ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Hüccetullahil Baliğa > Mürsel karîne ile güç kazanır
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mürsel karîne ile güç kazanır  (Okunma Sayısı 734 defa)
05 Şubat 2011, 16:06:37
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 05 Şubat 2011, 16:06:37 »Mürsel, Karîne İle Güç Kazanır:


Mürsel hadis, bir karîne ile birlikte gelirse o takdirde onu de­lil olarak kullanmak sahih olur. Bu, mürselin, bir sahâbînin mevkuf sözüyle veya müsned zayıf hadisiyle ya da üstadlar farklı olmak kaydıyla bir başkasının mürseliyle birlikte varid olması, ilim ehlinin büyük çoğunluğunun görüşüne ya da sahih kıyasa ve­yahut bir nassın imâsına uygun düşmesi, sadece adalet sahibi üstadlardan mürsel olarak rivayet ettiği bilinen zevatın mürselleri olması.., gibi durumlarda olur. Böyle olan mürseller, müsned gibi değer görür; aksi takdirde ise itibara alınmaz.

Zabt bakımından kusurlu olan, fakat müttehem [720] bulunma­yan, ya da hali meçhul olan râvîlerin rivayet ettikleri hadislerde de durum aynıdır ve geçerli olan görüşe göre bu tür hadisler, kıya­sa muvafık olmak, İlim ehlinin büyük çoğunluğunun görüşüne uy­gun düşmek gibi kendilerine güç katan bir karine olmadan kabul edilmezler.                                   

Sahabî, bir hadisi herhangi bir şekilde yorsa (tevîl etse), bu, eğer içtihada mahal bir konu ise, aksine hüccet ikâme edilinceye kadar, kısmen o hadisin o şekilde anlaşılması gerektiğinde açık olur. Dili bilen, akıl ve mantık sahibi olan kimselerin anlayacağı hal ve söz karineleri ile desteklenmesi halinde ise iyice güç kazan­mış, olur.

Sahabe ve tabiîn uygulama ve sözleri (âsâr) arasında söz ko­nusu olan ihtilâflara gelince, yukarıda anlatılan yollarla araları­nın bulunması, cem ve telif edilmesi imkânı varsa, evvela bu yapı­lır. Bu imkân yoksa o zaman mesele hakkında iki ya da daha faz­la görüş vardır, demektir. Dolayısıyla bunlardan hangisinin daha doğru olduğu araştırılır. Sahabe görüşleri konusunda onların yak­laşımlarım bilmek, gizli ilimlerdendir; çalış ki sen de ondan bir pay elde edesin.

Allah’u a’lem! [721]Sikanın Rivayetinde Fazlalık Bulunması:

 

Sika bir ravinin rivayetinde, diğerlerinden farklı olarak bir fazlalık bulunur ve bu, diğer rivayetlerle çelişir bir durum arzetmezse, bu fazlalık kabul edilir. Mürsel hadisin müsned olarak ri­vayet edilmesi, isnadda bir râvînin fazla bulunması, hadisin söy­lendiği zamanı/mekanı belirtmesi, vürûd sebebini içermesi, sözün uzun olması, sözün manasını değiştirmeyecek ilave bir cümlenin bulunması.., gibi. Eğer, manayı değiştiren bir ifade yahut âdeten zikri terkedilmeyecek nadir bir söz içermesi gibi diğer rivayetlerle bağdaşmayacak bir fazlalıksa, kabul edilmez.

 

EK
 
1) Sahabe Ve Tabiîn İhtilaflarının Sebepleri:
 

Bil ki: Rasûlullah (s.a.) döneminde, fıkıh tedvin edilmiş değil­di. O zamanlar şer’î hükümler üzerinde günümüz fakihlerinin dur­dukları gibi durulmazdı. Bilindiği gibi fakihler, her şeyin rükünle­rini, şartlarım, mendup ve müstehaplarım en ince ayrıntısına va­rıncaya kadar delilleriyle birlikte, benzerlerinden ayırıcı şekilde ortaya koyarlar; bazı şekiller farzederler ve bu farazi meseleler üzerinde uzun uzun dururlar, mümkünse ayrıcalıklı noktalarını belirlerler, tanımlamalara giderler, hasrı mümkün olanları belirle­meye çalışırlar ve benzeri tekellüflere girerler.
[720] Rasûlullah'a (s.a.) yalan isnadında bulunduğu töhmeti olmayan. (Ç)

[721] Müellif, kitabın girişinde, birinci kısmı yedi mebhas içerisinde, yetmiş bâb olarak düzenlediğini söylemişti. Ancak, bütün mevcut nüshalarda buraya kadar bâb sayısı seksen bire çıkmaktadır. Bu durumda fazla bâblar, ya sonradan eklenme olmaktadır, birazdan gelecek olan bölüm­ler gibi, ya da başta müellifin bir sayı hatası söz konusudur veyahut da bu bâblardan bir kısmı aslında fasıl idi, ancak müstensihler yanlış­lıkla onları bâb haline sokmuşlardır. Allah'u a'lem!
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Mürsel karîne ile güç kazanır
« Posted on: 03 Ağustos 2020, 17:37:36 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Mürsel karîne ile güç kazanır rüya tabiri,Mürsel karîne ile güç kazanır mekke canlı, Mürsel karîne ile güç kazanır kabe canlı yayın, Mürsel karîne ile güç kazanır Üç boyutlu kuran oku Mürsel karîne ile güç kazanır kuran ı kerim, Mürsel karîne ile güç kazanır peygamber kıssaları,Mürsel karîne ile güç kazanır ilitam ders soruları, Mürsel karîne ile güç kazanırönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &