ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Siret Ansiklopedisi > Esirlere Muamele
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Esirlere Muamele  (Okunma Sayısı 646 defa)
22 Temmuz 2012, 13:23:21
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 22 Temmuz 2012, 13:23:21 »Esirlere Muamele

Hicretin ikinci yılında, Mekke ordusu Bedir'de yenilgiye uğratıldığında Müslümanlar yetmiş savaşçıyı esir aldı. Bu esirlerden bazı­sı Mekke'de müslümanlara karşı ağır suçlar işlemişlerdi; ancak hepsi affedildiler. Hz. Peygamber onlara müstesna bir incelikle ve merhametle muamele etti. Esirler ve aile­leri, önceki hayatlarında yiyecek olarak yal­nızca hurma yiyebiliyorlarken, müslümanlar onlara mümkün olan en güzel yiyecekleri ver­miştir. İslâm'a ve Rasûlullah'e karşı düş­manlığıyla ünlü Muir gibi bir ilim adamı bile, Bedir'demüslümanların esirlere yaptıkları muameleler hakkında şunları yazabiliyordu: "Muhammed'in emirleri doğrultusunda Medineliler ve ev sahibi olmuş bazı muhacir­ler, esirleri evlerine almışlar, onlara büyük bir saygı göstermişlerdir. Sonraki günlerde bu esirlerden biri şöyle diyecekti: 'Hayır Medinelilerin üzerine olsun. Onlar yürürlerken biz­leri bindirdiler, kendileri hurmalarla idare ederken, ellerinde az olduğu halde bize buğ­day ekmeği yedirdiler." (The Life of Muham­mad, a.y.). Bir müslüman âlim, savaş esirleri­ne yapılan muameleyi yorumlarken şöyle der: Bütün ilerleme ve aydınlanma çağlarına rağ­men tarih, müslümanlarm bindörtyüz yıl önce esirlere gösterdikleri âlicenaplık ve insanî davranışın uzaktan yakından bir benzerini da­ha kaydetmemiştir. (Asar Hüseyin, Prophet Muhammad and his Missiori).

Diğer bütün savaşlarda, esirlere daima iyi davranılmış, sonra da serbest bırakılmışlardır. Aşağıdaki birkaç örnek bunu gösterir.

Benî Mustalik ve Müreysi: (Hicretin 5. yılı). Bu savaşta, müslümanlar 600 esir almışlar, ganimet olarak 2000 deve ve 5000 keçi ele geçirmişlerdir. Fakat Benî Mustalik kabilesi reisinin kızı olan Cüveyriye'nin Hz. Peygam­ber ile evlenmesi üzerine, bu evliliğin şe­refine bütün esirler serbest bırakılmış, gani­metler sahiplerine geri verilmiştir. (İbni Hişam ve Taberi).

Benî Süleym: (Hicretin 6. yılı). Bu seferde düşman kaçmış, fakat bir karı-koca yakalan­mıştır. Bu karı-kocanın kabilesi, Bi'r-i Mâ'ûne'de 70 müslüman davetçinin öldürül­mesine yardımcı olmalarına rağmen, Hz. Pey­gamber , kadın İle kocasını serbest bırak­mıştır. (İbni tshak ve Zerkâni).

Zeyd b. Harise'nin Husmâ Seferi: (Hicretin 6. yılı). Vâdi'l-Kurâ yakınlarında Dihye b. Halife el-Kelbî'yi soyan bedevileri cezalan­dırmak üzere Zeyd b. Harise gönderildi. Müs­lümanlar düşmanı yakalayıp, 1000 deve, 5000 koyun ve 100 esirle geri döndüler. Daha sonra Hz. Peygamber'in emriyle esirlerin tamamı serbest bırakıldı ve ganimetler kendi­lerine geri verildi. (İbni Sa'd).

Beşir b. Sa'd el-Ensârî: (Hicretin 7. yılı). Düşman kaçtı ve 2 kişi esir edildi. Ancak Peygamber (5) onları salıverdi. (İbni Sa'd, Ta-bakat).

Halid b. Velid'in Benî Cezime'ye Seferi: (Hicretin 8. yılı). Hz. Peygamber, Halid'i oraya savaşmaya değil, halkı İslâm'a davet et­meye göndermişti. Buna rağmen, Halid onları silahlanmış ve savaşa hazır bir durumda gö­rünce, zararsız hale getirmeye çalıştı. Kısa bir direnişten sonra hepsi esir edildiler. Esirler Peygamber'e gönderilirken bazısı direnme­ye kalkıştı ve öldürüldüler. Fakat Muhacir ve Ensar, nezaretlerinde bulunan esirlerin geri kalanını serbest bıraktı. Rasûlullah bu ha­reketinden dolayı Halid'i azarladı ve üzüntü­sünden ALLAH'a tevbe ve istiğfarda bulundu. Sonra Hz. Ali, ölülerin kan diyetlerini öde­mek ve zararları tazmin etmek ile durum hak­kında Rasûlullah'a haber getirmek üzere oraya gönderildi. (İbni Sa'd, Buhâri).

Huneyn Savaşı: (Hicretin 8. yılı). Savaşta düşman tamamen bozguna uğratılmış, çok miktarda ganimet ele geçirilmiştir: 24.000 de­ve, 40.000 koyun, 4.000 gümüş ukiye ve 6.000 esir. Düşman Rasûlullah'a müracaat ederek, esirlerin serbest bırakılmasını rica et­mişti. Bunun üzerine Rasûlullah, düşman

reislerinin müslüman olduğunu ve esirlerin serbest bırakılmasını rica ettiğini söyleyerek müslümanlara durumu bildirdi. Burada da bü­tün savaş esirleri salıverildi. (Buhâri ve îbni Sa'd).

Uyeyne b. Hisn'in Benî Temim'e Seferi: (Hicretin 9. yılı). Müslümanlar 11 kadın, 11 erkek ve 30 çocuğu esir alarak, Medine'ye ge­tirdiler. Fakat Rasûlullah bunların hepsini kabilelerine geri gönderdi, (tbni Sa'd).

Benî Bekr: (Hicretin 6. yılı). Deve ve koyun­dan müteşekkil muazzam bir ganimet elegeçirilmiştir. .Rasûlullah ganimetle fazla ilgi­lenmemiş, ancak Benî Bekr'in reisine büyük bir merhamet ve şefkat göstermişti. Sümâme, kelimelerin ötesinde tüm benliğiyle İslâm'a teslim olmuş, imanı benimsemiş, Hz. Muhammed'in güçlü ve inançlı bir dostu ol­muştu. (Buhâri).

Benî el-Anbar: Bu kabileden olan esirler ya merhamet üzere (karşılıksız) ya da fidye kar­şılığında serbest bırakılmıştı. (İbn-i Hişam).

Bunlar, Rasûlullah'in zafer zamanı düş­manlarına karşı gösterdiği âlicenap davranış­lardan sadece birkaç tanesidir ki, hepsi de O'nun büyüklüğüne delalet eder. Zaferleri so­nunda düşmanlarını affeden bu çapta bir in­san tarihte zor görülür.[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 22 Temmuz 2012, 13:23:49 Gönderen: Saniyenur »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Esirlere Muamele
« Posted on: 04 Nisan 2020, 16:03:03 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Esirlere Muamele rüya tabiri,Esirlere Muamele mekke canlı, Esirlere Muamele kabe canlı yayın, Esirlere Muamele Üç boyutlu kuran oku Esirlere Muamele kuran ı kerim, Esirlere Muamele peygamber kıssaları,Esirlere Muamele ilitam ders soruları, Esirlere Muameleönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &