ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Mucize Ve Büyük Özellikleri > Tayy Heyetinin Gelişi Ve Bu Sırada Vukua Gelen Ayetler
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tayy Heyetinin Gelişi Ve Bu Sırada Vukua Gelen Ayetler  (Okunma Sayısı 642 defa)
28 Aralık 2009, 14:47:43
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 28 Aralık 2009, 14:47:43 »Tayy Heyetinin Gelişi Ve Bu Sırada Vukua Gelen Ayetler


Beyhakî İbn-i îshak´tan şöyle rivayet eder: Tayy Heyeti geldiği za man, içlerinde Zeydü´l-Hayr da vardı. Hep birlikte Resûlüllah´m huzu runda müslüman oldular... Resûlüllah Efendimiz, bu sırada Zeyd´in adım "Zeydü´1-Hayr" olarak değiştirdi... Sonra kabilelerine döndüler... Onlar giderken, Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurdu: "Zeyd, Medine´nin sıtmasından halâs bulamıyacak!" Necid taraflarında yollarına devam e-derlerken, bir su başına vardıklarında Zeyd hastalandı ve orada vefat etti..."

Tayy kabilesinden olan Adiyy bin Hâtim´den de Buharfnin şöyle bir rivayeti bulunmaktadır: Adiyy diyor ki: "Birgün ben, Peygamber (s.a.v.)´in huzurunda idim. Adamın biri gelip fakirlikten şikayette bu lundu... Bir diğeri gelip yol emniyetinin bulunmayışından şikayette bu lundu... Bunun üzerine Peygamberimiz buyurdular ki:

"Ey Adiyy, eğer Ömrün uzun olursa, devesine binmiş bir kadının Hîra´dan (Kûfe´den) kalkıp Mekke´ye vardığını ve Kabe´yi tavaf ederek yurduna döndüğünü, bu esnada Allah korkusundan başka hiçbir kor kusunun bulunmadığını kendi gözlerinle göreceksin!´ (iyice yerleşip kuvvetlenen islâm sayesinde; can, mal ve namus emniyetinin bu derece gerçekleştiğine şahit olacaksın!)" Ben, Resûlüllah Efendimiz´in bu mübarek tebliğlerini kendi ağızlarından duyunca, ister istemez içimden şöyle geçti: "Ortalığı fesada veren, kasıp-kavuran Tayy kabilesinin eş-kiyâsı; acaba o zaman nereye gidecekler?" Resûlüllah Efendimiz ise, sözüne devam, ederek buyurdular ki: "Eğer Ömrün uzun olursa, Iran Kra-lı´nın hazînelerinin de müslümanların eline geçtiğini, oraların dahi fet-hedildiğini gözlerinle görürsün!" Ben bunun üzerine: "Ey Allah´ın Resulü, Hürmüz oğlu Basra´nın hazînesini mi?" diye sordum. Peygam berimiz de: "Evet, Hürmüz oğlu Kisrâ´nın hazînesi" buyurdu... Ve yine sözüne devam ederek: "Yine ömrün uzun olduğu taktirde, malın da son derece çoğalıp bereketlendiğini görürsün! O derece ki, adamcağız iki a-vucunu altın veya gümüş ile doldurup evinden çıkar ve bunu kendisin den kabul edebilecek olan birisini arar... Fakat kabul eden kimseyi bulamaz..."

Adiyy bin Hatim, Resûlüllah Efendimiz´in gelecek hakkındaki bu sözleri üzerine derdi ki: "Ben, aynen Resûlüllah Efendimizin haber ver dikleri şekilde, tek başına devesine binip de Kabe´ye gelip tavaf ettikten sonra, Mekke´den yine tek başına yola çıkıp memleketi olan Hîra´ya (Kûfe´ye) giden ve bu esnada Allah korkusundan başka hiçbir korku ak lına gelmeyen islâm kadınının, bu mutlak emniyet günlerini gözlerimle görüp yaşadım... Keza Iran Krah´nm hazînelerini ele geçiren islâm as-keleri arasında, bizzat kendim dahî bulundum. Bunun da aynen ger çekleştiğine gözlerimle şahit oldum... Eğer sizlerin benden sonra ömrünüz uzun olursa, Resûlüllah Efendimiz´in haber verdikleri üçüncü hâlin gerçekleştiğine de şahit olursunuz."

Beyhakî der ki: "Resûlüllah Efendimiz´in haber verdikleri üçüncü hâl de, Râşid Halîfelerden Ömer bin Abdü´l-Azîz´in zamanında gerçek leştirilmiştir..."

Beyhakî bunu söyledikden sonra, Abdurrahmân bin Zeyd´in torunu Ömer bin Esîd´ten şu haberi nakleder: "Ömer bin Abdü´l-Aziz, ancak iki buçuk sene hilâfette kalabilmiştir... Bununla beraber adaletli ve is-tikâmetli idâresinin bereketi, huzur ve emniyeti her tarafta kemâliyle hissedilmiştir... Henüz o sağken, kişi bize büyük ve çok miktardaki bir mal ile gelir ve bunu, istediğimiz şekilde ve istediğimiz yere harcamak üzere bize vermek isterdi de, içimizden onun bu malını kabul eden ol­mazdı... Adamcağız da dönerken: "Gerçekten Ömer bin Abdü´1-Azîz, in sanları, başkalarının malına ihtiyâç duymayacak kadar zengin kılmıştır!" demekten kendisini alamazdı..." [13]


[13] Celaleddin es-Suyuti, Peygamberimizin Mucizeleri ve Büyük Özellikleri, Uysal Kitabevi: 2/48-49.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Tayy Heyetinin Gelişi Ve Bu Sırada Vukua Gelen Ayetler
« Posted on: 28 Şubat 2020, 23:23:32 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Tayy Heyetinin Gelişi Ve Bu Sırada Vukua Gelen Ayetler rüya tabiri,Tayy Heyetinin Gelişi Ve Bu Sırada Vukua Gelen Ayetler mekke canlı, Tayy Heyetinin Gelişi Ve Bu Sırada Vukua Gelen Ayetler kabe canlı yayın, Tayy Heyetinin Gelişi Ve Bu Sırada Vukua Gelen Ayetler Üç boyutlu kuran oku Tayy Heyetinin Gelişi Ve Bu Sırada Vukua Gelen Ayetler kuran ı kerim, Tayy Heyetinin Gelişi Ve Bu Sırada Vukua Gelen Ayetler peygamber kıssaları,Tayy Heyetinin Gelişi Ve Bu Sırada Vukua Gelen Ayetler ilitam ders soruları, Tayy Heyetinin Gelişi Ve Bu Sırada Vukua Gelen Ayetlerönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &