> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Siret Ansiklopedisi > İnsanın Yaratılışı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İnsanın Yaratılışı  (Okunma Sayısı 445 defa)
07 Haziran 2012, 23:25:46
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 07 Haziran 2012, 23:25:46 »İnsan'ın Yaratılışı

Kur'an-ı Kerim, insanın orijinine çok önem verir ve insanlığın yaran için, bazı olaylar­da, değişik içeriklerle yaratılış gerçeğinden bahseder: "Oysa sizi merhalelerden geçire­rek O yaratmıştır." (71: 14). Mütevazi orijini de kendisine hatırlatılır: "Ey insanoğhı! Se­ni yaratıp sonra şekil veren, düzenleyen, mü­tenasip kılan, istediği şekilde seni terkip eden, çok cömert olan Rabbine karşı seni al­datan nedir?" (82: 6-8). "O, erkek ve kadı­nın beli ile göğüsleri arasından atılagelen bir sudan yaratılmıştır." (86: 6-7). Döllenme İş­lemi, çıplak insan gözüyle görülmeyen çok küçük bir sıvı miktarıyla meydana gelir: "Sonra onu nutfe halinde sağlam bir yere yerleştirdik. Sonra nutfeyİ kan pıhtısına çe-vİrdİk, kan pıhtısını bir çiğnemlik et yaptık, bir çiğnemlik etten kemikler yarattık, kemik­lere de et giydirdik. Sonra onu başka bir ya­ratık yaptık: Yaratanların en güzeli olan Al­lah ne yücedir." (23: 13-14). Kıyamet Sure-si'nde şunlar geçer: "O, akıtılan bir meni damlası değil miydi? Sonra kan pıhtısı ol­muş, sonra Allah onu yaratıp şekil vermişti. Ondan, erkek dişi iki cins yaratmıştı. Bun­ları yapan Allah'ın Ölüleri diriltmeye gücü yetmez mi? Elbette yeter." (75: 37-40).

Kur'an-ı Kerim, birçok olayda, İnsanın üre­mesi konusunda, döllenme sıvısının bileşi­minden bahseder: "Bİz, insanı katışık bir nutfeden yaratmişızdır; onu deneriz; bu yüz­den, onun işitmesini ve görmesini sağlamı-şızdır." (76: 2). Bu ayet, aynı zamanda, ya­ratılışın esas sebebini ortaya koyar: İnsan, eğer dünyada doğru yolda kalmak istiyorsa, bu sebebi unutmamalıdır. Secde Suresi'nde şunları okuyoruz: "... insanı başlangıçta ça­murdan yaratan, sonra onun soyunu, baya­ğı bir suyun Özünden yapan, sonra onu şe­killendirip ruhundan ona üfleyen Allah'tır. Size kulaklar, gözler, kalpler verilmiştir. Öy­leyken, pek az şükrediyorsunuz." (32: 8 9).

Mürselât Suresi'nde de: "Sizi bayağı bir su­dan yaratıp onu belli bir süreye kadar sağ­lam bir yere yerleştirmedik mi? Ölçtük, biçtik. Ne güzel biçim vereniz Biz." (77: 20-23). Döllenmeden sonra, yumurtanın di­şinin organında yerleşmesi aşaması, şu satır­larda geçer: "Dilediğimiz belli bir süreye ka­dar rahimlerde tutarız; sonra sizi çocuk ola­rak çıkartırız, böylece yetişip ergenlik çağı­na varırsınız, Kiminiz öldürülür, kiminiz de ömrünün en fena zamanına ulaştırılır ki, bi­lirken bir şey bilmez olur." (22: 5). Döllen­miş yumurtanın beslenmesi de, Kur'an'da zikredilir: "O insanı alâktan (rahme sımsı­kı yapışan maddeden) yarattı." (96: 2).

Böylece, Kur'an-ı Kerim, rahimde, insan ge­lişmesinin farklı aşamalarını açıkça belirtir; görünmeyen bir sıvı miktarıyla döllenme, sı­vının bileşimi, yumurtanın dişi genital organ­larında yerleşmesi,embriyonun evrimi,duy­guların ve tenasül uzuvlarının ortaya çıkma­sı, vb. yumurtanın döllenmesi işlemi ve onun rahimde kademe kademe büyümesini anla­tan bütün bu referanslar, Rasulullah'a bu bilginin, Yaratıcının zatı tarafından verildi­ğini açıkça gösterir. Öyle ki, insan, Yaratı-cı'ya göre durumunu bilsin, anlasın, doğru nasihatlardan iyi bir ders alsın ve gerçek yo­lu takibetsin.

Bu, keza, bazı insanların zihinlerinde oluşan pekçok soru ve problemi de çözer. Bu kar­maşık işlemin yapıcısı ve yöneticisi kimdir ve küçücük bir damlasıvıda sayısız spermleri kim yaratmıştır? Onlar yumurtayı nasıl döl-lerler ve onları başka zamanlarda değil de muayyen zamanlarda kim biraraya getirir? Döllenmiş yumurtanın bileşimi nasıl oluşur ve bütün döllenme işlemini kim yönetir? Yu­murtanın, döllenmeden sonra dişi organın­da yerleşmesi ve orada gelişmesi işlemini kim kontrol eder? Ona, farklı karakterler, şekil­ler, renkler ve özellikleri kim verir? Onu, embriyodan yeni bir şekle (ki, o insandır) kim dönüştürür? Sonra ona duygulan, üre­me organlarını, işitme, görme ve anlama ka­biliyetlerini kim verir? Bunlar ve diğer bir­çok soru, Allah'tan başka bir şeye inanmı­yorsanız, cevapsız kalır. Hayvan hayatı ve onun yaratılma işlemi üzerindeki derin araş­tırmalar, insanı doğrudan Allah'a götürür; çünkü, Mutlak Kudret ve Kuvvet sahibi Al­lah'ın varlığı olmaksızın, böyle muhteşem bir hayvanat alemi, insan anlayış ve kavrayışı­nın ötesindedir. Her akıllı insan, aynı sonu­ca gelecektir: " 'Ey Rabbimiz! Sen bunu bo­şuna yaratmadın. Sen münezzehsin. Bizi ate­şin azabından Jcoru.' derler." (3: 191).

Bu çalışmalar, büyük müslüman bilim adamlarına şevk verdi: Ebu Nadir İbni Şu-meyl, el-Asmaî, İbn'el-Arabî Ebu Ubeyde İbni Sellem, Ebu Hatim es-Sicistanî, Bişr İb-nİ el-Mu'tamir, Ebu İshak en-Nazzâm, el-Câhız,el-Kindî, ei-Farabî, İbni Kuteybe, Bu-zurgbin Şehreryar Remhürmüzî, İbni Sina, İbni Bâcce, İbni Rüşd, el-Kazvİnî, ed-Dımaşkî, en-Nuveyrî, el-Cildakî ve Kemaled-dîn ed-Dâmirî, Ahmed İbn Yahya el-Ömerî ve el-Kalkaşandî bunlar arasındadır.[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: İnsanın Yaratılışı
« Posted on: 28 Kasım 2020, 08:02:46 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İnsanın Yaratılışı rüya tabiri,İnsanın Yaratılışı mekke canlı, İnsanın Yaratılışı kabe canlı yayın, İnsanın Yaratılışı Üç boyutlu kuran oku İnsanın Yaratılışı kuran ı kerim, İnsanın Yaratılışı peygamber kıssaları,İnsanın Yaratılışı ilitam ders soruları, İnsanın Yaratılışıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &