> Forum > ๑۩۞۩๑ İslamda Bayanlar Dünyası (Tıbbi & İlmi Konular) ๑۩۞۩๑ > Müslüman Bayanlar ve İslami ilimler > Müslüman Bayanlar İçin Fetvalar > Kadın ve çeşitli cevaplar
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kadın ve çeşitli cevaplar  (Okunma Sayısı 3402 defa)
14 Ocak 2011, 15:41:40
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 14 Ocak 2011, 15:41:40 »   KADIN VE ÇEŞİTLİ CEVAPLAR


Bu bölümde 136 cevap vardır:

1- Kadının sesi: Aslı avret değildir. Konuşmayı artırmazsa ve sesini yumuşatmazsa onun sesini duymak haram değildir. Aksi halde kocasından başkalarına haram olur. (el-Lecnetud Daime)

2- Bir kadının diğer bir kadınla aynı örtü altında yatması caiz değildir. Hadisi şerifte: “Yatakta aralarını ayırınız” buyrulmuştur.

3- Ahlaksız dergiler ve zararları:

— Dergiler fitneye düşürücü resimleri kapsayan bir pakettir.

— Kadınlar en kamil şekilde süsleriyle fitneye taşınırlar.

— Adi aşk hikâyeleri anlatılır.

— Mümine kadınlara açık saçık elbiseler sunulur.

Cevap: Böyle bir derginin yayınlanması, hangi aşamasında olursa olsun bu dergi için çalışmak, reklâmını yapmak, almak, satmak ve edinmek haramdır. (el-Lecnetud Daime)

4- Şoförün arabada veya başka bir yerde bir kadınla yalnız kalması: Ccaiz değildir. Zira mahremi olmayan erkek ile yalnız kalmak haramdır. Bunun evde, arabada, çarşıda, dükkânda olsun fark etmez. Ama yanlarında iki veya daha fazla kadın varsa sakınca yoktur. Zira bu güvenilir olması ve yolculukta olmamaları şartıyla halvet değildir. (İbn Cibrin)

5- Halvet olmaması için üçüncü kişinin çocuk olması yetmez, büyük olmalıdır. (İbn Fevzan)

6- Erkeğin yabancı kadına, musafaha etmeksizin, yalnız kalmaksızın ve tebessüm etmeden selam vermesinde sakınca yoktur. (el-Lecnetud Daime)

7- Kadının çalışmasının şartları:

— Yalnızca kadınların bulunduğu bölümde çalışması

— Erkeklerle kadınların bir arada olduğu bir yerde çalışmaması

— Yabancı erkekle yalnız kalmaması, çalışmasına kocasının izninin olması

— Tam anlamıyla şer’i tesettüre uyması (el-Lecnetud Daime)

8- Hizmetçi edinmenin şartları:

— Dine riayet eden Müslüman kadın olması, evdeki erkeklere karşı tam anlamıyla tesettürlü olması. Yüzünü açması veya açılıp saçılması caiz değildir.

— Ev sahibinin hizmetçiyle yalnız kalması haramdır.

— Onunla beraberinde yanlarında mahrem birisi bulunması gerekir. (İbn Useymin)

9- Kadının, güvende olsa bile yanında mahremi olmadan uçağa binerek sefere çıkması caiz değildir. (İbn Useymin)

10- Münkeratla dolu bir yerde yaşayan genç kızlar: Güçleri yettiğince hoş sözlerle ve yumuşaklıkla kötülüklere engel olmalı, onların yaptıklarına iştirak etmemeli ve mümkün olduğunca onlardan uzaklaşmalıdır. (İbn Baz)

11- Riya korkusuyla insanlara nasihat etmeyi terk etmek: Bu şeytanın Allah’a davetten alıkoymak için kurduğu tuzaklardandır. Mümin bir kadının Allahın vacip kıldığı bir şeyi riya korkusuyla terk etmesi caiz değildir. (İbn Baz)

12- Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Halık’a (Allah’a) isyan olan hususta mahluka itaat yoktur” buyurmuştur. Bu ister anne baba, ister başkaları olsun eşittir. (İbn Baz)

13- Bazı dualarda müzekker (erkek sıfatı) olan ibareler geçiyor. Bunları kadın söyler mi?: Mesela: “Allah’ım! Ben senin kulunum, erkek kulunun oğluyum ve kadın kulunun oğluyum…”duasında olduğu gibi. İnşallah bu konuda genişlik vardır. “Allah’ım ben senin kadın kulunum, erkek kulunun kızıyım ve kadın kulunun kızıyım…” demesi güzel olur. Fakat hadiste geldiği şekilde okursa bir zararı olmaz inşallah. Zira o da Allah’ın kullarından bir kuldur. (İbn Baz)

14- “Yedi kişi Allah’ın gölgesinden başka hiçbir gölgenin olmadığı günde Allah’ın gölgesinde olacaktır..” hadisinin kapsamına kadınlar da girer. Ancak imamet (yöneticilik) erkeklerin özelliklerindendir. Aynı şekilde cemaatle namaz da erkeklere has olup, kadının namazı evde kılması daha faziletlidir. (İbn Baz)

15- İslam, kadınların haklarının korunması, mertebesinin yüceltilmesi, mirasta erkeklere ortak olması, nikâhta izninin alınması, reşit ise malında mutlak tasarruf sahibi olması, kocasına karşı pek çok haklara sahip olması, yabancıların bakışların karşı tesettürün farz kılınması ve bunun gibi diğer hususlarda onlara ikramda bulunmuştur. (İbn Baz)

16- İhtiyar kadın ile örtü ardından musafaha etmek: Mahremi değilse eldiven giymiş olsa bile onunla el sıkışmak caiz değildir. Kötülüklerin önüne engel koymak hakkındaki delillerin genelliğinden ötürü arada bir örtü olsa da caiz değildir. (İbn Baz)

17- Kadının televizyondaki erkeğe bakması: Kadın için hayırlı olanı erkekleri görmemesi, onların da kendisini görmemesidir. Bu konuda güreş, maç, filimler veya başka yerde görmesi fark etmez. Zira kadının tahammülü zayıftır. Çoğunlukla bakışlar şehvetlere sebep olur ve fitne ortaya çıkar. Bunun sebeplerinden uzaklaşmak selamete en yakın olanıdır. (İbn Cibrin)

18- Dergilerdeki çıplak kadın resimlerine bakmak caiz değildir. (İbn Cibrin)

19- Anneler günü: Bu ve diğer bidat bayramları kutlamak caiz değildir. (el-Lecnetud Daime)

20- Kadınlar cehennem halkının çoğunluğunu teşkil eder: Zira onlar çokça lanet eder, söver, hakaret eder, kocalarına nankörlük ederler. (Buhari rivayet etmiştir.)

21- Akıl ve dindeki eksiklikten maksat:

— Aklın eksikliği: hafızalarının zayıflığı bakımındandır. İki kadının şahitliği bir erkeğin şahitliği yerine geçer.

— Dindeki eksikliği: Zira onlar hayız ve nifas dönemlerinde namaz kılamaz ve oruç tutamazlar. Orucu kaza ederler fakat namazı kaza edemezler. Bu da dindeki eksiklikleri sayılmıştır. (İbn Baz)

Uyarı: Bu eksiklikten dolayı kadınlar sorumlu tutulmazlar. Bu ancak Allah’ın meşru kılmasıdır.

22- Aklı ve dinindeki eksiklik her konuda eksik oluşunu gerektirmez. Aynı şekilde her konuda erkeklerden aşağı oldukları ve erkeklerin her konuda kadınlardan üstün oldukları anlamına da gelmez. (İbn Baz)

23- Müminin her hususta kadını eksiklikle suçlaması, her konuda dindeki eksikliğiyle suçlaması yakışmaz. Peygamber sallallahu aleyhi ve selemin sözünü uygun manaya hamletmeli ve ona güzel davranmalıdır. (İbn Baz)

24- Televizyon seyretmek: Onu eve hiç koymamayı tavsiye ederim. Lakin ondan hayırlı istifade edebilme kuvvetine sahipse ve onunla şerre sürüklenmeyecekse bunda bir engel yoktur. Ondan hoş şeyler dinleyip şarkılardan ve filmlerden uzak durabilir. Lakin genellikle televizyon kötülüklere sürüklemektedir. (İbn Baz)

25- İnsan mecbur olduğu ve muhayyer olduğu durumlar:

— Mecbur olduğu durumlar: Allah’ın yazılmış kaderi hasebince mecburdur. Şüphesiz Allah kaderlerin takdir edicisidir. Gökleri ve yeri yaratmadan elli bin sene önce âlemde olacaklara hükmetmiştir.

— Muhayyer olduğu durumlar: Allah’ın kendisine bağışladığı akıl, irade ve ihtiyar bakımından muhayyerdir. Hayrı veya şerri yapmak arasında tercih sahibidir. (İbn Baz)

26- Ölüye hediye etmesi caiz olan ameller: Sadaka, dua, borcun ödenmesi, hac ve umre bütün bunlar dinde ölüye hediye edilmesi varit olan amellerdir. (İbn Baz)

27- Ölüye hediye etmesi caiz olmayanlar: Namaz, tavaf, Kur’ân okumak. Bu hususlarda delil olmadığı için terk edilmesi daha faziletlidir. Bazı alimler dua ve sadakaya kıyas ederek cevaz verdiler ise de terk edilmesi ihtiyatlı olanıdır. (İbn Baz)

28- Kişinin hayatta olan ana babası adına sadaka vermesi caiz midir?: Bu caizdir. Kalp ile buna niyet etmesi yeterlidir. Eğer dil ile: “Allah’ım! Bu sadakayı babamdan kabul et” derse sakınca yoktur. (İbn Cibrin)

29- Kalp ile zikir, her zaman ve her yerde meşrudur: Allah’a tazim gereği hamam gibi yerlerde dil ile zikretmek mekruhtur. (İbn Baz)

30- Bir kimsenin gıybetini yapmanın hükmü: Gıybet haramdır. Büyük günahlardandır. Gıybet edilen husus o şahısta mevcut olsun veya olmasın hüküm aynıdır. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e gıybet hakkında sorulunca: “Kardeşini hoşlanmayacağı şekilde anmandır” buyurmuştur. (İbn Baz)

31- Gıybet ve dedikodu meclisleri: Kadının münkere karşı çıkması gerekir. Kabul etmezlerse oradan ayrılıp onlarla oturmaması gerekir. (İbn Baz)

32- Gıybetin kefareti: Gıybetini yaptığı kimseden müsamaha etmesini talep etmelidir. Aksi halde bu ona başka türlü ulaşırsa mefsedet daha büyük olur. Onun için bağışlanma dilemesi, onda olan şeylerle övmesi yeterlidir. (İbn Fevzan)

33- Şu kıssadan ibret al: Anlatılır ki yaşlı bir kadın insanların gıybetlerini yaparak etlerini yermiş. Ölüm anında oğlu kadının başı hizasında durup kelime-i şehadeti telkin etmiş. O da reddetmiş. Birkaç defa tekrar edildikten sonra ikrar etmiş ve demiş ki: “Vallahi ey oğul! Bunu söylemek bana çakılı dağlardan daha ağır geldi.” La havle vela kuvvete illa billâh.

34- Besmelenin kâğıda yazılmasının meşruiyeti: Üzerinde Allah zikri olan veya ayet olan kâğıdın çöp gibi yerlere atılması caiz değildir. (İbn Baz)

35- Üzerinde ayetler veya Allah zikri olan gazete kâğıtlarını sofra altı olarak kullanmak veya ambalaj yapmak caiz değildir.  (İbn Baz)

36- Üzerinde ayetler yazılı olan gazete, dergi vb. ne yapılır?: Bunlar lazımsa saklanır. Değilse yakılır veya insanların uğramadığı bir yere gömülür.  (el-Lecnetud Daime)

37- Veya bir torba içinde bağlanıp diğer ev atıkları ile beraber uzak bir yere atılır. (İbn Useymin)

38- Musiki de içeren faydalı şeyleri dinlemek: Müzik başladığı anda bitene kadar sesi kapatılırsa bunda sakınca yoktur. (İbn Baz)

Nükteler Hakkında Tafsilat:


39- Eğer içeriği doğru ise fazla olmamak şartıyla şakayı tasdiklemekte sakınca yoktur. Nitekim Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem mizah yapar ve ancak doğru söylerdi. 

40- Ama şaka yalan içeriyorsa bu caiz değildir. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem: “İnsanları güldürmek ...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Kadın ve çeşitli cevaplar
« Posted on: 03 Ağustos 2021, 17:51:50 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kadın ve çeşitli cevaplar rüya tabiri,Kadın ve çeşitli cevaplar mekke canlı, Kadın ve çeşitli cevaplar kabe canlı yayın, Kadın ve çeşitli cevaplar Üç boyutlu kuran oku Kadın ve çeşitli cevaplar kuran ı kerim, Kadın ve çeşitli cevaplar peygamber kıssaları,Kadın ve çeşitli cevaplar ilitam ders soruları, Kadın ve çeşitli cevaplarönlisans arapça,
Logged
01 Ekim 2018, 00:25:10
Zehra Hüner
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 305


« Yanıtla #1 : 01 Ekim 2018, 00:25:10 »

Maşallah subhanallah...bir yazida kaç çeşit bilgi ve birikim..akıldaki bir çok soruya cevap veriyor bu kadar açıklayıcı güzel hizmeti yazandan,sunandan ve vesile olandan Rabbim razi olsun insallah..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &