> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Kuranı Kerim > Kuran İlimleri Çalışmaları > el Kurânu ve ilmun nefsi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: el Kurânu ve ilmun nefsi  (Okunma Sayısı 1154 defa)
15 Mayıs 2011, 16:17:52
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 15 Mayıs 2011, 16:17:52 »1- Muhammed Osman Necati-el-Kur'ânu ve İlmun-Nefsi
Kur'ân psikolojisi ile ilgili gördüğümüz eserler arasında en derli toplu ve konunun mantığını yakalayıp okuyucusuna kavratma nok­tasında en etkin çalışma budur. Beyrut'ta dördüncü baskısı 1989 yı­lında yapılan bu eser 290 sayfadan meydana gelir. Kitap on fasıldan ibarettir. Birinci faslı Kur'ân'daki davranış faktörlerine ayrılmıştır. Burada şu hususlara yer verilmiştir:

A- Fizyolojik faktörler: Kendini koruma faktörleri, insan türü kalıcılığının iki faktörü

1- Cinsel fak­tör

2- Annelik faktörü.

B- Psikolojik faktörler: mülkiyet faktörü, sal­dırganlık faktörü, yarışma faktörü ve dindarlık faktörü.

C- Bilinçaltı faktörler, faktörlerarası çatışma, faktörler istila etme ve faktörlerin inhirafı (sapması).

İkinci fasılda Kur'ân'daki etkileşimler incelenmiştir. Burada kale­me alman konular şunlardır: Korku ve çeşitleri, öfke, sevgi ve sevgi­nin çeşitleri olan kendisini sevmesi, insanları sevmesi, karşı cinsi sevmesi, ebeveynini sevmesi, Allah'ı sevmesi, Resulullah'ı sevmesi; sevinç, hoşlanmamak, her iki anlamıyla kıskançlık, üzüntü, pişman­lık, diğer bazı etkileşimler, etkileşime eşlik eden fizyonomik deği­şimler, etkileşimlere istila etmek, ölüm korkusuna, yoksulluk kor­kusuna, öfkeye ve sevgiye istila etmek ve diğer bazı etkileşimlere is­tila etmek.

Üçüncü fasılda Kur'ân'daki hissî idraklar kaleme alınmıştır. Bu­rada şu konulara yer verilmiştir: Kur'ân'da hasseler (duyu organla­rı), cildin duyguları, duyguların alanı dışındaki harici duygusal kav­rama, göz yanılması, faktör ve değerlerin uyarma ve duygusal kavra­madaki etkisi.

Dördüncü fasıl Kur'ân'daki tefekküre ayrılmıştır: Problemlerin çözümünde düşüncenin evreleri, düşüncenin hataları:

a- Eski düşüncelere sarılmak

b- Açıklamaların yetersizliği

c- Etkisel ve duygusal sakınma.

Beşinci fasılda Kur'ân'daki öğrenim meselesi incelenmiştir. Bu fa­sılda şu konulara yer verilmiştir: Bilgi kaynağı, dil öğrenimi, Adem (a.s.)ın dil öğrenmesi, karar verebilme ve seçim yapabilme azmini öğrenmesi, taklid, amelî tecrübe, çaba ve hata, düşünce. Kur'an'a göre öğrenimin ilkeleri:

1- Faktör
a- Terğib ve terhible faktörü harekete geçirme

b- Kıssalarla faktörü harekete geçirme

c- Önemli olayların desteğini sağlamak.

2- Tekrar

3- Uyarma

4- Aktif katılım

5- Öğrenimin dağılımı

6- Davranışın düzeltmesinde tedricilik.

Altıncı fasıl Kur'ân'daki ledünî ilme tahsis edilmiştir. Bu başlık altında ilham ve rüyalar incelenmiştir.

Kur'ân'da yer alan unutma ve hatırlama olaylarına tahsis edilen yedinci fasılda şu başlıklar yer almaktadır: Unutma, unutma ve şey­tan, Kur'ân'da unutmanın ilacı.

Sekizinci fasılda Kur'ân'da yer alan insanın sinir sistemi ile beyni incelenmiştir.

Dokuzuncu fasılda Kur'ân'daki kişilik meselesi kaleme alınmış­tır. Bu başlık altında şu konulara yer verilmiştir: İnsanın oluşumu, psikolojik mücadele, kişilikte denge, düzgün kişilik. Kur'ân'da kişi­lik tipleri: Müminler, kafirler, münafıklar, Kur'ân'da aklî hileler, kendi kusur ve zaaflarını başkasına yıkma, meşrulaştırma, tepkinin oluşumu, Kur'ân'da bireysel farklar, Kur'ân'da insanın gelişmesi, do­ğum öncesi gelişme, doğum sonrası gelişme ve bebekte duygunun gelişmesi.

Son fasılda ise, Kur'ân'daki psikolojik tedavi kaleme alınarak bu başlık altında şu hususlar incelenmiştir: îman ve güven duygusu, iman ve cemaata mensubiyet duygusu, Kur'ân'ın psikolojik tedavide­ki yöntemi, tevhid akidesine inanmak, takva, ibadetler (namaz, oruç, zekat ve hac), sabır, zikir ve tevbe.

Bu kitap Kur'ân psikolojisine ilgi duyanların bigane kalamaya­cakları değerli bir eserdir.[116][116] Doç. Dr. Halil Çiçek, 20. Asırda Kur’an İlimleri Çalışmaları, Timaş Yayınları: 54-56.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: el Kurânu ve ilmun nefsi
« Posted on: 06 Ekim 2022, 18:09:46 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: el Kurânu ve ilmun nefsi rüya tabiri,el Kurânu ve ilmun nefsi mekke canlı, el Kurânu ve ilmun nefsi kabe canlı yayın, el Kurânu ve ilmun nefsi Üç boyutlu kuran oku el Kurânu ve ilmun nefsi kuran ı kerim, el Kurânu ve ilmun nefsi peygamber kıssaları,el Kurânu ve ilmun nefsi ilitam ders soruları, el Kurânu ve ilmun nefsiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &