> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hz.Süleyman >  Mala hakim olma izzeti
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mala hakim olma izzeti  (Okunma Sayısı 2685 defa)
04 Mayıs 2011, 14:42:49
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 04 Mayıs 2011, 14:42:49 »4- Mala Hakim Olma İzzeti


Allah'ın insana emanet ettiği bütün mallar, zenginlikler, paralar ve eşyalar, yalnızca dünyalık geçimliklerdir. Bütün insan­ların az çok, kendi durumlarına ve çağlarına göre bunlara ihti­yacı vardır. Zaten Allah (c.c.) canlı veya cansız eşyayı insan dün­yada geçinebilsin diye yaratmıştır.

Ancak insanların dünyadan yiyecekleri son derece sınırlı­dır. Bir kişi diğerinden ne kadar fazla yiyebilir, ne kadar fazla tü­ketebilir? Belki biri diğerinden daha lüks eşya kullanabilir.

Ancak sonunda herkes aynı toprağın kucağına dönüyor.

Gerçek bu olunca bir takım insanların yalnızca dünyalık yaşamaları, hayatın merkezine yalnızca geçinme idealini koyma­ları onlar için cidden büyük bir zarardır.

Para kazanmak, eşyalara sahip olmak, tüketimi hayat anlayışı haline getirmek; bütün bunların peşine çılgın gibi koşmak yaratılışın amacı değildir. Geçimlikleri kutsal hale getirmek, pa­radan, eşyadan daha değerli bir şey tanımamak İnsan için bir körlüktür.

Peygamberimiz (s.a.v.) böyle insanlara dinarın (paranın) kölesi diyor ve sonra da ekliyor:

'Paranın kölesi olanlara yazık­lar olsun!'

Çağımız insanının eşya tutkusunu, paraya olan aşkını, dünyalıklar uğruna düştüğe sefil durumu bundan daha güzel hangi söz ortaya koyabilir?

Dinarın kölelerine yazıklar olsun.

Bu söz paradan, maldan, zenginliklerden daha kutsal bir şey tanımayan ahmaklar içindir. Bütün insani değerleri para uğ­runa bir tarafa atan maddeperestleredir. Allah'ı unutup, çıkarını ve mal peşinden koşmayı put haline getirenleredir. Makamları, saltanatları, maddi planda yükselmeyi, köşe dönmeyi, zenginlik­lerle insanlara hükmetmeyi amaç haline getiren şaşkınlaradır.

İnsanlann pek çoğunu, dünyalıklar oyalamaktadır. 'Buna sahip olayım, onu da elde edeyim, daha falancanın seviyesine bi­le gelemedim, ona bir kavuşayım', ümniyyeleri (hayalleri) ile oyalanan niceleri, böylelikle Rablerini, O'na kulluğu ve Ahiret hesabını, yani edebî mutluluğu unutuyorlar.

Malın kulu kölesi olanlar, kahredici bir tutsaklığı, çirkin bir esareti yaşamaktadırlar. Geçimliklerin ve çıkarın uğruna ki­şiliksiz hale gelenler, utanılacak bir zilletin içerisindedirler. Üs­tünlüğü, fazileti, önde olmayı mala, dünyalıklara sahip olmakta görenler, müthiş bir aldanıştadırlar.

insan için özgürlük en büyük şereftir ve en önemli mut­luluk kaynağıdır.

Dünyalık geçimlikler ve mal karşısında özgürlüğü kazabilen, ona hak ettiği değerden daha fazlasını vermeyen, onu bir emanet olarak değerlendiren kişiler, özgürlüklerini de kazanırlar.

Malın, paranın, çıkarın ve eşyanın mahkûmu ve tutsağı değil, hakimi olmak. Eşyanın peşine sürüklenen aç gözlü bir doymaz olmak yerine; mala hükmeden, eşyayı iyi amaçlar uğru­na kullanabilen, maldan diğer kulları da yararlandıran cömert bir kişi olmak...

İnsana izzet ve şeref kazandıran bu ilkedir.

Hz. Süleyman'ın kişiliğinde bu izzeti görüyoruz. O, eline emanet verilen mülkü ve dünyalıkları yerinde, hayırlı amaçlar için kullandı.

Malın hakimi oldu, eşya karşısında insanlık onurunu ve seçilmiş kul olma izzetini korudu. Dinara değil, Allah'a kulluk yapmaya devam etti. [370][370] Hüseyin K. Ece, Hz. Süleyman, H. Ece Yayınları: 197-199.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Mala hakim olma izzeti
« Posted on: 04 Şubat 2023, 21:39:52 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Mala hakim olma izzeti rüya tabiri, Mala hakim olma izzeti mekke canlı, Mala hakim olma izzeti kabe canlı yayın, Mala hakim olma izzeti Üç boyutlu kuran oku Mala hakim olma izzeti kuran ı kerim, Mala hakim olma izzeti peygamber kıssaları, Mala hakim olma izzeti ilitam ders soruları, Mala hakim olma izzetiönlisans arapça,
Logged
03 Aralık 2014, 17:23:14
Rüveyha
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.764


« Yanıtla #1 : 03 Aralık 2014, 17:23:14 »

Esselamu Aleyküm ve rahmetullah..Malın kölesi olmaktan Mevlama sığınıyorum..Rabbim verdiği rızkı hayır yolda kullanmayı , nasip etsin inşaAllah..Mevlam razı olusn kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
30 Aralık 2014, 20:58:38
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.620


« Yanıtla #2 : 30 Aralık 2014, 20:58:38 »

Aleykümselam.Rabbim razı olsun paylaşımdan Sümeyye abla.Rabbim bizlere de Hz.Süleyman'ın imanından,bağlılığından,iman aşkından versin.Bizlerde inşallah kendimizi dünyalık mallardan alı koyup,kendimizi ahirete adayabiliriz...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &