ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Kuranı Kerim > Kuran Öyküleri > İsrailoğullarının İnek Kesme Öyküsü
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İsrailoğullarının İnek Kesme Öyküsü  (Okunma Sayısı 20228 defa)
10 Aralık 2010, 17:02:38
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 10 Aralık 2010, 17:02:38 »V- İSRAÎLOĞULLARININ İNEK KESME ÖYKÜSÜ

Kuranda, İsrailoğullarının İnek Kesme Öyküsü
 
"Musa    milletine:    "Allah,    muhakkak    bir    inek boğazlamanızı   buyuruyor"   demişti.    "Bizi   alaya   mı alıyorsun?" dediklerinde de, "Cahillerden olmaktan Allaha sığınırım" dedi.

"Bizim adımıza Rabbine yalvar da onun mahiyetini bize bildirsin'; dediler. "Onun ne pek kart, ne pek körpe, ikisi ortası bir inek olduğunu söylüyor, size emrolunanı yapın" dedi.

"Rabbine bizim adımıza yalvar da ne renk olduğunu bize bildirsin" dediler. "Onun, görenlerin içini açan parlak sarı renkli bir inek olduğunu söylüyor" dedi.

"Rabbine bizim adımıza yalvar da, mahiyetini bize bildirsin, çünkü inekler birbirine benzemektedir. Allah dilerse, biz şüphesiz doğruyu bulmuş oluruz" dediler.

"Yeri sürüp ekini sulayarak boyunduruk altında ezilmemiş, kusursuz, alacasız bir inek olduğunu söylüyor" dedi.

"Şimdi gerçeği bildirdin" deyip ineği boğazladılar, ama az kalsın bunu yapmayacaklardı.Siz bir kimseyi Öldürmüş ve bunu birbirinize atmıştınız. Oysa Allah gizlemekte olduğunuzu ortaya çıkaracaktı.

"İneğin bir parçasıyla ona vurun" dedik. İşte böylece Allah ölüleri diriltir ve aklınızı kullanmanız için size âyetlerini gösterir.

Sonra kalpleriniz yine katüaştı, taş gibi, hatta daha da katı oldu. Nitekim taşlar arasında kendisinden ırmaklar fışkıran vardır, yarılıp su çıkan vardır, Allah korkusundan yuvarlananlar vardır. Allah yaptıklarınızı bilmez değildir" [275]

 Âyetlerde Anlatılan Öykünün Özeti:
 
Hz.Musa zamanında faili meçhul bir öldürme olayı meydana gelmiş, birbirlerini öldürmekle suçlamışlar ve aralarında hüküm vermek üzere olayı Hz.Musa'ya götürmüşler.

Yüce Allah, gözle görülür maddi bir mucize yolu ile katilin kim olduğunu göstermek istemiş ve Hz.Musa'ya sıradan bir inek kesmelerini emretmesini bildirmiştir. Herhangi bir inek alıp kesselerdi emri yerine getirmiş olacaklardı. Ama yahudilerin uygulamayı savsaklama ve tartışma huyu buna engel olmuştur.

Hz.Musa'dan  ineğin yaşını sormuşlar.  Küçük veya büyük olmayıp orta yaşlı olduğunu söylemiştir.

Rengini sormuşlar. Parlak sarı renkli ve görenlerin içini açan bir inek olduğunu belirtmiştir.

Ne yaptığını sormuşlar. Sahipleri tarafından sevildiğini, çift sürmediğini ve ekin sulamadığını söylemiştir. Sonunda ineği kesmişler. Ama neredeyse kesmeyeceklerdi.

Sonra, Hz.Musa, kesilen ineğin vücudundan bir parça ile öldürülmüş adama vurmalarını emretmiş, onlar da vurmuşlar.Allah öldürülen adamı diriltmiş, ona ruh vermiş, adam beni falan kişi Öldürdü, diyerek kimin Öldürdüğünü söyledikten sonra tekrar ölmüştür. Bunu da Israiloğullan şaşkın bakışlarla ve dehşetle seyretmişlerdir.[276]

 Öykü Hakkında İsrailiyyat Haberler:
 
Israiliyyat haberleri nakledenler bu öykü ile ilgili olarak şunları anlatırlar:

Israiloğullarından bir genç varmış, çok zengin bir de amcası varmış, amcasının çok güzel bir kızı varmış, kızıyla evlenmek ve mallarına varis olmak için genç, amcasının biran Önce ölmeseni beklemiş, ama adam bir türlü ölmemiş ve ömrü uzadıkça uzamış, genç, amcasının çabuk ölmesini istemiş ve gidip öldürmüş, cinayetin faili meçhul olması ve kimsenin kendisini öldürmekle suçlamaması için ölünün cesedini evlerden birinin Önüne bırakmış, evin kapısı önünde oturup ağlamış ve sahiplerini amcasını öldürmekle suçlayarak kan diyetini istemiş, ev sahipleri ise yemin ederek adamı öldürmediklerini söylemişler.

Konuyu Hz.Musa'ya anlattıklarında bir inek kesmelerini söylemiş.Adamlar tuhaf bakmışlar ve meşgul oldukları konu ile bunun bir ilgisinin bulunmadığını sanarak Hz.Musa'ya itiraz etmişler.Fakat Hz.Musa isteğini tekrar etmiştir, ineğin yaşını, rengini ve işini sorarak kendilerini zora sokmuşlar, Hz.Musa hepsine cevap vermiştir.

Hz.Musa'nın verdiği nitelikleri almışlar ve bu niteliklere sahip bir inek aramaya koyulmuşlar. İsrail oğularında aramışlar, fakat bu niteliklere sahip sadece bir tek inek bulmuşlar. Bu ineğin de haliyle israiliyyat bir kıssası varmış.

Bu inek yetim ve fakir bir gencinmiş, genç, ölmüş babasına ve hayatta olan annesine çok çok saygıhymış.

İneği kendilerine satması için pazarlık yapmışlar, genç gittikçe fiyatı yükseltmiş, yüz dinar, ikiyüz dinar, dörtyüz dinar, sekizyüz dinar vermişler, razı olmamış ve teraziye koyup ağırlığınca altın vermelerini istemiş, böyle başka bir inek bulamadıkları için gencin istediklerini kabul etmek zorunda kalmışlar ve istediğini vermişler, o da anne babasına itaatkar olduğu için en büyük zenginlerden olmuştur.

İneği alıp kesmişler, sonra ondan bir parça almışlar. Ön ayak mı, arka ayak mı, but mu, başı mı, ..mı mı.....mı? konusunda israiliyyat ravileri alabildiğine ihtilaf etmişler. Sonunda alınan parça ile öldürülen adamın vücuduna vurmuşlar. Allah öldürülen adamı diriltmiş, adam konuşarak "Yeğenim falan beni öldürdü" demiş ve tekrar ölmüş.

Bunun üzerine işlediği cinayetten dolayı Öldüren genç amcasının mirasından mahrum edilmiştir. O günden beri öldüren kimseye öldürdüğü kişinin mirasından bir şey verilmemiştir."[277]

îsrailiyyat olan bu rivayetlerin bir kısmı Bakara süresindeki öyküde bulunmaktadır.Onun için onları alıyor, kabul ediyor ve bağlı kalıyoruz. Bazıları ise öyküde yer almamaktadır. Biz de o konuda bir şey söylemiyor ve

söylenenleri kabul etmiyoruz. Ne kendimizin, ne başkaların Kur'anı Kerimi mitoloji, batıl ve masal olan israiliyyat ile tefsir etmesini caiz görmüyoruz.[278]

 Allah, Bîr İnek Kesmenizi Emrediyor:
 
Hz.Musa, milletinin bir inek kesmesini istedi."Allah size emrediyor"dedi. Bu Allanın emri olup kendisinin emri değildir. Allanın emrinin kabul edilmesi ve yerine getirilmesi gerekir.

Hz.Musa, milletinin huyunu,emirleri savsakladıklarını ve yerine getirmekten kaçındıklarını bildiği için bu emri hemen yerine getirmelerini istemektedir. Onun için emri Allanın verdiğini söylemiştir. Emri kendisinin verdiğini söyleseydi, belki de tartışmaya girer ve yerine getirmeyi red ederlerdi. Halbuki peygamberin emrini yerine getirmek vacipir. Çünkü bir şeyi kendiliğinden değil, Allahın emriyle istemektedir. Bu bakımdan peygambere itaat etmek, Allaha itaat etmektir.

Onlara Allahın emrinin açık ve net olup bir inek kesmek olduğunu belirtmiştir.

Bir inek! Evet, bile bile belirsiz getirilen bir inek kelimesi. Belirsiz isim genellik ifade eder.Bir inek kesiniz, herhangi bir inek.Rengi, büyüklüğü, yaşı, yaptığı iş ve fiyatı önemli değildir. İnek çeşitlerinden herhangi bir inek.

Kabul etmek ve yerine getirmek isteyen için işin kapalı olması mümkün değildir. Çünkü ifade çok net ve açıktır.[279]

 Bizi Alaya Mı Alıyorsun?
 
Yahudiler Allah ve Rasulüne itaat etmediler ve emri hemen yerine getirmediler. Nasıl yapabilirler ki? Çünkü uygulayan ve emri tutan kalplere sahip değildirler.

Peygambere saygı gösterip emrini derhal yerine getirecekleri yerde, ona karşı küstahlık yaparak edepsizlik ettiler.Bizi alaya mı alıyorsun? diyerek ona itiraz ettiler.

Böyle bir istekte bulunurken bizimle dalga mı geçiyorsun? dediler. Öldürenin kimliğini ortaya çıkarma ile bir inek kesme arasında ne ilişki vardır? Biz sana meselemizi çözmen için geldik, katili bilmek istiyoruz, Allahın izniyle ğaybı bilen bir peygamber olduğuna göre katili bize söylemen gerekir. Katili ortaya çıkarmak yerine, bizden bir inek kesmemizi istiyorsun. Bu tuhaf bir istek. Bizimle dalga geçtiğini gösteriyor, dediler.

Bu itiraz, yahudiierin peygamberlere karşı tutumunu, onlarla ilişkilerinin mahiyetini ve Allahın emirlerine karşı tavrını göstermektedir. Şöyieki:

a- Allahın emrini bir nevi alaya alma ve eğlenme olarak görüyorlar.

b- Bu istekle Hz.Musa'nın kendilerine temel konularını unutturmak istediğini düşünüyorlar.

c- Ciddi olan Hz.Musa'nın kendilerine verdiği emirlerle alaya aldığını, dalya geçtiğini, oyun ve eğlence peşinde olduğunu sanıyorlar.

Bütün bunlar, Hz.İbrahim'in milletinden sadece Allaha İbadet etmelerini ve putlara ibadeti bırakmalarını isterken söylediği şu sözleri bize hatırlatmaktadır:

"Andolsun ki ibrahim'e daha önce doğruyu göstermiştik. Biz onu biliyorduk. Babasına ve halkına şöyle demişti: Nedir bu tapınıp durduğunuz heykeller? demişti. Babalarımızı onlara tapar bulduk, dediler. İbrahim:" And olsun ki sizler de, babalarınız da apaçık bir sapıklık içindesiniz" deyince, "Sen bize gerçeği mi getirdin, yoksa şaka mı ediyorsun?" dediler. O şöyle dedi: Hayır.Rabbiniz, göklerin ve yerin rabbidir ki onları O yaratmıştır. Ben de buna şahitlik edenlerdenim"

Hz.İbrahim'in kafir kavmi, "Bize gerçeği mi getirdin, yoksa şaka mı ediyorsun?" diyerek itiraz ettiler. Hz. Musa'ya inandığını iddia eden kavmi de kendisine itiraz ederek "Bizi alaya mı alıyorsun?" diye itiraz ettiler. Her iki itiaz arasında bir fark var mıdır?

Bir fark görmüyoruz. Sadece itiraz edenler farklıdır. Hz.ibrahim'in   itiraz   eden   halkı   kafir   olup   putlara tapmaktadır.    Hz.Musa'ya    itiraz   edenler    ise,    ona inanmaktadır.   Fakat   inandıkları   ve   tabi  ...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İsrailoğullarının İnek Kesme Öyküsü
« Posted on: 05 Haziran 2020, 19:50:28 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İsrailoğullarının İnek Kesme Öyküsü rüya tabiri,İsrailoğullarının İnek Kesme Öyküsü mekke canlı, İsrailoğullarının İnek Kesme Öyküsü kabe canlı yayın, İsrailoğullarının İnek Kesme Öyküsü Üç boyutlu kuran oku İsrailoğullarının İnek Kesme Öyküsü kuran ı kerim, İsrailoğullarının İnek Kesme Öyküsü peygamber kıssaları,İsrailoğullarının İnek Kesme Öyküsü ilitam ders soruları, İsrailoğullarının İnek Kesme Öyküsüönlisans arapça,
Logged
24 Aralık 2014, 14:56:42
muammer 8-c

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 11


« Yanıtla #1 : 24 Aralık 2014, 14:56:42 »

kurban Allah rızası için her sene bir kere kesilir ve paylaşılır
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
26 Ağustos 2015, 22:26:46
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15.672« Yanıtla #2 : 26 Ağustos 2015, 22:26:46 »

  Bilinmesi gereken güzel konuya değindiğiniz için Rabbim Razı olsun kardeşim.Kurban Her sene Allah Rızası için kesilir. Ve Allah Rızası için paylaşılır.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
28 Ağustos 2015, 14:28:08
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« Yanıtla #3 : 28 Ağustos 2015, 14:28:08 »

1- Allanın emirlerini ve dinin hükümlerini kabullenmek, uygulamak ve tam yaşamak gerekir.Bu da emredilen kişilerin hemen yerine getirmesi ve uygulamasını gerektirir.

2- Allahın    emirlerine    karşı    hileye    gitmemek, savsaklamamak ve uygulamaktan kaçınmamak gerekir.

3- Allahın emirlerini tutup tutmamakta birinci etken, kişinin kalbidir. Kalp, Allaha iman, Allahı yüceltme ve emirlerine karşı saygılı olma duygusuyla dolu ise, uygulama ve hemen yerine getirme arzusu da olur. Kalp, vücudun tümüne emrini verir ve bütün organlar onun emrini hemen yerine getirir.

Bu üç düsturla konunun ehemmiyetini anlayıp dersler çıkarmalı ibret alıp ameli ve itaatini sağlamlaştırmalı rabbi rahimine karşı ...

Allah razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
28 Ağustos 2015, 14:47:14
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #4 : 28 Ağustos 2015, 14:47:14 »

hımm.bu ayetleri mealen Kuranı  Kerrimde okuduğumda anlamamıştım olayı..Allah razı olsun.kıssasını ve niçin yapıldığını öğrendim.
Rabbim anlayış gücümüzü artırsın inşAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 28 Ağustos 2015, 14:55:39 Gönderen: ✿Lal-i Rana✿ »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &