldu. "Rab olan batar mı? Yaratıcı olan ufule gider mi? Hükümrân olan tasarruftan vazgeçer mi? Sâhip ve Mâlik olan varlıkların tedbîrini ve idâresini başka ellere bırakır mı?" Hazret-i İbrâhim (as) güneşin batmasıyla birlikte kendisine geldi ve "Ey kavmim! Siz batanları ilâh edinmişsiniz. Oysa Allah her an hâkimdir, batmaz, hayatı son bulmaz, bizden ayrılmaz, ufule gitmez" mânâsını hissederek "doğru îmâna" yakînen ulaştı, kavmine de doğru îmânı gösterdi.

Her insan hangi kültür ve inanç toplumunda bulunursa bulunsun; mükellef çağına ulaştıktan sonra, doğru muhâkeme gücüyle bütün kâinâtın bir Sahibi ve yaratıcısı olduğunu bilmekle ve îman etmekle mükelleftir. Aklıyla Allah'ın varlığına intikal edemeyenler, mes'ûl olurlar. Çünkü Allah'ı bulmak ve bilmek aklın vazîfesidir. Ancak kendilerine Peygamber tebliği ulaşmayanlar, îmanın diğer erkânı ve ibâdetler hususunda elbette mes'ûl değildirler. Ehl-i sünnet inancı budur.

Dipnot:
1-En'âm Sûresi, 6/75;
2-En'âm Sûresi, 6/76,77,78.


Süleyman Kösmene

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Allah´ı bulmak
« Posted on: 09 Temmuz 2020, 10:21:25 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Allah´ı bulmak rüya tabiri,Allah´ı bulmak mekke canlı, Allah´ı bulmak kabe canlı yayın, Allah´ı bulmak Üç boyutlu kuran oku Allah´ı bulmak kuran ı kerim, Allah´ı bulmak peygamber kıssaları,Allah´ı bulmak ilitam ders soruları, Allah´ı bulmak önlisans arapça,
Logged
01 Aralık 2015, 00:24:52
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.060


« Yanıtla #1 : 01 Aralık 2015, 00:24:52 »

Esselamu aleykum.Kurani kerim okuyan,anlayan ve yasamina rehber edinen kisi Allahi bulur.Allahi buldukca hem kainatin hemdetum yaratilanlarin farkina varir.Rqbbim razi olsun paylasikdan kardesim....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
01 Aralık 2015, 16:31:27
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #2 : 01 Aralık 2015, 16:31:27 »

Ve aleykumusselam ve rahmetullah.insan akli ile elbette Allahi bulabilir.cunku insan fıtratinda bir tapinma ihtiyaci vardir.bunu doyurmak icin ister istemez arayislara girecektir.ve dogru muzakere kisiyi Allaha ulastiracaktir.Allah razi olsun.konu cok guzel aciklanmis
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
21 Ekim 2016, 15:56:45
Ruhane
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 9.473


« Yanıtla #3 : 21 Ekim 2016, 15:56:45 »

Aleykum selam .. Rabbim her daim seni anan sana kul olmak için çabalayan be rzasini kazanan cennetine giren cemalini gören kullarindan eylesin ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &