> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Siret Ansiklopedisi > Boykot Silâhı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Boykot Silâhı  (Okunma Sayısı 499 defa)
29 Temmuz 2012, 11:40:43
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 29 Temmuz 2012, 11:40:43 »Boykot Silâhı

Kureyş ileri gelenleri, müslümanlann günden güne kuvvet bulduğunu, bir kısmının huzurlu bir beldeye gidip yerleştiklerini, Necâşî'nin Habeşistan'a iltica eden kimseler için iltica hakkını tanıdığım ve onları himayesi altına aldığını, Hamza'nın ve Ömer'in de tslâm dini­ni kabullendiğini görünce Ebû Cehil başkan­lığı altında toplandılar. Hâşim ve Muttalib oğullarına boykot uygulamak üzere bir anlaş­ma imzaladılar. Bu anlaşmaya göre; Kureyşlilerin, onlarla kız alıp, kız vermesi ve onlarla alış-verişte bulunmaları yasak ediliyordu. Ya­zılan anlaşmada Kureyş reis ve eşrafından kırk kişinin imzası vardı. Sonra bu anlaşmayı Kabe'nin duvarına astılar. Anlaşmayı yazıya geçiren Mansûr b. Ikrime b. Amir b. Hâşim b. Abdi Menâf b. Abdiddâr b. Kusayy idi.

İbni Hişâm'm naklinde, yazarın, Nadr b. Haris olduğu, bunun için Rasûlullah'in kendisine beddua ettiği ve bazı parmaklarının felç olduğu kayıtlıdır.

Kureyş bunu yapınca, Hâşim ve Muttalib oğulları, Ebû Tâlib'in yanına gittiler ve evi et­rafında yer aldılar. Yalnız Ebû Leheb b. Abdülmuttalib, Benî Haşim'den ayrılıp Kureyş'e iltihak etti ve onları destekledi. (Ibni İshâk).

Hacc mevsimi dışındaki günlerde müslümanlar Ebû Tâlİp mahallesinden dışarı çıka­maz olmuşlardı. Müşrikler, şehre inenlere ha­tıra gelmez ezâ ve cefalarda bulunuyorlardı. Gitgide müslümanlar kuşatılmış duruma düş­tüler.

Kâfirler, hacca gelenleri yollarda bekleyip, onlara Peygamber aleyhinde propaganda da bulunuyor, çarşı halkına, Muhammed ta­raftarlarına yiyecek satmamalarını söylüyor, dinlemeyenleri tehdit ediyorlardı.

Ebû Nu'aym, şöyle rivayet ediyor:

"Biz Hz. Peygamber ile birlikte bulunan bir kavim idik. Geçim sıkıntısı bize isabet ediyordu. Belâ ve musibet bize çattığı zaman dayanabilir ve sabrederdik. Peygamber Mekke'de iken bir gece su dökmek için dışa­rıya çıktım. İdrarın isabet ettiği yerde bir şe­yin tıkırtısı geldi. Baktım ki bir devenin deri parçasıdır. Onu alıp yıkadım. Ateşe verdim. Sonra iki taş ile dövdüm ve ağzıma koyup üzerine su içtim. Böylece onunla üç gün idare ettim."

Kuşatmada kalanların hâli, gitgide güçleş­mekte idi. Yiyecek bulunmuyor, büyük bir kıtlık hüküm sürüyordu. Bir aralık bu bölge­de, çoluk çocuğun feryadından geceleri kim­senin gözüne uyku girmez olmuştu. Müslü­manlarla birlikte Hâşim ve Muttalip oğullan üç yıl kuşatma altında kaldılar.

Süheylî diyor ki: Yiyecek maddeleri Mek­ke'ye geldiği zaman sahabeler evlerine yiye­cek almak için çarşıya iniyorlardı. Ebû Le­heb: "Ey ticaret ehli! Muhammed'in arkadaş­ları bir şey almasın diye çok pahalı söyleyi­niz. Biliyorsunuz ki mâlî durumum müsaittir. Aynı zamanda zimmetinde bulunan hakkı ifâ eden bir kimseyim. Üst tarafını ben ödeyece­ğim." Bunun için sahabe, bir şey almak iste­diklerinde değerinin bir kaç katı isteniyordu. Ashâb, açlık içindeki çocuklarına yiyecek bir şey alamadan elleri boş, evlerine dönüyorlar­dı. Sonra tüccar, sahabeye satmadıkları şeyin kârını gidip Ebû Leheb'den alıyorlardı. (Sîret-i îbni İshâk).

Yaşları epeyce ilerlemiş olan Peygamber'in hanımı Hz. Hatice ile amcası Ebû Tâlib ve akrabaları bu sıkıntılı günleri geçirdiler. Rasûlullah de bu hazin manzarayı görüyor, ama sabrı tavsiye ediyordu. Tebliğ vazifesini ve hakikatin ilânım ertelemeyi asla düşünme­di. Görünüşte Kureyş'in imânı hususunda hiç bir ümit ışığı yoktu. Bütün Arap yarımadası Kureyş'in safında Peygamber'e karşı yer almışlardı. Ama Rasûlullah yoluna devam etti. Ne tâviz verdi, ne de Allah'ın emri hilâfına bir şey yaptı.

Allah'a imân ve güven olmazsa kim buna kat­lanabilir? Verdiği va'd ve vaîdin doğruluğunu bilmez, emrine teslimiyeti gerektiren Allah ile tam bağlılık olmazsa kim buna tahammül edebilir. Bunlar Hz. Peygamber'in üstün vasıflarıdır. Bunların sahibine, gerçekten 'Al­lah'ın Rasûlüdür!' demekten başka hiç bir se­bep gösterilemez. (S. Havva, er-Rasût).


 


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Boykot Silâhı
« Posted on: 27 Ekim 2020, 17:15:16 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Boykot Silâhı rüya tabiri,Boykot Silâhı mekke canlı, Boykot Silâhı kabe canlı yayın, Boykot Silâhı Üç boyutlu kuran oku Boykot Silâhı kuran ı kerim, Boykot Silâhı peygamber kıssaları,Boykot Silâhı ilitam ders soruları, Boykot Silâhıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &