ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Usulü Fıkıh Eserleri > İslami Hükümlerin Esas ve Hikmetleri  > Kaçınılması Emredilen Şüpheli Durumlar
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kaçınılması Emredilen Şüpheli Durumlar  (Okunma Sayısı 518 defa)
18 Ağustos 2011, 13:25:10
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 18 Ağustos 2011, 13:25:10 »Kaçınılması Emredilen Şüpheli Durumlar

 

Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: "Helal de haram da bellidir. Bu ikisi arasında çoğu kimsenin bilmediği şüpheli durumlar vardır. Şüpheli şeyleri terkeden kimse dinini ve ırzını korumuş olur".[15] Bu söz Peygamberi-miz'in (s.a.v.) şüpheli şeyleri terketme konusunda bir teşvikidir.

Bil ki helal, haram, mubah, mendup, vacip, mekruh olma yalnızca kulla­rın gücü dahilinde olan veya buna sebep olan fiiller için söz konusudur. Din yalnızca sorumlu tutulan kişinin güç yetirebileceği fiiller ve terkleri talep etfı^i gibi kulu yalnızca gücünün yeteceği şeyle yükümlü tutar.

Fiillerin helal, mekruh, mendup, vacip olarak nitelenmesi bizzat fiillerde bulunan hakiki nitelikler değildir. Çünkü araz olan bir şey bir başka arazda bulunamaz. Sorumlu kılmak ancak arazlarda olur. Nitekim yükümlülük, di­nin hitabının fiillere bağlanması demektir.

Bir şeyi sebep, şart, mani, köle hür, mülk ve ihtisas gibi niteliklerle belirt­mek de böyledir. Memlûk, kendisinde mülkiyet hükümleri sabit olan şeydir. Hür kendisinde hürriyet hükümleri sabit olan kimsedir. Vakıf, kendisinde vakıf hükümleri sabit olan şeydir. Müslüman, kâfir, iyi, kötü gibi nitelikler ise böyle değildir. Çünkü müslümanlık, kâfirlik, iyilik ve kötülük bizzat ni­telenen kimsede bulunan gerçek niteliklerdir. Bu isimlerin uyuyan, deliren ve gafil kimselere verilmesi bir şeyi daha önce bulunduğu hale göre isimlen­dirme kabilinden bir mecazdır. Bu niteliklerden gafil bulunduğu halde bu­nunla nitelenme, kişinin kölelik ve hürriyetle nitelendirilmesi gibidir. Hü­kümlerin bu niteliklere göre icra edilmesi, yok olan bir şeye var olanın hük­münü vermek kabilİndendir.

[Hükümler ile Fiiller Arasındaki İlişki]

Hükümlerin Bağlandığı Fiiller îki Çeşittir:

A- Zatı ve doğurduğu sonuçlar bakımından iyi olan fiiller

Örneğin Allah'ı ve sıfatlarını bilmek ve buna iman etmek gibi. Bu, insanın mükellef tutulduğu fiillerin en güzelidir. Bu fiilin kendisi, fiilin sebep oldu­ğu cennette ebedî kalmak ve cehennemden kurtulmak sonucundan bile da­ha üstündür.

B- Zatı ve doğurduğu sonuçlar bakımından kötü olan fiiller

Örneğin Allah'ı ve O'na iman ile ilgili bilinmesi gereken şeyleri bilmemek gibi. Bu fiilin sonucu cehennemde ebedî kalmak, cennetten mahrum olmak­tır. Bu fiilin cezası da fiil ile aynı çirkinliktedir. Nitekim Allah : "Kim kötü­lük ile gelirse o sadece getirdiğinin dengiyle cezalandırılır"[16] buyurmakta­dır. Şüphe etmek fiili de böyledir.

Bazı fiiller vardır ki hakikati ve zatı itibarıyla birdir, ancak bazen doğur­duğu kötü sonuçlar sebebiyle yasaklanırken, bazen de doğurduğu iyi sonuç­lar sebebiyle emredilir. Bazen fiile teşebbüs etmek veya ondan kaçınmak ko­nusundaki maslahatlar birbirine yakın olduğundan fiil mubah kılınır. Bunun örnekleri şunlardır:

1- Öldürmek. Bu fiilin zatı ifsad ve itlaftır. Zatı bakımından tek olan bu fi­il doğurduğu sonuçlar bakımından üç kısımdır.

a- Kâfir ve müslümanlardan öldürülmesi gerekenleri öldürmek. Bu, doğurduğu sonuçlar bakımından güzeldir. Kâfirleri öldürmek, mefsedet-lerin en kötüsü olan küfrü mahvetmeyi içerdiği ve onun yerine masla­hatların en önemlisi olan imanı getirdiği için güzeldir. Öldürülmeyi hak eden müslümanı öldürmek, canlan korumak ve suçluların suç iş­lemesini önlemeyi içerdiği için güzeldir.

b- Müslümanları öldürmenin haram kılınması. Bu fiil, zatı bakımından kâfirleri ve isyankâr müslümanları öldürmekle aynıdır. Ancak doğur­duğu sonuçların kötülüğü sebebiyle haram kılınmıştır.

c- Öldürme suçunu işleyenlerin kısas yolu ile öldürülmesi. Bu fiil, doğurduğu sonuçlar bakımından güzeldir.

2- Yemek. Zatı ve hakikati bakımından tektir. Bu fiil yalnızca sebepleri veya sonuçları bakımından çirkin hale gelebilir. Örneğin hayvan leşini, ka­nı, domuz etini yemek, hakikati bakımından buğday ve arpa yemekle ay­nıdır. Ancak bunlar sebepleri ve sonuçlarının çirkinliği sebebiyle haram kılınmıştır.

3- Cinsel ilişki. Bu fiil hakikati ve zatı bakımından tektir. Ancak bazen do­ğurduğu sonuçların çirkinliği sebebiyle haram kılınırken, bazen de güzel so­nuçları sebebiyle helal kılınır.

[Birden Fazla Mefsedet îçeren Fiiller]

Tek bir fiil birden fazla mefsedeti bir arada barındırabilir. Bu fiile, söz ko­nusu mefsedetlerin hükümleri, engelleri ve keffaretleri bağlanır.

[Birden Fazla Maslahat İçeren Fiiller]

Tek bir fiil birden fazla maslahatı bir arada barındırabilir.

Örneğin devlet başkanına; zina yapıldığı, faiz alındığı, malların çalındığı, adam öldürüldüğü, namaz ve zekât ibadetlerinin yerine getirilmediği, ya­sakların çiğnendiği, haram olan şehvetlere uyulduğu haber verildiğinde devlet başkanı tüm bunları tek bir söz söyleyerek değiştirebilir. O, tüm bu kötülüklerin her birini ayrı ayrı giderdiğinde sevap aldığı gibi tek bir kelime söyleyerek tümünü değiştirmeye sebep olduğundan dolayı da aynı sevaba nail olur.[15] Buhârî, îman, Fadlu men istebre'e li dînihi, 1,126, Müslim, Müsâkât, Ahzü'l-Helâl ve terkü'ş-şü-bühât, 3, 1219-1220

[16] En'an, 160


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Kaçınılması Emredilen Şüpheli Durumlar
« Posted on: 29 Mayıs 2020, 00:51:46 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kaçınılması Emredilen Şüpheli Durumlar rüya tabiri,Kaçınılması Emredilen Şüpheli Durumlar mekke canlı, Kaçınılması Emredilen Şüpheli Durumlar kabe canlı yayın, Kaçınılması Emredilen Şüpheli Durumlar Üç boyutlu kuran oku Kaçınılması Emredilen Şüpheli Durumlar kuran ı kerim, Kaçınılması Emredilen Şüpheli Durumlar peygamber kıssaları,Kaçınılması Emredilen Şüpheli Durumlar ilitam ders soruları, Kaçınılması Emredilen Şüpheli Durumlarönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &