> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Emanet ve Ehliyet > Hayvanların işlediği cinayetler
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hayvanların işlediği cinayetler  (Okunma Sayısı 451 defa)
07 Aralık 2011, 13:36:46
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 07 Aralık 2011, 13:36:46 »HAYVANLARIN İŞLEDİĞİ CİNAYETLER

 

1361 Resûl-i Ekrem (sav)'in: "Hayvanın yaralaması hederdir"(256) buyurduğu bilinmektedir. Bu sebeble; hayvanın firar ederek kendiliğinden işlediği cinayet ve zarardan sahibi mes'ul değildir. Hanefi fûkahası "Hayvanın suç işlemesi" ile "Hayvanın üzerinde suç işleme (Sürücü'nün Cinayeti)" hadiselerini ayrı ayrı olarak ele almıştır. Bir kimse, köpeğini kışkırtır ve ısırması için salıverirse, cinayeti bizzat tasarladığı için, meydana gelecek zarardan mes'ûl olur. Ancak köpek firar eder, başıboş dolaşırken kendiliğinden bir kimseyi ısırırsa, meydana gelen zarardan sahibi mes'ûl olmaz. Fûkaha; kasden salıverme ve tedbirsiz davranma hallerinin dışında, hayvanın işlediği cinayetten sahibinin mes'ûl olmayacağında ittifak etmiştir.(257)

 

 1362 Hayvanın üzerindeki kimse (sahibi veya sürücüsü); hayvanın çiğneyerek ezdiği, ön ayaklarıyla vurduğu ve ısırdığı zaman, meydana gelerecek zararı tazmin etmekle mükelleftir. Hayvanın işemesinden veya yola terslemesinden meydana gelecek zararları tazmin etmez.(258) Ancak arka ayaklarıyla teptiği veya kuyruğunu vurmak suretiyle meydana getirdiği zararlar hususunda ihtilaf vardır. Trafik kazalarında arabanın sürücüsü (şöför) mes'üldür. meydana gelen zararı tazmin etmekle mükelleftir. Kadı ve ehl-i hibre, suç durumunu dikkate alarak tazminat miktarını tesbit etmekle yükümlüdürler.

 

 1363 Hayvanın üzerindeki kimse (sahibi veya sürücüsü); herhangi bir şahsı öldürürse, keffaret vacip olur. Zira mübaşirdir, yani cinayetin işlenmesine bizzat vesile olmuştur. Hataen öldürülen (maktül) binicinin murisi ise; ona varis olamaz. Çünkü katili mirastan mahrum olur.(259) Hayvanı önünden sürüp giden kimse ile çekip götüren kimse, bunun aksinedir. Onlara keffaret vacib olmaz ve ölümüne sebeb oldukları kimseye varis olabilirler. Çünkü tesebbüben (bir sebeble) öldürme sözkonusu olur. Ancak akılesinin diyet vermesi gerekir. Çünkü bizzat mübaşir (cinayeti işleyen) değilse de, cinayete sebeb olma söz konusudur.

 

 1364 Bir kimse; bir hayvana ağaç veya başka bir vasıta ile (iğne, mıh vs.) dürttüğü için, hayvanın tekmesine hedef olur ve ölürse kanı hederdir.
 (256) Sahih-i Buhari-İst: 1401 Çağrı Yay. C: 8, Sh: 46-47 K. Diyet: 28-29. Ayrıca Sünen-i Ebû Davud-İst: 1401 Ç: 4, Sh: 715 K. Diyet: 30, Molla Hüsrev-Dürerû'l Hükkam fi Şerhi'l Gureri'l Ahkam-İst: 1307 C: 2, Sh: 113, İbn-i Hümam-Fethû'l Kadir-Beyrut: 1318 C: 8, Sh: 351.

 

 (257) İmam-ı Merginani-A.g.e. C:4, Sh:201-202. Ayrıca Şeyh Nizamüddin ve Heyet-A.g.e. C:6, Sh:53, Molla Hüsrev-A.g.e. C:2, Sh:113, İbn-i Hümam-A.g.e. C:3, Sh:351-352.

 (258) Şeyh Abdülgani El Meydani-El Lübab fi Şerhi'l Kitab-Beyrut: 1400 C: 3, Sh: 163-164. Ayrıca Şeyh Muhammed İbn-i Süleyman-Mecmuaû'l Enhur (Şerhû Damad) İst: 1316 Mtb. Amire Tb. Ofset: Beyrut: ty C: 2, Sh: 659-660.

 (259) İmam-ı Merginani-A.g.e. C: 4, Sh: 199. Ayrıca Molla Hüsrev-A.g.e. C: 2 Sh: 112, İbn-i Hümam-A.g.e. C: 8, Sh: 349-350 (Not: Sürücü ile yaya çarpışsalar; ister kasıdlı, ister hataen, ister bir sebeble olsun, yayanın ölümü halinde diyet gerekir. Kasıdlı ve hataen çarpmalarda; ayrıca sürücüye keffaret vacip olur. Bir sebeble (Tesebbüben) olursa, keffaret vacip olmaz. Günümüzdeki bütün trafik suçları, bu genel hüküm içerisinde değerlendirilebilir. Zira, umumi yoldaki kaza halinde "Diyet"in düşmeyeceği kesindir.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Hayvanların işlediği cinayetler
« Posted on: 28 Kasım 2020, 17:30:58 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hayvanların işlediği cinayetler rüya tabiri,Hayvanların işlediği cinayetler mekke canlı, Hayvanların işlediği cinayetler kabe canlı yayın, Hayvanların işlediği cinayetler Üç boyutlu kuran oku Hayvanların işlediği cinayetler kuran ı kerim, Hayvanların işlediği cinayetler peygamber kıssaları,Hayvanların işlediği cinayetler ilitam ders soruları, Hayvanların işlediği cinayetlerönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &