ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Hüccetullahil Baliğa > Dördüncü tabaka kitapları
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Dördüncü tabaka kitapları  (Okunma Sayısı 915 defa)
05 Şubat 2011, 16:22:20
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 05 Şubat 2011, 16:22:20 »Dördüncü Tabaka Kitapları:


Musannifleri tarafından asırlar sonra, ilk iki tabakada bulun­mayan hadislerin toplanmasına yönelik yapılan çalışmalardır. Bunlar daha önce çeşitli mecmua ve müsnedlerde yer alan ve daha sonraları bu musannifler tarafından kendilerine değer atfedilen, aslında muhaddislerce hadisleri yazılmayan kimselerden gelen rivayetlerdir. Bunlar:

i. Laf ustaları vaizlerin, heva ve heveslerinin peşinden koş­turanların, zayıf ravîlerin rivayetleri olabilir.

ii. Yahut sahabe ve tabiîn sözleri veya İsrailî haberler veya­hut da hukema ve nasihatçilerin sözlerinden olabilir, fakat ravîleri onları sehven veya kasten Rasûlullah’ın (s.a.) hadisleriyle karıştırmış olabilir.

iii. Veya Kur’ân ya da sahih hadisin muhtemel manaların­dan biri olabilir; rivayet inceliklerinden haberi olmayan salih ze­vat, onu mana yoluyla rivayet eder ve böylece o muhtemel manayı merfu bir hadis şekline sokar.

iv. Veyahut kitap ve sünnetin işaretinden anlaşılmış mana­lar olabilir ve ravi onu kasıtlı olarak müstakil bir hadis şeklîne so­kar.

v. Veya çeşitli hadislerde yer alan dağınık ifadeleri bir araya getirir ve onları aynı anda söylenmiş tek bir sözmüş gibi nakleder. Bu tür hadislerin genelde bulunduğu kitaplar şunlardır: İbn Hibbân’ın ed-Duafâ’sı, İbn Adiyy’in KâmiFi, Hatîb’in, Ebû Nuaym’ın, Cûzcânî’nin, İbn Asâkir’in, İbn en-Neccâr, Deylemî’nin ki­tapları... Hârzemî’nin Müsnedi de hemen hemen bu sınıfa gir­mektedir. Bu tabakada yer alan hadislerin en iyisi, (sıhhate) ihti­mali bulunan zayıf hadislerdir. En kötüsü ise, mevzu ya da son derece münker olan maklûb hadislerdir. Bu tabakada yer alan hadisler, İbnu’l-Cevzî’nin [678] el-Mevzûât’ının malzemesini oluştu­rur.

 

Beşinci Tabaka Kitapları:
 

Bunlardan başka bir de beşinci tabakayı oluşturan hadisler vardır. Bunlar:

i. Fukaha, sûfiyye ve tarihçiler arasında meşhur olmuş, fakat ilk dört tabaka içerisinde bir ash esası bulunmayan hadislerle,

ii. Dini bütün olmayan fakat dili iyi bilen kimselerin cerhi mümkün olmayan sağlam bir isnadla, hadismiş gibi ileri sürdükle­ri Rasûlullah’tan (s.a.) sâdır olması imkanı bulunmayan belîğ söz­lerden oluşur.

Bunlar, İslâm’da büyük fitnelere sebep olmuşlardır. Fakat hadis ilminin yüksek otoriteleri bu türden olan rivayetleri mütabaat ve şevâhid üzerine arzetmekte, böylece üzerlerindeki perde kalkmakta ve sakatlıkları ortaya çıkmaktadır.

 

Muteber Tabakalar:

 

Birinci ve ikinci tabakayı teşkil eden hadis kitapları, muhaddislerin itimadını kazanmıştır. Onların itibar ettikleri ve hadisleri aldıkları kitaplar bunlardır. Üçüncü tabakaya gelince, onlar üze­rinde durmak, gerekleriyle hükmetmek ancak hadis ricalini ya­kından tanıyan, hadis illetlerine vakıf olan büyük hadis üstadlârının girişebileceği bir şeydir. Bununla birlikte bunlardan mütâbeât ye şevâhid şeklinde istifade yoluna gidilebilir. “Allah Teâlâ, her şey için bir ölçü (mevki) kılmıştır.” [679]

Dördüncü tabakadaki hadislere gelince, bunları toplamak, onlardan hüküm istinbatına girişmek son dönemlerde ortaya çık­mış bir tekellüften başka bir şey değildir. Baksanıza, Rafızî ve Mutezilî.., gibi ehl-i bid’at grupları, en küçük bir çaba gösterme­den bu kitaplardan kendi mezheplerini destekleyecek deliller bula­bilmektedirler. Bu da, bu tabakada yer alan kitapların ne derece güvenilmez olduğunu gösterir. Bu itibarla, hadis ulemâsıyla yapı­lacak tartışmalarda bu tabakadan olan hadis rivayetleriyle üstün­lük sağlamaya kalkışmak bir anlam ifade etmez.

Allah’u alem![678] Abdurrahman b. el-Cevzî; Abbasîler döneminin ortalarında Bağdad'da yaşamış, Hanbelî mezhebine mensup fakih, tarihçi ve hatip biridir, (ö. 597/1200)

[679] Talâk: 65/3.[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Dördüncü tabaka kitapları
« Posted on: 15 Ağustos 2020, 00:14:26 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Dördüncü tabaka kitapları rüya tabiri,Dördüncü tabaka kitapları mekke canlı, Dördüncü tabaka kitapları kabe canlı yayın, Dördüncü tabaka kitapları Üç boyutlu kuran oku Dördüncü tabaka kitapları kuran ı kerim, Dördüncü tabaka kitapları peygamber kıssaları,Dördüncü tabaka kitapları ilitam ders soruları, Dördüncü tabaka kitaplarıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &