ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Siret Ansiklopedisi > Bu Hayat Tarzına Olan İhtiyaç
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bu Hayat Tarzına Olan İhtiyaç  (Okunma Sayısı 458 defa)
28 Ağustos 2012, 11:16:41
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 28 Ağustos 2012, 11:16:41 »Bu Hayat Tarzına Olan İhtiyaç

Dünyaya gelen herkesin belli bir hayat tarzını kabul etme ihtiyacı inkâr edilmez bir gerçek­tir. İnsan hayatı tabiat tarafından belirlenecek ne bir cansız ağaç, kaya ve ne de kendisine rehberlik için içgüdünün yeterli olacağı bir hayvan veya kuştur. Birçok alanda tabiat ka­nunlarına dayanmasına rağmen, insan hayatın başka pek çok sahasında hayvanlar gibi takip edebileceği belirlenmiş kuralları bulamaz.

Aksine insan kendi seçimiyle bir hayat şekli benimsemek zorundadır. Tabiatın bir çözüm getirmediği yerlerde, nefsinin ve fizikî dün­yanın çeşitli meseleleri karşısında insan bir düşünme tarzına ihtiyaç duyar. Tabiatın kar­şılayamadığı alanlarda ihtiyaçlarım karşılaya­bilmesi için şahsî bir davranış şekillen gerek­mektedir. Aynı şekilde, insan hedeflerine ulaşmak için, tabiat tarafından tam olarak açıklanmamış aile hayatı, siyasî ve idarî işle­rinde, uluslararası ve daha birçok konularda bir fert olarak değil bir grubun ve ulusun mensubu olarak uyabileceği bir rehberliğe ih­tiyaç duyar.

Hayatın çok yönlü ve çok çeşitli bu değişik alanlarında belli bir tavır ve tarz benimsemek kaçınılmazdır. Ama unutulmamalıdır ki, adı geçen hayat alanları kendi başına bağımsız ve kalıcı nitelik taşımamaktadır. Bu yüzden bun­ların birbirinden ayrı ve farklı olduğu da dü­şünülmemelidir. Dolayısıyla insanın hayatın bu çeşitli yönleri ve alanları için birbirinden farklı yaklaşımda bulunması da düşünüle­mez. İnsan bunlar için ayrı ayrı yönlere giden yollan takip edemez. Hele bu ayrı yolların ih­tiyaçları, işaretleri, durumları, bu yollarda yü­rüme şekilleri, yolculuk şartları ve varılacak yerler birbirinden çok farklı olursa işler büs­bütün karışır. İnsan ve hayatın çeşitli mesele­lerini anlayabilmek için Öncelikle şunu bil­mekte fayda vardır ki, hayat bütün yönleri ve değişik şekillerine rağmen, bir bütündür. Bu bütünün her parçası, her bölümünün, birbiriy­le yakın ilişkisi vardır. Bu ilişki öylesine derîndir ki, bunları birbirinden ayıramayız, koparamayız. Her parçası diğerini etkiler ve sı­rasıyla etkilenir. Bütün parçalarda tek bir ruh, tek bir can vardır. Ve bunların hepsi beraber insan hayatını oluşturmaktadır. Bu yüzden, hakikatte insanın ihtiyaç duyduğu şey bir çok gaye ve hedef değil, tek bir amaçtır. Bu tek ve büyük amaç, bütün diğer amaçlardan üs­tün olup parlak bir yıldız gibi yükseklerde durmaktadır. Küçük, büyük diğer bütün amaçlar bu büyük hedef ve amaç yanında cüzî ve izafî mahiyette olup, bu büyük amaca varıldığı takdirde zaten bunlara da varılmış olur. İnsanın bir çok yola değil, bir tek yola ihtiyacı vardır, ki bu yolda hayatının bütün cepheleriyle dengeli bir şekilde yüce hedefi­ne erişmek için yürüyebilsin.

İnsan düşünme, ilim, kültür, sanat, din, ahlak, sosyal, ekonomi sahalarında, birçok sistemle­re değil, saydığımız bütün bu hayat şubeleri­nin birbirleriyle uyum içinde olan, temelde aynı tabiata dayanan, tatbik edilmeleriyle fertleri ve toplumları en yüksek hedeflere ulaştırabilen tek bir Kapsamlı Sistem'e ihti­yaç duymaktadır. Hayatı birbirinden ayrı sa­bit şubelere bölmek cahiliyye döneminde bel­ki mümkündü. Fakat devletin rolünün büyük ölçüde genişlediği, hayatın bütün sahalarını kapsayan, en azından etkileyen devlet kurum­larının olduğu günümüzde bu metod hiç de geçerli değildir.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Bu Hayat Tarzına Olan İhtiyaç
« Posted on: 06 Haziran 2020, 10:50:06 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Bu Hayat Tarzına Olan İhtiyaç rüya tabiri,Bu Hayat Tarzına Olan İhtiyaç mekke canlı, Bu Hayat Tarzına Olan İhtiyaç kabe canlı yayın, Bu Hayat Tarzına Olan İhtiyaç Üç boyutlu kuran oku Bu Hayat Tarzına Olan İhtiyaç kuran ı kerim, Bu Hayat Tarzına Olan İhtiyaç peygamber kıssaları,Bu Hayat Tarzına Olan İhtiyaç ilitam ders soruları, Bu Hayat Tarzına Olan İhtiyaçönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &