> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Tasavvuf Nedir ?  > Nefs Mücadelesi > Nefisle Mücadele ve Mücahede
Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Nefisle Mücadele ve Mücahede  (Okunma Sayısı 5713 defa)
11 Aralık 2007, 13:35:44
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 11 Aralık 2007, 13:35:44 »

Denildiği gibi, nefsî isteklere uymak çirkin bir binektir. Çünkü nefis, insanı fitne ve karanlıklara sürükler. Sabretmesi ve tahammül etmesi güç bir yaratıktır. Seni devamlı zorluklara ve yanlışlıklara iter.

Kim nefsi isteklerin arzusuyla dünya hayatına bakarsa, cehennemde yanmayı hak eder. Allah-u Zülcelal nefisle mücahede hakkında şöyle buyurur:

“Her nefis, ne hayır işlemiş, ne kötülük yapmış ise onları önüne konmuş bulur.  Allah, kendisine karşı (gelmekten) sizi sakındırıyor. Allah kullarına çok şefkatlidir.” (Al-i İmran; 30)
İnsan daima kendi nefsiyle hesap görecek; bir hata veya masiyet yaptığı zaman o hata üzerinde nefsini cezalandıracaktır.

Hz. Ömer radıyallahu anh birgün, ikindi namazında bahçesinden camiye gelip cemaatin namaz kılıp dağılmış olduğunu görünce, iki yüz bin dirhem değerindeki bahçeyi, nefsine ceza vererek sadaka olarak vermiştir.

Rebi bin Haysem şöyle anlatmıştır:

“Kendisinden nasihat dinlemek amacıyla Veysel Karani radıyallahu anh’ın yanına gittim. Sabaha kadar oturmuştu; ben de onunla beraber oturdum. Sabah namazını kıldı. Tesbihatını yapsın, dedim. Tesbihatla meşgul oldu, hatta öğleye kadar buna devam etti; öğle namazını kıldı ve oturdu; İkindiye kadar... İkindi namazını da kıldı, akşama kadar...

Böylece tekrar sabaha kadar devam etti. Sabah olunca sabah namazını kıldı; sonra yine oturdu ve uyku ona bir anlık peyda oldu ve şöyle buyurdu:

“Allah’ım! Çok uyuyan gözden ve doymayan karından sana sığınırım.”

Bunun üzerine: “Onun bu durumu bana kafidir.” dedim ve oradan ayrıldım.”

Görüldüğü gibi Veysel Karani radıyallahu anh’ın Allah-u Zülcelal’e karşı durumu, gayreti ve nefsiyle mücahedesi bir sahabeye dahi büyük bir ibret oldu...

İşte bizler onların yaşantısıyla bizim yaşantımızı karşılaştırırsak kendimizi nereye koymamız gerekir; iyi düşünmeliyiz!..

Desen ki:
“Nefsim itaat etmiyor, acaba ilacı nedir?” Bu hususta Lokman aleyhisselam oğluna şöyle demiştir:

“Ey oğlum! Nefsin arzularına uymaktan sakın, zira nefsin doğru olmayan kötü bir isteği vardır. Şayet nefsine biraz uydun mu, daha fazla isteyecek, daha da azgınlaşacak...

Çakmak taşında ateşin gizlenmesi gibi, nefsin istekleri de kalbte öyle gizlidir. Çakıldığı zaman parlar, kendi haline bırakıldığı zaman gizlenir.”

Geçmişte yaşamış salih kimselerin menkıbelerini ibretle okuyup üzerinde düşünmemiz bize yön verecektir. Veysel Karani radıyallahu anh bir çoban olduğu halde, Allah-u Zülcelal’e dost olduğu için dünyanın her yerinden onu ziyarete gelip gidiyorlardı.

 Öyle bir kulluk yaptı ki; amelleri,  makamını ve mevkisini o derece yükseltti. O Allah dostlarının öyle şerefli olduğunu düşünüp ibret almak ve onların amellerine yöneltecek vasıtaları, sebebleri seferber etmek lazımdır.

Zamanımızda yeme, içme, giyim kuşam vs. çok bol olduğu halde, onlara mutabaat yapmak için nefsimizle mücahede etmemiz bizim için çok büyük bir şeref ve kazançtır. O Allah dostları bu zamanda olmadığı için onların hal ve hareketlerini görmedik.

Fakat, onların kitaplarını ve menkıbelerini okumak, kişi için en büyük ilaç ve Allah-u Zülcelal’in rızasını kazanmaya sebebtir.

Onlar çok meşakkat çekmişlerse de gitmişler, fakat onların amelleri; kazanmış oldukları sevap ve mükafatlar beraberlerindedir, bâkidir.

Onlara mutabaat yapmamak ve birkaç günlük hayat için şehvetlerine uyup, ebedi saadet yeri olan ahiret hayatını perişan etmek, ne büyük bir hatadır!

İnsan nefsini,  muhalefet kılıcı ile her öldürüşünde, Allah-u Zülcelal onu yeniden diriltir. Dirildiği zaman yine birçok şeyler ister, insanla inada tutuşur; kötülük kanatlarını açar, yine uçmaya başlar.

İşte hal böyle olunca insana düşen görev, yine inatçı nefsi ile cihad etmektir. Nefis ölmez, insan sağ oldukça o da olur. Yalnız, nefis terbiye olur.

İnsana düşen yegane görev, onu terbiye etmek sureti ile ıslaha çalışmaktır. Bu mücadelenin sonunda mükafatta büyük olur. İman sahibinin daimi vazifesi, nefsini yenmektir.

Her iman sahibi, Allah-u Zülcelal’in huzuruna çıktığı zaman; nefsini ıslah etmiş olmalıdır. Bu hal, o imanlı kimseyi  cennete götürür. Cennete sadece iman sahipleri girer. Oraya bir defa giren, sonuna kadar kalır, bir daha çıkarılmaz. Cennette güzelliklere sınır yoktur. Her an yenisi gelir.

Bunların önü, sonu ve tükeneceği yoktur. Bu güzellikler dünyada her an, her gün nefisle yapılacak mücadelenin mükafatıdır.

Denildiği gibi, Allah-u Zülcelal’in rızasını arayan kimsenin görevi, nefsini terbiye etmek suretiyle ıslah etmeye çalışmaktır.

Bazı müslümanlar: “Allah-u Zülcelal Gafur’ur Rahimdir, nasıl olsa bizi affeder.”  diyerek aldanırlar ve görevlerini yerine getirmezler. Oysa Allah-u Zülcelal bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur:

“Ölüm gelinceye kadar Rabbine ibadet et.”  (Hicr; 99)
Bu ayet-i kerimeden de anlaşıldığına göre, insan son nefesini verinceye kadar, nefsi ile mücadele etmeli ve Allah-u Zülcelal’in emir ve nehiylerini yerine getirmek için gayret göstermelidir.

Her ne kadar ümit etmek güzel  bir hal ise de, hiçbir şey yapmadan sadece ümit etmek çok yanlıştır. Çünkü Allah-u Zülcelal başka bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur:

“İnsan için çalışıp kazandığından başka bir şey yoktur.”    (Necm; 39)
Akıllı kimse, nefsini hakir görüp ölümden sonrası için çalışan kimsedir. Aciz kimse ise, nefsinin arzu ve isteklerine uyan, sonra da Allah-u Zülcelal’in rahmetini ümit edendir.

 
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Nefisle Mücadele ve Mücahede
« Posted on: 25 Eylül 2020, 20:38:01 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Nefisle Mücadele ve Mücahede rüya tabiri,Nefisle Mücadele ve Mücahede mekke canlı, Nefisle Mücadele ve Mücahede kabe canlı yayın, Nefisle Mücadele ve Mücahede Üç boyutlu kuran oku Nefisle Mücadele ve Mücahede kuran ı kerim, Nefisle Mücadele ve Mücahede peygamber kıssaları,Nefisle Mücadele ve Mücahede ilitam ders soruları, Nefisle Mücadele ve Mücahede önlisans arapça,
Logged
22 Eylül 2009, 10:20:47
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« Yanıtla #1 : 22 Eylül 2009, 10:20:47 »

Nefsimizle olan mücadelemizde rabbim yardımcımız olsun bu zamanda herşey nefsin isteklerini kampçılar nitelikte her reklamda insanın nefsi hedef alınıyor nefsi doğrultusunda yaşamak empoze ediliyor
Rabbim bizleri aldananlardan olmaktan korusun
Allah c.c. bu güzel konularınızdan dolayı sizden razı olsun hocam +10 rep
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
06 Haziran 2011, 22:31:06
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« Yanıtla #2 : 06 Haziran 2011, 22:31:06 »

“Nefsim itaat etmiyor, acaba ilacı nedir?” Bu hususta Lokman aleyhisselam oğluna şöyle demiştir:

“Ey oğlum! Nefsin arzularına uymaktan sakın, zira nefsin doğru olmayan kötü bir isteği vardır. Şayet nefsine biraz uydun mu, daha fazla isteyecek, daha da azgınlaşacak...

Çakmak taşında ateşin gizlenmesi gibi, nefsin istekleri de kalbte öyle gizlidir. Çakıldığı zaman parlar, kendi haline bırakıldığı zaman gizlenir.”
Ne güzel de tanıtıyor nefsi Lokman as.Gerçekten nefsin istekelri kalpte gizli öyle birr an geliyor ki parlıyor bir anda ve seni mahvediyor Rabbin ile arana perde koyuyor ve ardından vicdan azabı pişmanlık..
Nefsim ben aciz kulun nefsimi ıslah etmeye gücü kalmadı artık.Sen bana yardım etmezsen yolunu şaşıranlardan olurum.Sahabe küçücük günahından dolayı nefsine büyük cezalar verirken günahı dağların buyunu aşmış ben kulun napsın?Ne yapsın da nefsini terbiye etsin ona ceza versin uslanması için.Af ve yardım dileriz bu yolda Senden ey dertlerin dermanı dualara icap eden kulunu duyan Rabbim!Duy bizi lütfen, bizi bırakma sensiz.Nefis şeytan vb.her türlü engeli kaldır!kaldır ki sana geleyim Seni bulayım Sende fena bulayım.Biliyorum benim nefsim aslında Seni istiyor ve kalbim ancak Sende mutlu oluyor..
Ne olur yardım et biz Amin


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
07 Haziran 2011, 09:38:20
Hadice
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 5.942


« Yanıtla #3 : 07 Haziran 2011, 09:38:20 »

Esselamü aleyküm;dualarınaıza en içden Amin kardeşlerim..Elh hepimizin isteği aynı şey Rabbim dualarımızı kabul buyursun inş...

ALLAH’ım! Çok uyuyan gözden ve doymayan karından sana sığınırım.”

Amin Amin Amin ...Allah razı olsun hocam..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
07 Nisan 2015, 19:24:47
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.085


« Yanıtla #4 : 07 Nisan 2015, 19:24:47 »

Aleykümselam.Rabbim razı olsun paylaşımdan hocam.Bir insan için en büyük düşman da nefsi dir,savaşması en zor şeyde nefsidir.Rabbim nefsi ile mücadele edip,Rabbimin yolunda hizmet ettiren kullarından eylesin inşallah....

“Ey huzur içinde olan nefs, sen Rabbinden razı, Rabbin senden razı olarak Rabbine dön!” (Fecr; 27-28)
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &