> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Kuranı Kerim > Kuran İlimleri Çalışmaları > Kuran araştırmaları
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kuran araştırmaları  (Okunma Sayısı 871 defa)
14 Mayıs 2011, 15:45:26
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 14 Mayıs 2011, 15:45:26 »KUR'ÂN ARAŞTIRMALARI


Günümüzde sosyal hayatın farklı yönlerinde çok hızlı bir gelişme ve değişimin yaşandığı muhakkaktır. Bu hızlı değişim çok farklı alanlara yansımaktadır. Pratik ve teorik yönde, ekonomik, politik, sosyolojik ve ideolojik açılardan insanları etkilemektedir. Öyle ki, farklı dinlerin mensupları, farklı görüş sahipleri ve farklı ideoloji savunucuları bu hızlı değişim dal­gası karşısında ister istemez kendi dinî, fikrî ve siyasî durumlarını bir kez daha gözden geçirme zorunluluğunu hissetmişlerdir. Zira çağın bazı oluşumlarından istifade edebilmek için çağa ayak uydur­mak lazım. Bunun da ön şartı çağın sosyal ilimler dokusunu iyi bilip zorunlu olanlarının gereğini yerine getirmektir.

Yukarıda arz ettiğimiz bu umumi manzara karşısında 14 asır gibi uzun bir tarihte dünyanın önemli bir denge unsuru olmuş; çağımız­da zaman zaman dünyanın süper gücü olmuş bazı muhalif devletleri dize getirmiş olan Müslümanların, her şeyin kendileri için tersine döndüğü bir dünyada mutlaka kendi durumlarını yeniden gözden geçirmeleri lazım. Özellikle kendileri için akide, ibadet, kanun, ah­lak v.b. alanlarda biricik kaynak olan Kur'ân'dan yeniden istifade etme yollarını gözden geçirmeleri, sosyal yapılanma ve yeni geliş­meler karşısıda mutlaka yeni bakış açıları ile çok şümullü bir şekil­de Kur'ân'ı ele almaları lazımdır. Müslümanların buna çok ciddi gayretler ve hatta parasal imkanlar ayırmaları gerekir. Çeşitli beşerî ilimlerde ciddi bir altyapısı olan bilimcilerin buna geniş mesai ayır­maları gerekir. Ayrıca buna mesai ayıracak olanların zekâ seviyeleri­nin iyinin üstünde olması ve Kur'ân dil yapısına da iyi vakıf olmaları lazım ki, verimli teklifler, tutarlı tesbitler, kapsamlı ve yararlı pro­jeler, sağlıklı ve faydalı neticeler elde edilsin. Aksi takdirde elde edi­lecek fazla bir şey olmayacaktır.

Evet Kur'ân'ın mânâ zenginliği izahtan varestedir. Bu kadar zen­gin ve zengin olduğu kadar da çeşitli olan mânâları ihtiva eden yüce kilap asırlar boyu ilim dünyasının ilgi odağı olmuştur. Her gelen ilim nesli Kur'ân'ın bazı gizli sırlarını mânâ, esprilerini (nüktelerini) in­sanlığa yönelik yeni mesajlarını ve derslerini yakalamaya çalışmıştır.

Sonra bu mânâ zenginliği Kur'ân'la ilgili çalışmaların da zengin olmasını gerektirmektedir. Böyle olunca da mânâ zenginliği, araştır­macılara farklı yaklaşımlarda bulunma ve çeşitli yorumlar yapma avantajını da sağlamış olmaktadır. Daha evvelki dönemlerde Kur'ân ilimleri kapsamına girip Kur'ân'ın muhtelif yönleri ile ilgilenen yüz­lerle ifade edebileceğimiz çok zengin ilim dalları ortaya çıkmıştı. Ne var ki, yeni kurulan, gelişen beşerî ve fennî ilimler çok farklı zaviye­lerden Kur'ân'a yaklaşmayı, Kur'ân'ın bazı konularını modern bakış açılarıyla ele almayı gereklı kıldı. Kur'ân'la ilgili çalışmalar adeta ye­niden gözden geçirildi. Bu ameliye neticesinde çok yeni ve bakir araştırma sahaları tesbit edildi. Tesbit edilen bu yeni sahalar birçok kimsenin ilgisini çekti, muhtelif stillerle ve farklı metodlarla kaleme alındı. Kimisi bu çalışmaların sahasına giren konulardan birini ba­ğımsız olarak ele aldı; kimileri ise, birden fazla konuyu bir çeşni ha­linde inceledi. Her halükârda biz Kur'ân çalışmaları sahasında daha evvelki dönemlerde karşılaşmadığımız yeni bir te'lif türüyle karşı karşıyayız. Böyle olunca bu tür yeni çalışmaları alışılagelen Kur'ân ilimleri dallarından birisinin altına sokamayız. Bunun için biz bu tür çalışmaları "Kur'ân Araştırmaları" adı altında incelemeyi uygun gördük.

Yukarıda da işaret etliğimiz gibi "Kur'ân Araştırmaları" sahasında kaleme alınan çalışmaları iki grup altında inceleyeceğiz


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Kuran araştırmaları
« Posted on: 06 Ekim 2022, 17:07:29 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kuran araştırmaları rüya tabiri,Kuran araştırmaları mekke canlı, Kuran araştırmaları kabe canlı yayın, Kuran araştırmaları Üç boyutlu kuran oku Kuran araştırmaları kuran ı kerim, Kuran araştırmaları peygamber kıssaları,Kuran araştırmaları ilitam ders soruları, Kuran araştırmalarıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &