> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Güncel Meseleler > Güncel Dini Haberler > Cami açılışına Hristiyanlar da katıldı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Cami açılışına Hristiyanlar da katıldı  (Okunma Sayısı 185 defa)
19 Haziran 2011, 16:01:27
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 19 Haziran 2011, 16:01:27 »Cami açılışına Hristiyanlar da katıldı

Hollanda’nın Culemborg şehrinde Hollanda Diyanet Vakfı (HDV) İmamı Azam Camii hizmete açıldı.

Hollanda’nın Culemborg şehrinde Hollanda Diyanet Vakfı (HDV) İmamı Azam Camii hizmete açıldı. Cami, İmamı Azam Camii Yönetim Kurulu ve cemaati tarafından Hollanda Diyanet Vakfı’nın da desteğiyle 2010 yılı haziran ayında satın alınan arsada inşa edildi. Bir yıl gibi kısa sürede inşa edilen camii için muhteşem açılış töreni yapıldı.

İmamı Azam Camii’nin açılış törenine, Türkiye’nin Lahey Din Hizmetleri Müşaviri ve Hollanda Diyanet Vakfı Başkanı Doç. Dr. Bülent Şenay, Culemborg Belediye Başkanı Ronald van Schelven, Deventer Başkonsolosluğu Nihat Erşen, Hollanda Diyanet Vakfı Culemborg Camii Başkanı Ali İhsan Saybaş, Kiliseler Birliğinden Jan Goed, Hollanda Diyanet Vakfı’na bağlı cami yöneticileri ile çok sayıda Türk ve Hollandalı misafirlar katıldı.

Cami Genel Muhasibi Adnan Şahin Moderatörlüğünde gerçekleşen açılışta ilk önce Culemborg İmamı Azam Camii din görevlisi Salih Şahin’in Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı. Açılış ve selamlama konuşması cami başkanı Ali İhsan Saybaş tarafından yapıldı. Davete icabet eden misafirlere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Ali İhsan Saybaş, cami için arsanın alınmasına, inşa edilmesine resmi prosedürlerin halledilmesine yardım eden ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

“MÜSLÜMANLARIN VE HIRİSTİYANLARIN AÇILIŞI BERABERCE KUTLAMALARI BİR AYRICALIK”

Açılışta bir konuşma yapan davetlilerden Kiliseler Birliği Başkanı Jan Goed, yönetiminde olduğu kurumu adına cami açılışına katıldığını ve onur duyduğunu ifade etti. Goed, “İmamı Azam Camii sadece sizin için değil tüm Culemborg halkı için de bir kazanımdır. Burada olmaktan dolayı kendimi onurlandırılmış hissediyorum. Müslümanların ve Hıristiyanların açılışı beraberce kutlamaları bir ayrıcalık. Dünyanın ve Hollanda’nın pek çok yerinde bunu yapabilmek mümkün olmazdı. Bunun mümkün olması aynı zamanda caminin açık tutumundan da kaynaklanıyor. Gelecekte karşılıklı ilişkilerimizi güçlendirmek çok iyi olur. Ortak paydalarımız çok fazla. Bizim Hz. İbrahim’e, Hz.Musa’ya, Hz İlyas’a ve Hz İsa’ya dayanan ortak noktalarımız var. Kutsal kitaplardan ilham alıyoruz ve haksızlığa müsamaha edilmeyen, sevginin en önemli muharrik güç olduğu ve bütün olan bir dünya arzuluyoruz. Benzer şekilde Hıristiyanlar ve Müslümanlar olarak ortak noktalarımıza sahip çıkarak farklılıklarımızı da anlamaya çalışabiliriz.” Dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Culemborg Belediye Başkanı Ronald van Schelven’de bir konuşma yaptı. Belediye Başkanı, “Bugün buraya bu kadar insanın gelmesi çok sevindirici. Belediyemiz çeşitliliğe önem vermektedir. Bu çok renkli topluma Türk halkının da katkısı büyüktür. Culemborg’da yapılan bu yeni cami şehrimize yeni bir renk katacak. Hollanda’da çok kültürlü toplumun tartışıldığını biliyoruz. Hollanda toplumunun bir kesiminde Müslümanların çoğalarak var olmaları korku ve itiraz duygularını kabartıyor. Bunu aksine yeni bir camii açılmasını samimi duygular ile tebrik etmek her zaman doğal karşılanmıyor. Bu meyanda Hollanda, içinde bir çok halkların etnik grupların ve dinlerin beraber yaşamak zorunda oldukları uluslararası toplumun bir laboratuarı oldu. Bundan dolayıdır ki, ikinci dünya savaşından sonra dünya çapında makes bulan ve insan hakları evrensel beyannamesi çerçevesinde gelişen uluslararası hukuk değerli bir kazanım olarak her devletin ve vatandaşın bu çerçevede sorumluluk alması gereken bir husus olmalıdır.” İfadelerini kullandı.

Schelven sözlerine şöyle devam etti: “Bu çerçevede Hollanda’da demokrasi din özgürlüğü ve din ve devlet işlerinin ayrı olduğu hukukun üstünlüğünün kural olduğu bir ayrıcalığımız bulunuyor. Bu hukuk devletinde bütün dinler inançlarını ifade edebilir ve yaşayabilir. Yine bu hukuk devleti çerçevesinde kiliseler ve camiiler yapılabilir ve tabii ki, Culemborg’da da yeni bir Türk Camii yapılabilir. Binaenaleyh böyle bir camiinin açılışı da bir bayram havasında oluyor. Zira bizim burada din ve ifade özgürlüğü yaşamak ve kutlamak bizim hakkımızdır. Fakat bu inanç özgürlünün bir de sorumluluğu bulunmaktadır. Hollanda’da bulunan bütün dini cemaatlerden dolayısıyla camii ve kiliselerden kendi ilahi kaynaklarından ilham alarak, kendi varoluş ve özgürlüklerini de borçlu oldukları bu hukuk devletimizin korunması ve desteklenmesi yolunda katkıda bulunmalarını istemek en doğal haktır. Ülkemizde bulunan bütün vatandaşlarımızın ve tabii ki dini cemiyetlerimizin bu hukuk devletimizin desteklenmesi ve saygı gösterilmesi hususunda bir sorumlulukları bulunmaktadır. İslam hakkında çok az bilgim var. Ancak İslam’da Allah’ın 99 adet güzel isimlerine dikkat edildiğini biliyorum. Bunlardan ilkinin çok merhametli demek olduğunu biliyorum. Rahman olan Allah. Onun içindir ki, tüm Culemborg halkına İmamı Azam Camii açık, merhametli sevecen ve ilgili yaklaşımla sıcak bir ortamın burada da oluşacağına eminim. Tüm Culemborg halkı adına sizleri tekrar tebrik ve teşekkür ediyorum.”

Türkiye’nin Deventer Başkonsolosu Nihat Erşen ise “Camiinin medeniyet, sanat, eşitlik, birlik, sohbet.ilim, sevgi, tevekkül, arınma, anlama yerleridir. Camiiler elbette öncelikle ibadet etmek için ama aynı zamanda bir o kadar da bizi bir araya getirsin diye bu birlik ve beraberliğin toplumumuzun ibadet yanında eğitim ve kültürel gelişmesine de hizmet etmesi dileği ile camiye emeği geçen herkesi kutluyorum.” Dedi.

Son olarak kürsüye gelen Din Hizmetleri Müşaviri ve Hollanda Diyanet Vakfı Başkanı, Doç. Dr. Bülent Şenay da aptığı konuşmasında, “İmamı Azam Camii ismi hukuk devletine saygının garantisidir. İmamı Azam İslam Akidesinin tarih içerisinde hukuk düzenini formüle etmiş en önemli dini entelektüel ve hukukçuların başında gelir. Müslümanların büyük bir çoğunluğu da İmam-ı Azam ekolünü takip ederler. Hollanda’daki imamlarımızın uyum kursunu başarı ile tamamlamaları yüz yıllardır bir uyum medeniyetinden geliyor olmasından kaynaklanıyor. Anadolu zaten bir uyum medeniyetidir. Türk toplumunun zaten uyum sorunu yoktur. İşte Culemborg’taki bu fotoğraf bu uyumun en güzel delilidir. Biz ayrıca bir lale toplumuyuz. Laleyi kaligrafik olarak yazdığınız zaman Allah lafsını bilirsiniz uçlarından Allah çıkar. Gül ise Hz Peygamberi. Lale ise Tevhidi temsil eder. Culemborg camii budur. Camii insanları bir araya getiren mekân demektir. Biz sadece uyum toplumu ve medeniyeti değil Lale medeniyetiyiz. Lale çağanın çocuklarıyız. Hollanda’ya gelişimiz tesadüfü değil. Laleyi Hollanda’ya biz getirdik.Culemborg İmamı Azam Camii geleceğe birlikte yaşamanın garantisidir.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesildi. 500’ün üzerinde davetliye camii yönetimi tarafından açık büfe yemek ikram edildi.

Culemborg İmamı Azam Camii’nin inşaatı 11 Haziran 2010 tarihinde başlanılmıştı. Bir yıl gibi bir sürede tamamlanarak hizmete girdi. İmamı Azam Camii’nin ibadet kısmı 300 kişilik. İki tane ders sınıfı ve çok amaçlı konferans salonu ve imam evi bulunuyor. Camii Türk Mimar Erdal Önder tarafından çizildi. Hollandalı inşaat şirketi Chr. van Arnhem firması tarafından yapılan cami, Hollandalı ve Türklerin hizmetine sunuldu.

haber7

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Cami açılışına Hristiyanlar da katıldı
« Posted on: 29 Haziran 2022, 16:38:46 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Cami açılışına Hristiyanlar da katıldı rüya tabiri,Cami açılışına Hristiyanlar da katıldı mekke canlı, Cami açılışına Hristiyanlar da katıldı kabe canlı yayın, Cami açılışına Hristiyanlar da katıldı Üç boyutlu kuran oku Cami açılışına Hristiyanlar da katıldı kuran ı kerim, Cami açılışına Hristiyanlar da katıldı peygamber kıssaları,Cami açılışına Hristiyanlar da katıldı ilitam ders soruları, Cami açılışına Hristiyanlar da katıldıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &