ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Ahlaki Eserler > Gıybet > Hatime Gıybet Hakkındadır
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hatime Gıybet Hakkındadır  (Okunma Sayısı 1366 defa)
11 Haziran 2010, 14:40:45
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 11 Haziran 2010, 14:40:45 »Hatime (Gıybet Hakkındadır)

 

Yirmi beşinci Söz'ün Birinci Şulesinin Birinci Şua'nın Beşinci Noktasının makam-ı zemm ve zecrin misallerinden olan bir tek âyetin, mu'cizane altı tarzda gıybetten ten-fir(nefret ettirmesi) etmesi; Kur'an'm nazarında gıybet ne kadar şeni'(çirkin) bir şey olduğunu tamamıyla gösterdiğin­den, başka beyana ihtiyaç bırakmamış. Evet Kur'an'm beya­nından sonra beyan olamaz, ihtiyaç da yoktur.

İşte âyetin altı derece zemmi, zemmeder. Gıybetten altı mertebe şiddetle zecreder. Şu âyet bilfiil gıybet edenlere müteveccih olduğu vakit, manası gelecek tarzda oluyor. Şöyle ki:

Malûmdur: Âyetin başındaki hemze, sormak (âyâ) ma-nasmdadır. O sormak manası, su gibi âyetin bütün kelime­lerine girer. Her kelimede bir hükm-ü zımnî var.

İşte birincisi, hemze ile der: Âyâ, sual ve cevab mahalli olan aklınız yok mu ki, bu derece çirkin bir şey'i anlamıyor?

ikincisi: Lafzıyla der: Âyâ, sevmek ve nefret etmek mahalli olan kalbiniz bozulmuş mu ki, en menfur bir işi sever?

Üçüncüsü: A.Kİ kelimesiyle der: Cemaatten ha­yatını alan hayat-ı içtimaiye ve medeniyetiniz ne olmuş ki, böyle hayatınızı zehirleyen bir ameli kabul eder?

Dördüncüsü: Kelâmıyla der: in­saniyetiniz ne olmuş ki, böyle canavarcasma arkadaşınızı diş ile parçalamayı yapıyorsunuz?

Beşincisi: Kelimesiyle der: Hiç rikkat-i cinsi-yeniz, hiç sıla-i rahminiz yok mu ki, böyle çok cihetlerle kardeşiniz olan bir mazlumun şahs-ı manevîsini insafsızca dişliyorsunuz? Ve hiç aklınız yok mu ki, kendi azanızı ken­di dişinizle divane gibi ısırıyorsunuz?

Altıncısı: bu kelâmıyla der: Vicdanınız nerede? Fıtratınız bozulmuş mu ki, en muhterem bir halde bir kar­deşinize karşı, etini yemek gibi en müstekreh bir işi yapı­yorsunuz?

Demek şu âyetin ifadesiyle ve kelimelerin ayrı ayrı dela­letiyle: Zemm ve gıybet, aklen ve kalben ve insaniyeten ve vicdanen ve fıtraten ve milliyeten mezmumdur. İşte bak na­sıl şu âyet, îcazkârane altı mertebe zemmi zemmetmekle, i'cazkârane altı derece o cürümden zecreder.

Gıybet, ehl-i adavet ve hased ve inadın en çok istimal et­tikleri alçak bir silâhtır. İzzet-i nefis sahibi, bu pis silâha te­nezzül edip istimal etmez. Nasıl meşhur bir zât demiş:

Yani: "Düşmanıma gıybetle ceza vermekten nefsimi yük­sek tutuyorum ve tenezzül etmiyorum. Çünki gıybet; zaîf ve zelil ve aşağıların silâhıdır."

Gıybet odur ki: Gıybet edilen adam hazır olsa idi ve işit-se idi, kerahet edip danlacaktı. Eğer doğru dese, zâten gıy­bettir. Eğer yalan dese; hem gıybet, hem iftiradır. İki katlı çirkin bir günahtır.

Gıybet, mahsus birkaç maddede caiz olabilir:

Birisi: Şekva suretinde bir vazifedar adama der, tâ yar­dım edip o rnunkeri, o kabahati ondan izale etsin ve hakkı­nı ondan alsın.

Birisi de: Bir adam onunla teşrik-i mesaî(işbirliği) etmek ister. Senin \\e meşveret eder. Sen de sırf maslahat için ga­razsız olarak, meşveretin hakkını eda ermek için desen: "Onun ile teşrik-i mesaî etme. Çünki zarar göreceksin."

Birisi de: Maksadı, tahkir ve teşhir(göz önüne sermek) değil; belki maksadı, tarif ve tanıttırmak için dese: "O topal ve serseri adam filân yere gitti."

Birisi de: O gıybet edilen adam fâsık-ı mütecahirdir(açık­tan açığa, kimseden sıkılmadan günah işleyen). Yani fena­lıktan sıkılmıyor, belki işlediği seyyiatla iftihar ediyor; zul­mü ile telezzüzdezzet almak) ediyor, sıkılmayarak aşikâre bir surette işliyor.

İşte bu mahsus maddelerde garazsız ve sırf hak ve mas­lahat için gıybet caiz olabilir. Yoksa gıybet, nasıl ateş odunu yer bitirir; gıybet dahi a'mal-i sâlihayı(salih amelleri) yer bi­tirir.

Eğer gıybet etti veyahut isteyerek dinledi; o vakit (Allah'ım, bizi ve gıybetini ettiğimiz zatı mağfiret et!) demeli, sonra gıybet edilen adama ne vakit rast gelse, "Beni helâl et" demeli.

Said Nursî (yirmi ikinci mektup)

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hatime Gıybet Hakkındadır
« Posted on: 20 Şubat 2020, 03:58:02 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hatime Gıybet Hakkındadır rüya tabiri,Hatime Gıybet Hakkındadır mekke canlı, Hatime Gıybet Hakkındadır kabe canlı yayın, Hatime Gıybet Hakkındadır Üç boyutlu kuran oku Hatime Gıybet Hakkındadır kuran ı kerim, Hatime Gıybet Hakkındadır peygamber kıssaları,Hatime Gıybet Hakkındadır ilitam ders soruları, Hatime Gıybet Hakkındadırönlisans arapça,
Logged
19 Nisan 2016, 21:02:59
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #1 : 19 Nisan 2016, 21:02:59 »

Gıybet odur ki: Gıybet edilen adam hazır olsa idi ve işit-se idi, kerahet edip danlacaktı. Eğer doğru dese, zâten gıy­bettir. Eğer yalan dese; hem gıybet, hem iftiradır. İki katlı çirkin bir günahtır.

Ko usuruz konusuruz biri gelio uyardiginda da bn giybet etmedinki olani soyledim sadece deriz.üstad giybetin ne oldugunu acikca izah etmis.simdi vicdanimizi yatiralim masaya ve Allah icinmuzakeresini kendimiz yapalim.cunku herkes kensini en iyi bilir.
Yaptiklarimiz icin daimi tevbe edip kardesimizden helallik isteyelim eger bu mumkun degilse bizim ve onun bagislanmaai icin sua edelim ve onun adina sadaka verelim insallah.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
19 Nisan 2016, 21:12:31
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15.295« Yanıtla #2 : 19 Nisan 2016, 21:12:31 »

  Esselâmü Aleyküm Ve Rahmetüllah.Gıybet haramdır gıybet edende dinleyende günah işlemiş olur. Gıybet edilen biryerde bulunursak o toplumu ikaz etmeliyiz.  Eğer gücümüz yetmiyorsa orayı terk etmeliyiz.
  Paylaşım için Rabbim Razı olsun.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
23 Nisan 2016, 06:29:24
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.541Site
« Yanıtla #3 : 23 Nisan 2016, 06:29:24 »

Ve aleykümüsselam ve rahmetüllah.  Gıybet bir kimse hakkında onun sevmeyeceği bir şeyi arkasından söylemektir. Bir kimsenin hakkında yalan söz söylemek de iftiradır.  Işte bu yüzden dilimize sahip olmalıyız. Rabbim bizlere bunu nasip eylesin. Rabbim paylaşım için razı olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &