> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Sahih-i Müslim Muhtasarı > İki Rekat Tahiyyetul Mescid Namazı Kılmanın Müstehab Olması
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İki Rekat Tahiyyetul Mescid Namazı Kılmanın Müstehab Olması  (Okunma Sayısı 700 defa)
18 Aralık 2011, 00:11:05
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 18 Aralık 2011, 00:11:05 »11- iki Rekat Tahiyyetu'l-Mescid Namazı Kılmanın Mustehab Olması, Tahiyyetu'l-Mescid Namazı Kılmadan Oturmanın Mekruh Olması Ve Tahiyyetu'l-Mescid Na­mazının Her Zaman için Meşru Olması


621- Ebu Katâde (r.a)'tan rivayet edilmiştir:

“Resulullah (s.a.v.) cemaatin arasında oturduğu sırada mescide girmiş­tim. Gidip boş bir yere oturdum. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v.):

“Oturmadan önce iki rekat (tahiyyetu'l-mescid) namazı kılmaktan seni alıkoyan şey nedir?” buyurdu. Ben de:

“Ey Allah'ın resulü! Seni cemaatin içerisinde otururken gördüm. Ce­maat da oturuyordu. Bunun için girişte namaz kılmadım.” dedim. Resulullah (s.a.v.):

“O halde sizden birisi mescide girdiği zaman iki rekat namaz kılmadan oturmasın!” buyurdu. [901]

622- Câbir b. Abdullah (r.a)'tan rivayet edilmiştir:

“Benim, Peygamber (s.a.v.)'den bir alacağım vardı. O, bana, alacağımı fazlasıyla ödedi. Mescide onun yanına girdiğim (de) bana:

“iki rekat (tahiyyetui-mescid) namazı kıl!” buyurdu. [902]

Açıklama:

Tahiyyatu'l-mesci mescidi selamlama namazı, mescidin selamlanması, saygı gösterilmesi anlamına gelmiş olsa bile, esasında mescitlerin sahibi olan Allah'a saygı ve tazim anlamını içermektedir.

Her ne kadar burada hadisin zahiri tahiyyatu'l-mescid namazının vacip olmasını gerek­tiriyorsa da, Buhârî, Müslim, Ebu Dâvud ve Nesaî'nin Dımâm İbn Salebe'den rivayet ettikleri hadis, beş vaktin dışındaki namazları tatavvu nafile olarak nitelendirmektedir. Dolayısıyla tahiyyatu'l-mescid namazı, vacip değildir.

Hanefilere göre, tahiyyatu'l-mescid namazı müstehabtır. En azı iki rekat ve en çoğu için ise bir sınır yoktur. Namaz kılınması mekruh olan vakitlerde ve Cuma şünü hatip hutbe okurken tahiyyatu'l-mescid namazı kılmak mekruhtur.

Tahiyyatu'l-mescid namazı, mescide girildiğinde hemen kılınması mı gerektiği yada bi­raz oturduktan sonra kılınıp kılınamayacağı meselesi İhtilaflıdır. Hanefi ve Mâliküere göre; mescide girince uzun zaman da geçmiş olsa bile oturduktan sonra tahiyyatu'l-mescid namazı kıhnabilir. Ayrıca bir günde birkaç defa. camiye giren kimsenin bir defa tahiyyatu'l-mescid namazı kılması kafidir.

Dihlevî, tahiyyatu'l-mescid namazının hikmeti ile ilgili olarak şöyle der:

“Bu namazın meşru kılınmasının hikmeti şudur: Özel olarak namaz için hazırlanmış bir yere girildiğinde namaz kümmaması bir kayıp ve pişmanlıktır. Tahiyyetu'I-mescid (=mescidi selamlama) na­mazı, namaza karşı olan arzunun duyularla algılanabilir bir şekilde ortaya konulması demek­tir. Ayrıca mescide saygı anlamı da taşımaktadır.” [903]


[901] Buharı, Salât 60, Teheccüd 25; Ebu Dâvud, Salât 19, 467, 468; Tirmizî, Salât 118, 316; Nesâî, Mesacîd 37; İbn Mâce, İkâme 57, 1013; Ahmed b. Hanbel, 5/311, 295, 303.

[902] Buhârî, Salat 59, İstikraz 7, Hibe 23, Cihad 198; Ebu Dâvud, Büyü 11, 3347; Nesâî, Büyü 53.

[903] Dihlevî, Hüccetullahil-Bâliğa, 1/546.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: İki Rekat Tahiyyetul Mescid Namazı Kılmanın Müstehab Olması
« Posted on: 26 Kasım 2020, 15:35:44 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İki Rekat Tahiyyetul Mescid Namazı Kılmanın Müstehab Olması rüya tabiri,İki Rekat Tahiyyetul Mescid Namazı Kılmanın Müstehab Olması mekke canlı, İki Rekat Tahiyyetul Mescid Namazı Kılmanın Müstehab Olması kabe canlı yayın, İki Rekat Tahiyyetul Mescid Namazı Kılmanın Müstehab Olması Üç boyutlu kuran oku İki Rekat Tahiyyetul Mescid Namazı Kılmanın Müstehab Olması kuran ı kerim, İki Rekat Tahiyyetul Mescid Namazı Kılmanın Müstehab Olması peygamber kıssaları,İki Rekat Tahiyyetul Mescid Namazı Kılmanın Müstehab Olması ilitam ders soruları, İki Rekat Tahiyyetul Mescid Namazı Kılmanın Müstehab Olmasıönlisans arapça,
Logged
17 Ocak 2013, 19:20:39
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« Yanıtla #1 : 17 Ocak 2013, 19:20:39 »

s.a.. ; inşaallah daimi kilanlardan oluruz..Detayli bilgilenmiş olduk.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &