ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > İslami Hareketin Tarihi Seyri  > Önsöz
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Önsöz  (Okunma Sayısı 1316 defa)
24 Eylül 2011, 09:27:20
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 24 Eylül 2011, 09:27:20 »Önsöz


Yüce Allah'ın razı olduğu İslam, Dini, Adem (a.s)'den son elçisi olan Muhammed (s.a.v.)'e kadar bü­tün nebi ve resullerin dini olduğu gibi, son Peygamber'e tâbi olmak isteyenlerin de dinidir.

Bu dinin amacı, insanlığı kurtuluşa iletmektir. Bu amaçla, davet görevini üstlenmiş peygamberlerin ve onların ardısıra her asırda gelen davetçilerin görevi, bütün in­sanları İslam'a davet etmek, düştükleri yanlışlıklardan sakındırmak ve korkutmaktır. Bu ilahi yolda mü'minlerin yoldaki meşakkatlere sabredip tahammül göstermesi, İs­lam'ın bir parçasıdır. Bu nedenle mü'minin bu meşakkat­ler karşısında İlahi yöntemi değiştirmeye kalkışması, İs­lam için büyük bir ihanettir. Buna hiç kimsenin hakkı yoktur. Zira her konuda insanlığa rehber olmuş Allah elçilerinin yöntemleri ortadadır ve açıktır.

İlahi metottan taviz vermeye ve uzlaşmaya yanaşma­yan nebi ve rasullerin çektikleri eziyet ve işkenceler hiç bir zaman unutulamaz. Eziyetler ve işkenceler bir yana, kimileri peygamberlerini sürgüne gönderirken, kimileri de peygamberlerinin canlarına kıyarak öldürmüşlerdi. Bü­tün bu sıkıntılar içerisinde onlar; 'Ey kavmim, Allah'a itaat ediniz, O'ndan başka ilahınız yoktur' ortak çağrısıy­la kendilerinden sonra insanlığa 'kurtuluş mesajı' bırakı­yorlardı.

Peygamberlerin bu 'kurtuluş mesajı'na kulak vermiş seçkin insanlar, onların yolunu adım adım izleyerek İslami hareketin öncülüğünü yapmış ve yapmaktadırlar.

İşte biz bu çalışmamızda, öncelikle ilahi vahyin kont­rolünde mücadele veren nebi ve resullerin tevhidi hareketlerini, müteakiben son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v)'ın mücadelesini, sonra Raşid Halifelerin devlet ida­resini ve arkasından günümüze kadar İslam adına hareket etmiş diğer seçkin insanların mücadelelerini kısa da olsa temel özellikleriyle ortaya koymaya çalıştık. Bu amaçla kitap, İslam'ın bütün cephelerde tarih boyunca verdiği sa­vaşın ve çağdaş İslami hareketin oynadığı rolün bir özeti niteliğindedir.

Şunu hususen belirtelim ki, İslami Hareket nevzuhur bir hareket değildir. Temiz, dinamik ve sürekli kökleri olan insanlıkla yaşıt bir harekettir. Kitaba aldığımız hare­ketlerden Raşid Halifeler sonrasına tekabül edenlerin hiç bir zaman dört- dörtlük olmadığını; her şahıs veya hare­ketin kendi çapında bir takım tutarsızlıklarının ve yöntem farklılıklarının olduğunu ortaya koymaya çalıştık. Gaye­miz İslami Harekete bulaşmış olan zaafları tesbit etmek ve yeni hareketlere sahih bir yol çizmektir. Zira hiç bir İs­lami hareket yanlış, hatalı ve İslami olmayan yöntemlerle basan sağlayamaz. İslami yöntem, kendine has ilahi bir yöntemdir. Bu ilahi yöntemi bütün nebi ve rasuller ortaklaşa tatbik etmiş, kendilerinden sonraki müslümanlara da bir ölçü olarak bırakmışlardır.

Günümüz İslami hareketinin sahih bir çizgide yürü­tülmesi için gelip geçmiş bütün hareketlerin inceden ince­ye irdelenmesi gerekir ki, müslümanlar bir delikten mükerreren sokulmaya mahkum edilmesinler.

Bizim amacımız, bir şahsı veya bir hareketi küçüm­semek, kötülemek ve yermek olmadığı gibi, İslami hare­ketin öncülerine övgüler dizmek ve onları tabulaştırmak da değildir.

Şüphesiz İslami hareket adına faaliyet gösterenler sa­dece bu kitapta olanlar değildir... Gözetilen tek amaç, İs­lam adına gelmiş geçmiş meşhur hareketlerin tahlil edil­mesi, yanlış olanların ve İslami olmayanların ortaya konulmasıdır. Ümmet olarak buna ne kadar da ihtiyacımız olduğunu söylememe bilmem gerek var mı?

Yüce Allah'tan faydasını diler, ecrini sadece O'ndan beklerim. O ne güzel Mevla'dır... Beşir İslamoğlu [1][1] Beşir İslamoğlu, İslami Hareketin Tarihi Seyri, Denge Yayınları, İstanbul, 1993: 7-9.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Önsöz
« Posted on: 07 Haziran 2020, 06:11:16 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Önsöz rüya tabiri,Önsöz mekke canlı, Önsöz kabe canlı yayın, Önsöz Üç boyutlu kuran oku Önsöz kuran ı kerim, Önsöz peygamber kıssaları,Önsöz ilitam ders soruları, Önsözönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &