ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Hüccetullahil Baliğa > Rasûlullah ın s.a. içtihadı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Rasûlullah ın s.a. içtihadı  (Okunma Sayısı 751 defa)
05 Şubat 2011, 16:53:00
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 05 Şubat 2011, 16:53:00 »Rasûlullah’ın (s.a.) İçtihadı:


Rasûlullah’ın (s.a.) içtihadı, vahiy mesabesindedir. Çünkü Al­lah Teâlâ, onu, görüşünün hata üzerinde karar kılmasından koru­muştur. Zannedildiği gibi, onun içtihadının nassla belirtilmiş bu­lunan şeylerden (mansâs) istinbat edilmiş olması gerekmez. Aksine çoğu kez şöyle cereyan eder: Allah Teâlâ, ona şeriatın maksatlarını, teşrî’, kolaylaştırma ve hüküm koyma kıstaslarını öğretir, bunun sonucunda o da, bu kıstaslardan hareketle vahiy yoluyla elde edilmiş olan maksatları açıklar.

iv. Herhangi bir şekilde kayıtlamaksızın mutlak olarak zik­rettiği hikmetler, maslahatlar ile ilgili sünnet. Bunları tahdit et­memiş, sınırlarını kesin çizmemiştir. Güzel huyları ve zıdlarını be­lirlemesi böyledir. Çoğu kez bu tür sünnetin dayanağı ictihâddır. Şu manada ki, Allah Teâlâ, ona irtifaklarla ilgili kıstasları öğret­miş, o da onlardan bir hikmet çıkarmış ve onu, o konuda küllî bir esas kılmıştır.

v. Üstün ameller ve menkıbelerle ilgili sünnet. Bunlardan bir kısmının vahye, diğer bir kısmının da içtihada dayandığını düşü­nüyorum. Bu tür kıstasların açıklanması daha önce geçmişti.

Üzerinde durmak, manalarını açıklamak istediğimiz sünnet işte bu kısım olmaktadır.

 

B) Risalet Görevinin Tebliği Kabilinden Olmayan Sünnet:
 

Bu tür sünnet hakkında Rasûlullah (s.a.) şöyle buyurmuştur:

“Ben de nihayet bir insanın. Size dininizden bir şey emretti­ğim zaman, onu alın; size kendi görüşümden bir şey emrettiğim zaman, ben de nihayet bir insanım.” [648]

Hurma aşılanmasıyla ilgili sözü de şöyledir:

“Şüphesiz ben, bir tahminde bulunmuştum. Beni kanaatim­den dolayı sorgulamayın. Fakat ben size Allah’tan bir şey bildirirsem, onu alın. Çünkü ben asla Allah adına yalan söylemem.” [649]

Bu kısım altına şu konulara dair olan sünnet girer:

i. Tıbla ilgili hadisler.

ii. “Siz, siyah ve alnı sakar ata bakın!” [650], türünden olan ha­disler.

Bu kabil sünnetin, dayanağı tecrübedir.

iii. İbadet niyeti olmaksızın âdet kabilinden, bir kasıt bulundurmaksızın gelişi güzel yaptığı tasarrufları.                           

iv. Folklor kabilinden olup, kavminin aniatageldikleri şeyleri zikretmesi. Ümmü Zer’ hadisi [651], Hurâfa hadisi [652] böyledir. Zeyd b. Sabit’in, huzuruna giren ve kendilerine Rasûlullah’ın (s.a.) hadis­lerinden anlatmasını isteyen kimselere söylediği şu sözü bu temayı işlemektedir:

“Ben onun komşusu idim. Kendisine vahiy geldiği zaman beni çağırtırdı ve ben de inen vahyi, onun için yazardım. Biz dünya iş­leri konuştuğumuzda, o da bizimle birlikte konuşurdu. Biz âhiret işleri konuştuğumuzda, o da bizimle birlikte konuşurdu. Biz, yiye­ceklerden bahsettiğimizde, o da bizimle bahsederdi. Şimdi bütün bunları size anlatayım mı?” [653]

v. O güne has bazı cüz’î maslahatın kasdına yönelik olan, Üm­metin tamamı için bağlayıcı olmayan sünnet. Devlet başkanı sıfa­tıyla ordunun teçhizatı, ayırıcı alâmet (şiar) seçimi gibi konularla ilgili tasarrufları böyledir. Bu türden olan sünnet hakkında Hz. Ömer’in şu sözü dikkat çekicidir:

“Remel ile ne ilgimiz var! Biz o gün remelle, Allah’ın haklarından geldiği bir kavme güçlü olduğu­muzu göstermeye çalışırdık.” Hz. Ömer, sonra bunun başka bir se­bebi olabileceğinden korkmuştur. Rasûlullah’ın (s.a.) birçok tasar­rufu bu kısımdan sayılmıştır.

“Kim, (savaşta) birini öldürürse, üzerindeki [654] ona aittir.” [655] Hadisi ve benzerleri bu kısımdandır.

vi. Özel hüküm ve kazası: Rasûlullah (s.a.), bu konuda beyyine ve (olmaması halinde de) edilen yeminlere tabi idi. (Dolayısıyla verdiği kazaî hükümler, şahsa ve olaya özel olur.) Bu konuda Hz. Ali’ye şöyle buyurmuştur:

“Olayda hazır olan, bulunmayanın görmediğini görür.” [656][654] Elbise ve techizatı. (Ç)

[655] Buhârî, Fardu'l-humus, 17.

[656] Ahmed, 1/83.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Rasûlullah ın s.a. içtihadı
« Posted on: 11 Ağustos 2020, 07:21:05 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Rasûlullah ın s.a. içtihadı rüya tabiri,Rasûlullah ın s.a. içtihadı mekke canlı, Rasûlullah ın s.a. içtihadı kabe canlı yayın, Rasûlullah ın s.a. içtihadı Üç boyutlu kuran oku Rasûlullah ın s.a. içtihadı kuran ı kerim, Rasûlullah ın s.a. içtihadı peygamber kıssaları,Rasûlullah ın s.a. içtihadı ilitam ders soruları, Rasûlullah ın s.a. içtihadıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &