> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Siret Ansiklopedisi > İmam Râzinin Faiz Hakkındaki Görüşleri
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İmam Râzinin Faiz Hakkındaki Görüşleri  (Okunma Sayısı 531 defa)
17 Haziran 2012, 19:53:00
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 17 Haziran 2012, 19:53:00 »İmam Râzi'nin Faiz Hakkındaki Görüşleri

İmam Râzî, faizin niçin İslam'da men edildi­ğini izaha çalışmıştır. Faizin yasaklanmasını destekleyici bir takım sebepler göstermiştir. Görüşlerinden bazıları aşağıda özetlenmiştir:

1- Halkın Servetini Yok Eder: Faiz muame­lesi, başkalarının servetini karşılıksız/bedelsiz almayı icab ettirir. Bir dirhemi iki dirhem kar­şılığında veya bir birim buğdayı 1.5 birime peşin veya veresiye satan birisi fazlalığı bir "hiç" karşılığında elde eder. Bu tür muamele­ler haksız ve adaletsiz addedilir. Borçluyu da­imi olarak sömürme yoluyla fakirliğe duçar kılar.

Rasulullah, birinin servetinin başkasına ay­nı onun kanı gibi haram olduğunu açıkça be­lirtmiştir. Başkasının servetinin karşılıksız gasb edilmesinden dolayı yasaktır. Borçlunun belirli bir süre bir kaç fazla "para" karşılığın­da alacaklının kapitalini elinde tuttuğu için, bu fazlalığın yasaklanmasına uygun olmadığı münakaşa edilebilir. Şayet alacaklı borçluya verdiği parayı kendi kullanımı için muhafaza etseydi, bazı işlere yatınr ve kâr elde etmiş olabilirdi. Sermayesinin zilyetliğini borçluya verdiği zaman, iş yoluyla elde edeceği artışı elde edemez. Eğer borçlu bu sermayenin kul­lanımı için biraz fazla para öderse, bu mantık­sız görünmez.

İmam Razi, bu muhakemeye karşı çıkarak, alacaklının yapacağı varsayılan kârın hakiki ve kıymetli birşey olmadığını vurgulamakta­dır. Eğer alacaklı sermayesini borçluya borç vermek yerine, bazı iş teşebbüslerine yatırsaydı, kârdan emin olamazdı ve hatta zarar edebi­lirdi. Böylece alacaklının kârı hayali ve hakiki değilken, borçludan alınacak olan fazla para (faiz olarak) hakikidir ve kafidir.

Faiz, varlıklı kimselerin bir iş veya meşgale edinmesini engeller. Çünkü onlar faiz yoluyla geçimlerini kazanmayı daha kolay bulmakta­dırlar. Onlar,bir takım risk ve güçlükleri ge­rektiren ticari teşebbüslere yatırım yapmaktan hoşlanmazlar. Bu tabiatıyla sinaî ve iktisadi gelişmeyi engeller ve öylece bir ülkenin ikti­sadi kalkınmasını yavaşlatır. Zira dünyevi ha­diseler ticaret ve sanayi olmaksızın tatmin edici şekilde devam edemez.

2- Ahlâkî Değerleri Yıkar: Faiz, yasaklandı­ğı zaman halk borç vermekten kaçınacaktır; fakat meşrulaştırılırsa, halkın ihtiyaçları onları iki lira karşılığında bir lira borç almalarına se­bep olur. Netice olarak tabii dostluk, iyilik, fazilet ve minnettarlık hisleri yok olacaktır.

3- Kin ve Garaz Doğurur: Fakir halk, ala­caklının faiz yoluyla kendi servetini yediğini anlayınca ona beddua eder, lanet yağdırır. Böylelikle faiz müessesesi toplumda kin ve garazın yayılmasını kolaylaştırır. Tabiatıyla halk, faiz yoluyla servet biriktirmekle tanınan kimselere karşı nefret duyacak ve onu serve­tinden mahrum etmek için ellerinden geleni yapacaktır. Onun ölümünden sonra serveti so­na erer fakat onun zilletliği ve günahları ilele-bed devam eder.

4- Zengin Daha Zengin, Fakir Daha Fakir Olur: Fakir borçlunun zenginleşebileceği ve alacaklının fakirleşebileceği faizsiz bir top­lumda ihtimal dahilindedir. Fakat kapitalist bir toplumda zengin, halkın parasını faiz yo­luyla toplayarak daha zenginleşir, fakir daha fakirleşir.

Faizin, alacaklının servetini artırdığı açıkça gö­rülebilir, fakat gerçekte milletlerin olduğu gi­bi fertlerin varlıklarını da (daha önce gösteril­diği gibi) yok eder. Yatırımları frenler ve ser­maye birikim oranını azaltır. Çünkü faiz oranı ne kadar yüksek olursa yatırım oranı o kadar düşük olur. Faizin serveti artnmayıp azaltaca­ğı gerçeği Peygamber tarafından belirtil­miştir. Bununla birlikte, faiz sadaka ruhuna mugayirdir.

5-  Alacaklı Gözden Düşer:Her ne kadar alacaklının serveti azalmıyor görünüyorsa da, onun sosyal itibarı azalır. Toplumda saygısını kaybeder ve hayır sahibi ve dosttan ziyade bir düşman ve parazit olarak kabul edilir. Kısaca halk tarafından kötü şöhretli ve utanç verici addedilir. Bunların da üstünde, faiz halk ara­sında para tutkusunu yayar; böylelikle o fert­ler adalet hissini kaybeder ve kötü niyetli ve kaü kalpli olurlar.[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: İmam Râzinin Faiz Hakkındaki Görüşleri
« Posted on: 23 Eylül 2020, 01:53:14 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İmam Râzinin Faiz Hakkındaki Görüşleri rüya tabiri,İmam Râzinin Faiz Hakkındaki Görüşleri mekke canlı, İmam Râzinin Faiz Hakkındaki Görüşleri kabe canlı yayın, İmam Râzinin Faiz Hakkındaki Görüşleri Üç boyutlu kuran oku İmam Râzinin Faiz Hakkındaki Görüşleri kuran ı kerim, İmam Râzinin Faiz Hakkındaki Görüşleri peygamber kıssaları,İmam Râzinin Faiz Hakkındaki Görüşleri ilitam ders soruları, İmam Râzinin Faiz Hakkındaki Görüşleriönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &