ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Siret Ansiklopedisi > Mısır Firavunları
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mısır Firavunları  (Okunma Sayısı 1019 defa)
03 Ağustos 2012, 11:32:04
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 03 Ağustos 2012, 11:32:04 »MISIR FİRAVUNLARI

Firavn kelimesi "güneş tanrısının oğlu" anla­mına gelir. Güneşe Ra adını veren eski Mı­sırlılar ona "yüce tanrı" sıfatıyla tapınışlardı. İşte Fravun da onların büyük tanrılarından sonra gelirdi. Eski Mısırlıların inancına göre, her kral otoritesini, Ra ile olan bağına dayan­dırır ve kendisini yeryüzünde onun temsilcisi ve canlı bir örneği olduğunu iddia ederdi. Bundan dolayı, iktidara geçen her krallık ha­nedanı, kendilerinin güneş soyundan gelen kimseler olduğunu ileri sürdüler ve bütün krallar, kendilerini "yüce rab" olduklarını hal­ka kabul ettirmek için Firavun unvanını aldı­lar.

Bununla ilgili olarak, Kur'ân'da bahsedilen Hz. Musa'nın kıssasında iki ayrı Fravun'un zikredilmiş olduğuna dikkat edilmelidir. Biri, Hz. Musa doğduğunda Mısır'da hüküm süren ve Hz. Musa'yı kendi evine götürüp büyüten Fravun; diğeri de Allah'ın İlâhî Mesajı'nın ka­bul etmesi ve İsrail oğullarını serbest bırak­ması Hz. Musa tarafından istenen ve Kızıldeniz'de boğulan Fravun'dur.

Günümüzün araştırmaları, bu iki Fravun'dan birincisinin, İsrail oğullarını baskı ve esaret altında tutan ve M.Ö. 1292-1225 yıllarında Mısır'da hüküm süren II. Ramses olduğu gö­rüşündedirler. Aynı âyetlerde zikredilen ikin­ci Fravun'un ise, babası II. Ramses'e idari iş­lerde yardım eden ve onun ölümünden sonra kral olarak yerine geçen, oğlu Mineptah oldu­ğu kanaatindedirler. Fakat Hz. Musa'nın Ölüm yılı için, İsrail oğullarının takvimine gö­re, M.Ö. 1272 senesi düşürülmüş olması se­bebiyle bu tarihler kesinlik arzetmez. Dolayı­sıyla bütün bunlar sadece tarihî birer tahmin­den öteye geçmemektedir. Çünkü İsrail, Mısır ve Hıristiyan takvimlerinin tarihlerini uzlaş­tırmak çok zordur. (The Meaning of the Qur'an, c. IV, sh. 58-59). The Times Atlas of World History'ye göre II. Ramses M.Ö. 1304'den 1237'ye kadar hüküm sürmüştür (sh. 59).

Musa aleyhisselâm, kavmini denizden karşıya geçirdiğinde, onları takip eden Firavun Mi­neptah ve ordusu denizde boğulup gittiler (10: 90-92). Hatta günümüzde. Firavun'un ce­sedinin yüzerken bulunduğu yer, bölge sakin­lerince gösterilir. Burası, Sina Yarımadası'nın batı sahillerinde kalan ve bugün Cebel-i Fi­ravn (Firavun Dağı) olarak bilinir. Bu dağın yakınında da, Hammaın-ı Firavn (Firavun'un Hamamı) denen sıcak bir kaplıca vardır ki, Firavun'un cesedinin bulunduğu söylenen Ebu Zenİme'den birkaç mil mesafededir. Şa­yet boğulan Firavun, Hz. Musa'nın kendine gönderildiğinde Mısır'da hüküm süren Mi­neptah ise, mumyalanmış cesedi hâlâ Kahire Müzesinde sergilenmektedir. Sir Grafton E. Smith, Firavun'un mumyasından bandajları kaldırdığında, ceset üzerinde bir tuz tabakası bulmuştu ki, bu onun denizde boğulduğunun apaçık delilidir (The Meaning of the Qur'an, c. V, sh. 55). Firavunlar, Mısır ve çevresinde uzun zaman­lar hüküm sürdüler. Firavunların ilk hanedan­lıkları M.Ö. 3100 yıllarında, kuruldu (The Ti­mes Atlas of World History, sh. 58). Fakat Encyclopaedia Americana'a. göre ilk hane­danlık M.Ö. 3500 yılında kuruldu ve Hz. İbrahim devrinde kral I. Ositeseo hüküm sürdü (XXII, 707). Bu saltanat M.Ö. 241'de, Mı­sır'ın Yunanlılar tarafından istilasından sonra son buldu. Son Fravun'ları Nektanebos idi. Bundan sonra Mısır, M.Ö. 30'da Roma İmparatorluğu'nun bir vilayeti olana kadar Yunan­lılar tarafından yönetildi.

Mısır'ın liderleri, çoktanncılığa inanan, dikta­tör ve halk üzerinde şiddet kullanan insanlar­dı. Tebâlanna karşı zâlim idiler ve onları zap­tetmek için gruplara bölmüşlerdi. Yusuf Pey­gamber, onların idaresinde adalet ve hakkani­yeti öğretmeye çalıştı; nezâket, dindarlık ve dürüstlük üzerine dayalı bir sistem kurmak için sosyal reformlar yaptı. Fakat ondan kısa bir süre sonra herşey unutuldu ve eski zorba­lık ve baskı kuralları aynen geri geldi. Hz. Musa, Firavun'u Allah'ın Yolu'na davet etme­si için gönderildiğinde, dünyanın diğer yerle­rinde olduğu gibi Mısır'da da bütünüyle kötü­lük ve zülüm yaygındı (20: 43; 2: 49; 28: 32, 39).[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Mısır Firavunları
« Posted on: 09 Nisan 2020, 01:37:57 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Mısır Firavunları rüya tabiri,Mısır Firavunları mekke canlı, Mısır Firavunları kabe canlı yayın, Mısır Firavunları Üç boyutlu kuran oku Mısır Firavunları kuran ı kerim, Mısır Firavunları peygamber kıssaları,Mısır Firavunları ilitam ders soruları, Mısır Firavunlarıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &