ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Peygamberimizin Hayatı > Rasulullahın Bazı Rüyaları
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Rasulullahın Bazı Rüyaları  (Okunma Sayısı 917 defa)
19 Mayıs 2011, 21:14:32
Hadice
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 5.942


« : 19 Mayıs 2011, 21:14:32 »Rasulullah'ın Bazı Rüyaları

1286) Semura İbn Cundeb şunu anlattı:

"Rasulullah (s.a.v.) sabah namazını kılınca, yüzünü bize çevirir ve:

- "Sizden biriniz bu gece rüya gördü mü? diye sorardı. Rüya gören birisi varsa, ona rüyasını anlatır, o da, rüya hakkında, Allah'ın dilediği şeyi söylerdi.

Yine bir gün bize:

- "Sizden biriniz, bu gece rüya gördü mü?" diye sordu. Biz:

- Hayır, dedik. Bunun üzerine kendisi:

-  "Fakat ben bu gece şöyle bir rüya gördüm: iki kişi bana gelip elimden tutup beni bir boşluğa veya düz bir araziye çıkardılar. Beni bir adamın yanından geçirdiler. Bir başkası, elinde demirden mahmuzla o, adamın tepesinde dikiliyordu. Mahmuzu avurduna sokuyor, ensesine varıncaya kadar avurdunu parçalıyordu. Sonra mahmuzu çıkarıyor, di­ğer avurduna sokuyor. O, avurt düzeliyordu. Devamlı böyle yapıyordu. Ben:

-Bu nedir? dedim. Beni götüren adamlar:

-Yürü dediler. Onlarla birlikte yürüdüm. Karşımıza, sırt üstü ya­tan birisi çıktı. Elinde taş veya kaya olan bir adam da onun tepesinde dikiliyordu. O taşı, başına vurup, parçalıyor, taş da yuvarlanıyordu. Onu almak için gittiğimde, başı eski haline dönüyordu. Aynı hareketi tekrar yapıyordu. Ben:

-Bu nedir? dedim. Bana: -Yürü, dediler.

Onlarla birlikte yürüdüm. Fırın şeklinde yapılmış, üstü dar, altı geniş, bir eve geldik onun altında ateş yakılıyordu, içerde çıplak erkekler vardı. Ateş .yakılınca onlar yukarı çıktılar. Tam çıkmak üzereydiler ki ateş sönünce tekrar içeriye döndüler. Ben:

-Bu nedir? dedim. Onlar:

-Yürü, dediler. Yürüdüm. Kan akan bir nehre geldik. İçinde bir adam vardı. Nehrin kenarında, önünde taşlar bulunan bir adam daha vardı. Nehrin içindeki adam geliyor, tam çıkmak üzereyken, kıyıdaki adam, nehre bir taş atıyordu ve nehirdeki adam yerine dönüyordu. De­vamlı böyle yapıyordu.

-Bu nedir? dedim. Adamlar:

-Yürü, dediler. Yürüdüm. îçînde büyük bir ağacın bulunduğu yeşil bir bahçeye geldik. Ağacın dibinde yaşlı bir adam, etrafında da çocuklar vardı. İhtiyarın yanında başka bir adam etrafında da ateşi artırmaya çalışan ve etrafında koşan bir adam vardı. Adamlar beni ağaca çıkarıp bir eve soktular. Sonra, daha güzel ve daha üstün bir eve soktular. Ora­da da bazı yaşlılar ve gençler vardı.

Onlara:

-Beni, bu gece dolaştırıp durdunuz gördüklerimi bana anlatın, de­dim. Onlar da:

-Olur, anlatalım dediler: İlk gördüğün kişi, yalan söyleyen kişidir. Afaka ulaşıncaya kadar yalan ona yüklenir. Kıyamet gününe kadar, ona gördüğün şeyler yapılır. Sonra Allah ona dilediğini yapar.

Sırt üstü yatana gelince, Allah Tealanm kendisine Kur'anı verip de geceleyin onu okumayıp uyuyan, gündüz de Kur'anm içindekilerle amel etmeyen kişidir. Kıyamet gününe kadar, ona, gördüklerin yapıla­caktır.

Fırında gördüklerine gelince, onlar, zina yapan erkek ve kadınlardır. Nehirde gördüğün de, riba (faiz) yiyen kimsedir.

Ağacın dibinde gördüğün ihtiyar da, ibrahim Halil'dir (a.s.). Etra­fında gördüğün çocuklar da, insanların çocuklarıdır.

Ateş yakıp da onu artırmaya çalışan kimse de, cehennemin bekçisi Malik'tir. Ateş de cehennemdir.

îlkin girdiğin ev, müminlerin avamının evidir. Diğer ev de, şehit­lerin evidir. Ben Cebrail'im. Bu da Mikail'dir.

Sonra bana şöyle dediler.

-Başım kaldır.

Bir de baktım, o, bulutun şekli gibiydi.

-îşte bu, senin evindir, dediler.

-Beni bırakın da evime gireyim, dedim.

-Senin, tamamlamadığın bir işin kaldı onu da tamamlarsan, e-vine girersin, dediler. [17]

1287) Salimin babası rivayet etti: Rasulullah (s.a.v.) şunu anlattı:

"Uykudayken bana bir bardak süt getirdiler. Kana kana süt içtim, sanki (şu anda) tırnaklarımdan süt sızıyor zannediyorum. İçtikten sonra artığımı, Ömer'e verdim"

-Ya Rasulallah! Bunu neye yordun? dediler, -"îlme" cevabını verdi.[18]

1288) Ebu Saîd el- Hudri şunu anlattı: Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

-"Uyurken halkın bana arzolunduğunu gördüm. Üstlerinde göm­lekler vardı. Bu gömleklerin bir kısmı memelere varıyor, bazıları da daha kısaydı. Ömer İbnü'l-Hattab da bana arzolundu. Üstünde (etekle­rini yerde) sürüdüğü bir gömlek vardı.

-Bunu, neye yorumladın? dediler. Rasulullah da (s.a.v.): -"Dine" cevabını verdi.[19]

1289) Abdullah şunu anlattı: Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

"Bir defasında, rüyamda halkı bir meydanda toplu olarak gördüm. O sırada Ebu Bekir ilerledi. Halkı sulamak için, kuyudan bir veya iki kova su çekti. Fakat Ebu Bekir'in çekişinde bir zayıflık ve güçlük vardı. Allah, Ebu Bekir'i bağışlasın. Sonra kovaya dönüştü. Ben, halk içinde Ömer'in yaptığını yapabilecek güçte, güçlü ve olgun bir kişi göremedim. En sonunda halk, o meydanı develerin sulama yeri ve yatağı yaptılar."[20]

1290) Ebu Hureyre şöyle dedi: Peygamber (s.a.v.) şunu anlattı:

"Ben bir defasında, rüyamda, kendimi cennette gördüm. O sırada bir kadın, bir köşkün yanında abdest almaktaydı.

-Bu köşk kime aittir? dedim.

-Ömer'e aittir, dediler. Ömer'in kıskançlığını hatırladım da hemen geri döndüm"

Bunun üzerine Ömer ağladı ve:

-Ya Resulallah! Sana karşı mı kıskançlık edeceğim, dedi.[21]

1291- Ebu Hureyre şunu anlattı: Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

"Rüyamda, siyah bir koyun sürüsüyle beyaz bir koyun sürüsünün birbirine karışarak bana geldiği bir yere gittiğimi gördüm. Bu arada Ebu Bekir gelip bir kova veya iki kova çekti. Fakat onun çekişinde bir zayıflık vardı. Allah, Ebu Bekir'e mağfiret etsin. Ömer geldi. Kovayı aldı ve o kova büyük bir kovaya dönüştü. İnsanları suya kandırdı. Koyunlar da doya doya su içtiler. Ömer'in yaptığını yapabilecek güçte, güçlü ve olgun bir kişi görmedim.

Siyah sürüyü Araplara, beyaz sürüyü de onların kardeşleri olan şu Arap olmayanlara yorulmadım"[22].

1292- Enes şunu anlattı: Rasulullah (s.a.v.) şöyle anlattı:

"Bir gece rüyamda, kendimi, Ukbe İbn Rafı'in evinde gördüm. Bana, îbn Tabn[23] hurmasından getirildi. Ben bunu, yükselmenin dünyada bizim için, ahiretle akıbetin de bize ait olduğuna ve dinimizin tamamlandığına yordum."[24]

1293- Cabir Ibn Abdillah şunu anlattı: RasuluHah (s.a.v.) şöyle bu-*yurdu:

- "Bana bir çok hurma getirildi. Onlardan birini yumuşak mı sert mi diye kontrol etmek için ağzıma aldım. Onun içinde, beni rahatsız eden bir çekirdek buldum ve ağzımdan çıkardım. Bir başkasını daha al­dım. Ağzıma götürdüm. Onun içinde de bir çekirdek buldum ve onu da çıkarıp attım." Ebu Bekir

-  Müsaade  edin de  onu ben yorumlayayım,  dedi.  RasuluHah (s.a.v.):

- "Yorumla" dedi. Ebu Bekir:

- O, senin gönderdiğin ordudur ki, kendileri zarar görmeden gani­met alacaklar. Birisiyle-karşılaşacaklar, o, askerlere senin verdiğin sözü hatırlatacaklar, bunun üzerine onlar o adamı serbest bırakacaklar. Yine birisiyle karşılaşacaklar o da, askerlerine senin verdiğin sözü hatırlata­cak böylece onu da berbest bırakacaklar. Daha sonra birisiyle daha karşılaşacaklar, o da senin verdiğin sözü hatırlatacak, onu da serbest bırakacaklar, dedi.

Rasulullah (s.a.v.) şu cevabı verdi:

- "Melek de böyle dedi."[25].

1294- îbn Mes'ud şunu anlattı:

Bir gece, uzun bir süre Rasulullah'ın yanında konuştuk ve sabah­leyin tekrar yanma gittik. Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

"Bu gece rüyamda, peygamberler bana ümmetleriyle birlikte arze-dildi. Bir peygamber üç kişiyle birlikte yanımdan geçmeye, bir başka peygamber bir kişiyle birlikte, başka bir peygamber de beraberinde hiç kimse bulunmaksızın yanımdan geçmeye başladı. Nihayet İmran'm oğlu Musa, beraberinde kalabalık bir topluluk bulunduğu halde benim ya­nımdan geçti. Onlar benim hoşuma gittiler. Ben:

-Bunlar kim? dedim.

-Kardeşim Musa ve yanındaki İsrail oğulları, dedi.

-Benim Ümmetim nerede dedim. Bana:

-Sağma bak, denildi. Baktım bir de ne göreyim karşımda insan yüzleriyle kapanmış bir tepe vardı.

-Memnun oldun mu? denildi. -Rabbinı! memnun oldum, dedim.

-Bunlarla birlikte yetmişbin kişi hesapsız olarak cennete girecek, denildi.

Peygamber (s.a.v.):

- "Babam, annem size feda olsun! Eğer yetmiş bin kişiden olabiliyorsanız, olun gücünüz yetmiyorsa, tepeyi dolduranlardan olun. Ona da gücünüz yetmiyorsa ufuktakilerden olun. Ben, insanların karışıp bir­birlerine girdiklerini gördüm.

Ukkaşe İbn Mıhsan şöyle dedi:

-Ya Rasulallah! Allah'a beni yetmiş bin kişiden biri yapması için dua et, dedi. Rasulullah (s.a.v.) onun için dua etti.

Daha sonra konuştuk. Rasulullah (s.a.v.):

- "Bu yetmişbinin kimler olduğunu biliyor musunuz? diye sordu.

-Müslüman olarak doğan, ölünceye kadar Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmayan kimseler, (dedik).

Bunu duyan Rasulullah (s.a.v.):

- "Onlar, vücutlarını dağlatmayan, büyü yapmayan ve tatayyurda bulunmayanlar (uğursuzluğa yormayanlar)dır. Onlar ancak rablerine tevekkül ederler (tedbirini aldıktan sonra gerisini Allah'a bırakırlar)."[26]

1295- Ebu Hureyre şunu anlattı: Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

"Rüyamda bana, yerde gömülü hazineler getirildi. Avucuma iki altın bilezik konuldu. Bunlar bana ağır geldi ve beni üzüntüye şevketti. Bana, o bileziklere üflemem vahyolundu. Ben de onlara üfledim ve uçup gittiler. Ben bu iki bileziği iki yalancıya (peygambere) yorumladım ki, i-kisi arasında bulunduğum Sana'lı (Esved-i Ansi) ile Yemame'li (Musey-lime) dir."[27].

1296) Salim'in ...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Rasulullahın Bazı Rüyaları
« Posted on: 09 Ağustos 2020, 14:16:03 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Rasulullahın Bazı Rüyaları rüya tabiri,Rasulullahın Bazı Rüyaları mekke canlı, Rasulullahın Bazı Rüyaları kabe canlı yayın, Rasulullahın Bazı Rüyaları Üç boyutlu kuran oku Rasulullahın Bazı Rüyaları kuran ı kerim, Rasulullahın Bazı Rüyaları peygamber kıssaları,Rasulullahın Bazı Rüyaları ilitam ders soruları, Rasulullahın Bazı Rüyalarıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &