ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Kuranı Kerim > Kuranda İnsan Psikolojisi > Ağaç Taş gibi Şeylerden Medet Beklemek
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ağaç Taş gibi Şeylerden Medet Beklemek  (Okunma Sayısı 871 defa)
14 Şubat 2011, 18:24:57
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 14 Şubat 2011, 18:24:57 »Ağaç Taş gibi Şeylerden Medet Beklemek

 Arapların büyük putları, ya Lat gibi kayadan, ya Uzza gibi ağaçtan, ya da Menat gibi taştandı. Onun için Hz. Peygamber, şu ya da bu sebeple, herhangi bir ağaç ya da taşın etrafında dolanmanın, uğur getirir niyetiyle dibinde durmanın, ilerde şirke götürür endişesiyle iyi bir hare­kat olmayacağını çeşitli vesilelerle hatırlatmıştır.

Bu konuda Vâkid El-Leysî şöyle bir olay anlatır:

Hz. Peygamber (Mekke'den) Huneyn'e giderken, müşriklerin bir ağacının yanından geçer. "Zât-ı Envât" denilen bu ağaca silahlarını asmakta idiler.

"Onlarınki gibi bize de bir 'zât-ı envât' yap, ey Allah'ın Rasûlü!" dedik. Bunun üzerine Hz.Peygamber şöyle cevap verdi:

"Sübhânellah !... Tıpkı İsrailoğulları gibi dediniz. Onlar Hz. Musa'ya, 'Onların ilâhları gibi bize bir ilâh yap.'[215] demişlerdi. Nefsimi elinde tutan Allah'a yemin ederim ki, sizden öncekilerin yolunu takip edeceksiniz.[216]

Görülüyor ki Hz. Peygamber'in tek endişesi, şu ya da bu vesileyle ümmeti şirke gitmesin!...

Peki Hz. Peygamber'in bu ikazlarına uyulmuş mudur? Bu soruya olumlu cevap vermek biraz güçtür. Müslümanlar, Hz. Peygamber'in korktuğu gibi, maalesef önce­kilerin yolundan gitmişler, hayır ümid ederek, ağaçları ve taşları kudsîleştirmişlerdir. Müşriklerin putları sevmeleri gibi onları sevmeye ve korumaya çalışmışlardır. Maalesef bugün müslümanların pek çok "zât-ı envât"lan vardır.

İşin bir başka esef verici boyutu da, bu gibi konularda fetva isteyen halka, bazı âlimler tarafından, ne manaya geldiği pek de bilinmeyen "iyimserlik" adı altında, tavizkâr fetvaların verilişidir.

Biz de bu konularda pek çok gözlemlerde bulunduk. Bu gibi yerlere giden halka, "Buralardan neler bekliyorsunuz?" diye sorular yönelttik. Çoğu görünürde bunlara tapınmadıklarını; ama yine de bir şeyler beklediklerini ifade etttiler.

Bu ağaçların dallarına bağlanan bezler, kesilen kur­banlar, maksadları zaten açığa vurmaktadır.

Bir de bu gibi yerlere gelirken, büyük masraflar yapıl­maktadır. Tabiîki bu durum bazı menfaatperestlerin işine gelmektedir. Yani işin, cahillik, saflık, ticarî vb. pek çok boyutları vardır. Seksenli yıllarda, bazı seyahat acentalarının, "Bu şeyh, şu ağaç, şu taş, şu yatır, şu şifa....." diye, organizeli ziyaretler düzenlendiğine şahit olmuşuz­dur. Bu işten para kazananan bazı otobüs sürücüleriyle de görüşmelerimiz olmuştur. O kadar çok hurafe ezberlemiş­lerdi ki !.... Eee ! Ne yapsınlar? Ekmek kapısı işte !...

Bunları gördükten sonra, Marx'ın Batı toplumu için söylediklerine hak vermemek mümkün değildi... Neydi iddiası? "Din afyondur." diyordu. Batıda oluşturulan din için, bunun haklı tarafları elbetteki vardı. Yani orada din, gerçekten, zenginlerin sömürmesi, fakirlerin de ezilmesi için bir afyon görevi yapmaktaydı. Zaten Luther'in karşı çıkışı da bundan değil miydi? Yani sunulan din,  Hıristiyanlık değil; bir bakıma Kilisecilik'di..

Hemen burada şu soruyu sormak gerekir: "İslâm'ı kim afyon haline getirdi?" Bunun cevabını burada vermemiz, çok fazla yer tutar. Ama kısaca cevap verme­miz gerekirse, "İslâm'ı kendi menfaatlerine uydurmaya çalışanlar..." diyebiliriz. Bu uydurma işi, her seviyede olabilir. İster âlim olsun, ister câhil, ister tüccar, ister siyasetçi... Hepsi birdir bu anlayışta. Çünkü insanların menfaat anlayışları değişikti. Kiminin ki para, kimininki alkış, kimininki itibar, kimininki iyimserlik....

Bir başka açıdan meseleye bakacak olursak, bazı kişiler, bu gibi yerlerin halkın birlik ve beraberliğini temin eden mekânlar olduğunu savunmaktadırlar. Hatta dindar oluşlarında buraların büyük etkisi olduğunu büyük bir cehaletle söylemektedirler. Bu olsa olsa, sıvı pislikle katı pislik temizlemek gibi bir şey olur.

Hem bu nasıl  birlik ve beraberlik?

Uzak mekanlaradaki ağaçları ve taşları ziyarete gider­ken büyük harcamalarda bulunan insanlar, yakınlarındaki fakirleri görebiliyorlar mı?

Peki nasıl dindarlık?

Herkesin kafasına ve menfaatine göre anladığı, ölçü­süz ve mesnetsiz bir dindarlık !.. Kur'an ve Hadis'ten kaynaklanmayan bir anlayış?..

Hz. Ömer bazı kişilerin, Ashab'ın Hz. Peygamber'e biat ettiği (Kur'an'da da ismi geçen)[217]  ağacın dibine gidip namaz kıldıklarını haber alır. Müslümanların fitneye düşeceği korkusuyla derhal ağacı kestirir.

Bir keresinde Hz. Ömer, bir grub insanla Mekke'ye gitmektedir. Yolda sabah namazını kılarlar. Sonra insan­ların etrafa dağıldıklarını görünce, merak eder ve nereye gittiklerini sorar. Sonra kendisine,

"Ey mü'minlerin Emiri !.. Şurada, Allah Rasûlü'nün namaz kıldığı bir mescid var. Orada namaz kılıyorlar." diye cevap verilir. Bunun üzerine Hz. Ömer şu ikazı yapar:

"Sizden öncekiler, bu tür şeylerden dolayı helak oldular. Peygamberlerinden kalan şeylere sahip çıkıyor­lardı. Onları kilise ve havraya çevirdiler. Kim namaz vakti bu mescitlere kavuşursa, namazını kılsın. Namaz vakti girmemişse, yoluna devam etsin, namaz kılmak için beklemesin. "[218]


[215] Araf: 7/138. Âyetin meali: "İsrailoğullarını  denizden geçirdik, orada kendilerine mahsus bir takım putlara tapan bir kavme rastladilar. Bunun üzerine: Ey Musa! Onların tanrıları olduğu gibi, sen de bizim için bir tanrı yap! dediler. Musa: Gerçekten siz  cahil bir toplumsunuz, dedi." Açıklaması: İsrailoğulları denizi geçtikten sonra buzağıya tapan Amelika kavmine rastlarlar. Kendi peygam­berlerinden, onların   tanrıları  gibi  bir  tanrı  yapmasını   isterler. Hz. Musa onların teklifini reddeder ve onları cehaletle suçlar.

[216] Tirmizi: Fiten, 18.

[217] Fetih: 48/18.

[218] Bak: Y. Kardavî, age, s, 70. Doç. Dr. Abdullah Özbek, Kur’an’da Tevhid Eğitimi, Esra Yayınları: 86-90.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Ağaç Taş gibi Şeylerden Medet Beklemek
« Posted on: 09 Nisan 2020, 09:30:33 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ağaç Taş gibi Şeylerden Medet Beklemek rüya tabiri,Ağaç Taş gibi Şeylerden Medet Beklemek mekke canlı, Ağaç Taş gibi Şeylerden Medet Beklemek kabe canlı yayın, Ağaç Taş gibi Şeylerden Medet Beklemek Üç boyutlu kuran oku Ağaç Taş gibi Şeylerden Medet Beklemek kuran ı kerim, Ağaç Taş gibi Şeylerden Medet Beklemek peygamber kıssaları,Ağaç Taş gibi Şeylerden Medet Beklemek ilitam ders soruları, Ağaç Taş gibi Şeylerden Medet Beklemekönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &