ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Siret Ansiklopedisi > İsrailoğulları Sina Yarımadasında
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İsrailoğulları Sina Yarımadasında  (Okunma Sayısı 559 defa)
03 Ağustos 2012, 10:21:59
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 03 Ağustos 2012, 10:21:59 »İsrail Oğullar'nın Mısır'dan Çıktıktan Sonra Sina Yarımadasında, Evsiz Yurtsuz Dolaştıkları Yerler

Hz. Musa, İsrailoğulları'nı Mısır'dan çıkarıp, Sina Yarımadası'nda Elim, Marah ve Refidim yoluyla Sina dağına getirdi. Burada bir yıldan fazla kaldılar ve Tevrat'ın pekçok Emir'i bu­rada indirildi. Sonra, Musa peygamber onlara Filistin'e gitmelerini ve onlara miras bırakıl­mış olan bu toprakları fethetmelerini emretti. Böylece İsrailoğulları'nı Tabera ve Haze-ra'dan geçirip Faran çölüne geldi. Kavminden bazı ileri gelenleri casusluk için Filistin'e gönderdi. Oniki kişilik bu heyet kırk gün son­ra geri döndü ve Kadeş'te raporlarını sundu­lar. Yeşu ve Kalib'in yüreklendirici ifadeleri dışında diğer üyeler Filistin'e hareket etmeyi reddederek feryat ettiler. Bunun üzerine Al­lah, bu çölde kırk yıl kadar dolaşıp durmalanm irade etti ve eski kuşaktan Yeşu ve Kalib dışında kimse Filistin'i göremedi. Böylece İsrailoğulları, evsiz yurtsuz kırk yıl Faran, Şur ve Zin çöllerinde dolaşıp durdu. Amalekitler, Amoritler, Edomitler, Medyeliler ve Moabitlerle mücadele ettiler. Kırk yıllık süre sona ermek üzere iken, Harun Peygamber, Edom sınırı yakınındaki Hur dağında vefat etmiştir. Bu sıralarda, Musa Peygamber, İsrailoğulları-nın başında Moab'a girmiş ve Heşban ve Şittim'e kadar uzanan bütün bölgeyi fethetmiştir. Hz. Musa, burada Abarim dağlarında ve­fat etmiştir. Ondan sonra, onun ilk halefi, Ye­şu, doğudan Ürdün Nehrini geçerek ilk Filis­tin şehri Eriha'yı zaptetmiştir. Ardından, kısa bir süre içinde bütün Filistin İsrailoğulları ta­rafından ele geçirilmiştir.

Eyle (bugünkü Akabe) denilen yer, muhte­melen, Sebt gününün haramlılığına uymayan­ların yaşadığı yerdir. (Musevilerin haftanın yedinci gününü dinlenme günü olarak kabul etmeleri ve bu günün ilk kez Akabe denilen yerde bir kısım Yahudilerce bozulması olayı) Bu hâdise, Kur'ân-ı Kerîm'in Bakara sûresi (2) 65. âyet ve A'râf sûresi (7) 166. âyetle­rinde bahsolunmaktadır. (Ebu'l-A'la Mevdudi, The Meaning ofthe Qur'an, c. III).

Hz. Musa'nın ve taraftarlarının, Kenan'a yer­leşmelerinin ilk safhası olan Mısır'dan çıkış­larıyla, son derece önemli bir olayla karşı karşıya geliriz. Bunun sadece efsanevî oldu­ğunu benimsetmek üzere şurada burada öne sürülen iddialara rağmen, bilinen bir ortama yerleştirilebilen bu olay, tarihî bir hakikattir.

Eski Ahit'te "Çıkış" olayı, Mısır'dan çıktık­tan sonra çölde yürüyüş ve Sina dağında ALLAH'ın yaptığı ahit kıssalarıyla birlikte, Tevrat'ın ikinci kitabını oluşturur. Kur'ân'da bu olaya, özellikle çok önemli bir yer verir: Hz. Musa ile Hz. Harun'un Firavun ile müna­sebetlerinin ve bizzat Mısır'dan çıkış konusu­nun A'râf, Yûnus, Tâhâ ve Şuarâ sûrelerinde olduğu gibi uzunca anlatıldığı, yahut kısaca hikâye edildiği, hatta bazen sa­dece hatırlatıldığı görülür. O zamanki Mısır yönünden merkezî şahsiyet olan "Firavun" ismi yanlışımız yoksa, Kur'ân'ın yirmiyedi sûresinde, toplam olarak yetmişdört defa tek­rarlanır.

Kur'ân ve Tevrat anlatımının incelenmesi bu­rada özel bir fayda sağlamaktadır. Çünkü, meselâ, Tufan kıssasında, aralarında fark gö­rüldüğü halde, bu konuda her iki kıssa, esas itibariyle birbirine uygun gelmektedir. Elbet­te bazı farklar vardır, fakat -görüleceği üzere-Tevrat'taki anlatım, nazarı itibara alınması gereken tarihî bir değer taşır. Çünkü ilgili Fi­ravunun, daha doğrusu iki Firavunun kimlik­lerinin tesbit edilmesini sağlar. Bu iki kutsal kitap kaynağına Mısır ile İlgili araştırmaların çağdaş verileri de eklenir. Böylece Kur'ân'ı, Tevrat'ı ve zamanımızın bilgilerini karşılaştı­rarak, kutsal kitaplar'daki hâdiseyi tarihî bir muhteva içine yerleştirmek işi başanlır.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2012, 10:22:24 Gönderen: Saniyenur »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İsrailoğulları Sina Yarımadasında
« Posted on: 30 Mart 2020, 00:23:16 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İsrailoğulları Sina Yarımadasında rüya tabiri,İsrailoğulları Sina Yarımadasında mekke canlı, İsrailoğulları Sina Yarımadasında kabe canlı yayın, İsrailoğulları Sina Yarımadasında Üç boyutlu kuran oku İsrailoğulları Sina Yarımadasında kuran ı kerim, İsrailoğulları Sina Yarımadasında peygamber kıssaları,İsrailoğulları Sina Yarımadasında ilitam ders soruları, İsrailoğulları Sina Yarımadasında önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &